Británie nemůže mít dál stejné výhody, řekl Petříček. Podle Fischera bude brexit bolet i Česko

Nahrávám video

Jednomyslně schválená brexitová dohoda je signál, že Evropská unie zůstává jednotná. V Otázkách Václava Moravce (OVM) to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) s tím, že Velká Británie by se po odchodu neměla těšit stejným výhodám jako členské země. Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer (nestr.) si naopak myslí, že nejistota trvá. „Politický účet“ bude podle něj Unii bolet – samotné Česko pak přijde v Británii o důležitého spojence.

Velká Británie opouští evropský projekt už 29. března, kdy začne dvouleté přechodné období. „Vítám, že se podařilo dosáhnout dohody, jak na výstupové smlouvě, tak i na politické deklaraci, která je důležitá pro další jednání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím,“ prohlásil v OVM Petříček.

„V rámci těchto dvou let bude důležité, aby se Evropská unie s Velkou Británií domluvila na budoucí podobě vztahů, na tom, jaký bude mít Británie přístup k vnitřnímu trhu. Nicméně základní princip je, že nečlenská země by neměla mít stejné výhody jako členská země,“ upozornil ministr zahraničí.

Nahrávám video

Klíčové je, že šlo o jednomyslné rozhodnutí, hodnotí summit Petříček

Španělsko až do soboty hrozilo, že dohodu odmítne kvůli Gibraltaru, vyjednavačům se ale nakonec podařilo věc vyřešit. „Jednání probíhala do poslední chvíle. Jsem rád, že nakonec se připojilo i Španělsko, protože ve věci Gibraltaru mělo do poslední chvíle technické výhrady, našla se ale právní cesta, jak obavy minimalizovat. Je pozitivní, že dohoda byla přijata jednomyslně,“ míní Petříček. „Je to signál, že Evropská unie je jednotná,“ dodal.

 Pokud jde o budoucnost EU, Fischer cítí nejistotu i po odsouhlasení dohody lídry unijních zemí. „Budeme muset (Unii) spoluvytvářet, tak aby tenhle náraz vydržela. Je to, jako když přijdete na nástupiště, je tam vlak, na kterém je napsáno brexit, ale vy nevíte, kolik bude stát jízdenka a kam se pojede,“ upozornil bývalý diplomat.

„Účet bude bolet a bude zejména politický, protože může dojít k rozkolísání některých spojenectví uvnitř EU, které dosud zabraňovaly tomu, aby jedna strana získala navrch. Velká Británie byla vždy velmi důležitý spojenec i České republiky,“ podotkl senátor. 

Hlavní body dohody o brexitu
Zdroj: ČT24

Podle Petříčka je důležité, že existuje alespoň nějaká dohoda, protože jinak by nastal takzvaný tvrdý brexit, který by podle něj doprovázel chaos. „Členské státy by si musely nově nastavit vztahy s Velkou Británií,“ upozornil Petříček. „Tato dohoda nám aspoň dává prostor k dalším jednáním. Máme dva roky, abychom našli nový smluvní vztah. A máme možnost toto období jednorázově prodloužit o další dva roky,“ doplnil ministr.

Fischer: Řada Britů teprve teď zjišťuje, že se bude mít po brexitu hůř

Podle Petříčka dohoda uklidní Čechy žijící v Británii i české podniky, které budou „minimálně další dva roky moci podnikat a vyvážet do Británie za stávajících podmínek“. Fischer ale trvá na tom, že proces je de facto na začátku. Nyní totiž přijde na řadu ratifikace dohody, kde mohou nastat komplikace, a to zejména v britském parlamentu. 

Podle senátora je situace ve Spojeném království „nesmírně křehká“. „Řada Britů teprve teď zjišťuje, že budou mít podmínky horší, než byly doposud,“ uvedl v OVM.

Petříček připouští, že britská společnost je v otázce brexitu rozdělená. „Nicméně dohoda, kterou teď máme na stole, je vyváženým dokumentem obou dvou stran, aby byla ratifikována. Pokud se ratifikace 11. prosince v britském parlamentu zadrhne, nebude už do 29. března čas vyjednat jakoukoli alternativu,“ konstatoval šéf české diplomacie. Sám věří, že tato dohoda bude nakonec pro britské zákonodárce lepší než možnost odchodu bez dohody.

Fischer ale v ČT upozornil také na blížící se volby do europarlamentu – i ten musí rozvodovou dohodu schválit. „Téma migrace bude ovlivňovat kampaň před evropskými volbami,“ míní bývalý diplomat. Voliči budou rozhodovat o nových europoslancích koncem května příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejhorší lesní požár v dějinách Belgie se šířil do Německa, zastavil ho déšť

Nejhorší lesní požár v historii Belgie, který zuří na východě země, se šířil i do Německa. V pondělí dopoledne ho ale zastavil déšť, informovala s odvoláním na hasiče agentura DPA. Plameny byly v určitou chvíli jen asi tři sta metrů od prvních domů na německém území. Úřady proto nechaly tamní obyvatele v neděli evakuovat. Belgie původně požádala o pomoc i české hasiče, později ale žádost zrušila.
04:07Aktualizovánopřed 23 mminutami

Dělníci v Belgii objevili skrýš se zlatem za devět milionů eur

Stavební dělníci při renovaci domu v Belgii minulý týden objevili ve zdech sklepa skrýš se zlatem, jehož hodnota se odhaduje na devět milionů eur (zhruba 218 milionů korun). Nyní se čeká, komu poklad připadne, napsal s odvoláním na místní média web stanice BBC.
před 2 hhodinami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 3 hhodinami

V 36 letech zemřela herečka Hayden Panettiereová. Proslavili ji Hrdinové

Ve věku 36 let zemřela americká herečka Hayden Panettiereová, známá rolemi v televizních seriálech Nashville či Hrdinové. Podle agentur o tom v pondělí s odvoláním na otce herečky informovala americká média včetně ABC News. Příčina smrti je dosud neznámá a aktuálně se vyšetřuje.
před 4 hhodinami

Trump nařídil omezit cvičení americké armády s Jižní Koreou

Americký prezident Donald Trump v neděli večer oznámil, že nařídil ministerstvu obrany, aby omezilo účast armády Spojených států na společných cvičeních s Jižní Koreou. Učinil tak prý mimo jiné kvůli svým dobrým vztahům s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Soul vzkázal, že Trumpovy výroky posuzuje.
00:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Chtěli mě psychicky zlomit.“ Rusko mučí ukrajinské zajatce i sexuálním násilím

Rusko ve své válce proti Ukrajině používá sexuální násilí jako zbraň a nástroj teroru a zastrašování. Opakovaně na to – navzdory popírání Moskvy – upozorňují úřady napadené země, OSN i organizace pomáhající obětem s tím, že jde o zločiny proti lidskosti. Sexuálnímu násilí ze strany ruských sil nejsou vystavené jen ženy, ale agresor ho systematicky využívá i vůči mužům – válečným zajatcům i vězněným civilistům.
před 5 hhodinami

Současná epidemie eboly v Kongu je nejsmrtelnější v historii země

Současná epidemie eboly v Kongu si dle aktualizovaných vládních údajů vyžádala životy už 2325 lidí. Co do počtu obětí tak překonala zatím nejhorší epidemii v zemi z let 2018 až 2020, kdy v důsledku nákazy zemřelo 2299 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Počet obětí po nehodě trajektu v Zimbabwe vzrostl na 84

Na čtyřiaosmdesát vzrostl počet obětí nehody přetíženého trajektu, který se na začátku týdne převrátil na jezeře Kariba v Zimbabwe. S odkazem na sdělení policie to uvedly agentury AFP a AP. Bilance v sobotu večer činila 72 mrtvých, v neděli policie nejprve informovala o 80 obětech, tento počet pak ještě zvýšila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.