Čechům v Británii pomáhá nový konzulát. Zažádat o usedlictví musejí do konce června

3 minuty
Události: Nový konzulát ve Spojeném království
Zdroj: ČT24

Češi trvale žijící ve Spojeném království mají do konce června čas na to, aby po brexitu požádali o status tamního usedlíka. Pokud to do té doby neudělají, budou v zemi pobývat nelegálně. České ministerstvo zahraničí v dubnu nově zřídilo honorární konzulát ve městě Peterborough na východě Anglie, aby jim se žádostmi pomáhal.

„Jednak to ukazuje většinové společnosti v České republice, že Rom může pracovat nejen s romskou komunitou, ale dokáže reprezentovat i celý český národ. Je to pro mě důležité samozřejmě i v tom, že to je další důležitý vzor pro romskou mládež,“ řekl první romský honorární konzul v českých dějinách Petr Torák.

On sám do ostrovní země odešel před více než dvaceti lety. Zatímco dříve expolicista za svou práci získal řád Britského impéria od královny Alžběty II., nyní pomáhá české londýnské ambasádě a generálnímu konzulátu v Manchesteru rozšiřovat služby. Prostřednictvím své nové pozice v Británii pomáhá Čechům v nouzi. Například jim ověřuje podpisy nebo kopie dokladů. Češi si v Peterborough mohou díky Torákovi také vyzvednout nový pas.

Hlavním úkolem nového českého konzula teď je, aby co nejvíce Čechů získalo po brexitu legální povolení k pobytu v Británii, a to do konce června. Pak jim čas vyprší.

V Británii žije více občanů EU, než se předpokládalo

Ve Spojeném království doposud požádalo o status usedlíka přes pět milionů občanů Evropské unie. Pětapadesát tisíc z nich s žádostí ale neuspělo. Ačkoli původní odhady mluvily o třech milionech unijních obyvatel, po brexitu se ukázalo, že jich v ostrovní zemi žije mnohem více, což se týká i Čechů.

„Ten počet je vyšší, než jsme čekali. Předtím se uváděla čísla jako padesát tisíc, teď jsem ale z posledních statistik vyčetl kolem 70 až 80 tisíc zaregistrovaných,“ podotkl Torák. Možnosti, jak kontaktovat a registrovat nejzranitelnější skupiny unijních občanů, ať už se jedná o seniory nebo děti v náhradní péči, zhoršila i koronavirová pandemie. Honorární konzulát nicméně sídlí na adrese charity, jež nabízí vyučování, knihovnu a pomůže i s péčí o zdraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael ničí íránské drony, dle Teheránu vyhlásil válku

Izraelské letectvo sestřelilo mnoho íránských dronů mířících na židovský stát. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný izraelský vojenský činitel. Bezpilotní letouny a rakety likvidovalo ve svém vzdušném prostoru i Jordánsko. Jeruzalém počítá s odvetou za noční údery na cíle spojené s jaderným programem Teheránu. V židovském státě platí nouzový stav, lidé vyrazili do obchodů pro zásoby.
09:25Aktualizovánopřed 10 mminutami

„Vzpínající se lev“ cílil na opevněné íránské centrifugy

Židovský stát v noci směřoval své střely zejména na místa spojená s jaderným programem země. Jejich hlavním cílem měl být rozsáhlý závod v Natanzu, kde dochází k obohacování uranu. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla i v podzemní části objektu, kde jsou centrifugy pro obohacování látky, podařilo se prý zničit i podpůrnou infrastrukturu.
před 11 mminutami

Kypr počítá s evakuací Evropanů z Blízkého východu

Kypr aktivoval evakuační plán pro Blízký východ, při kterém počítá s evakuací občanů Evropské unie a jiných zemí přes své území. Evropské státy zároveň přijaly opatření na ochranu svého obyvatelstva a židovských objektů na svém území. K zastavení další eskalace vyzývá Írán a Izrael německý kancléř Friedrich Merz a další evropští politici.
před 25 mminutami

Izrael zaútočil na íránský jaderný program, zabil velitele revolučních gard

Izrael provedl v noci útok na více než sto cílů v Íránu. Izraelská armáda uvedla, že v jaderném zařízení v Natanzu zasáhla centrifugy pro obohacování uranu. Podle premiéra Benjamina Netanjahua mířil úder na jaderné vědce pracující na výrobě atomové bomby. Při útoku zemřel velitel revolučních gard Hosejn Salámí, podle íránské státní televize také náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí. Státní média uvádějí, že v Teheránu jsou také civilní oběti. Írán slíbil odvetu Jeruzalému i USA, které prohlásily, že se do úderu nezapojily.
02:48Aktualizovánopřed 32 mminutami

Ropa po izraelském útoku prudce zdražuje, evropské akcie oslabují

Ceny ropy prudce vzrostly po zprávě o izraelském útoku na Írán. Severomořská ropa Brent si kolem 7:30 SELČ připisovala téměř osm procent a pohybovala se blízko 75 dolarů za barel. Během noci se vyšplhala až na 78,50 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 27. ledna. Evropské akcie zahájily obchodování poklesem. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce před 11:00 SELČ ztrácel téměř jedno procento a pohyboval se v blízkosti 545 bodů.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Násilné protiimigrační protesty propukly v dalším severoirském městě

Násilné protiimigrační protesty se ve čtvrtek rozšířily do severoirského města Portadown, napsala agentura Reuters s odkazem na svědka. Podle něj ve městě výtržníci házeli na policisty kameny, pyrotechniku a zápalné lahve. Nepokoje propukly v pondělí večer ve městě Ballymena po shromáždění na podporu rodiny oběti sexuálního napadení, z něhož jsou obviněni dva nezletilí cizinci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V novém řádu světa musíme mít silný hlas, říká šéfka Evropské investiční banky

V současnosti se tvoří nové světové uspořádání a je potřeba, aby se na jeho vzniku podílel silný evropský hlas, míní ekonomka a ředitelka Evropské investiční banky Nadia Calviñová. Do funkce nastoupila v lednu 2025 a mezi jejími prioritami byla podpora evropské obrany, do které zahrnuje i investice do kritické infrastruktury nebo do ubytování. Barbora Maxová vedla s Calviñovou rozhovor na bezpečnostní konferenci Globsec.
před 3 hhodinami

Rusové ztrácejí v Sumské oblasti, říká Zelenskyj. Ukrajinští blogeři nesouhlasí

Ukrajinská armáda vytlačuje ruské vojáky ze Sumské oblasti na severovýchodě země, uvedl ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu na sociálních sítích. Podle ukrajinských blogerů však ruská vojska v tomto regionu pokračují v postupu, upozornila agentura DPA. O ruském postupu informovala i agentura Reuters, která se rovněž odvolává na mapy bojiště z ukrajinských zdrojů.
před 3 hhodinami
Načítání...