Americké obvinění Putina z korupce je snaha očernit jej před volbami, reaguje Kreml

Kreml považuje za nepřijatelná prohlášení amerických představitelů obviňujících ruského prezidenta Vladimira Putina z korupce. Urážlivá vyjádření prý mají pomluvit ruského vůdce před dalšími prezidentskými volbami, i když Putin se údajně ještě nerozhodl, zda se bude v roce 2018 ucházet o znovuzvolení.

Mluvčí Bílého domu ve čtvrtek řekl, že nedávné prohlášení vysokého představitele ministerstva financí USA o zkorumpovanosti ruského prezidenta „plně odpovídá názoru americké vlády“.

„Samozřejmě prezident o těchto prohlášeních ví. Považuje je za naprosto nepřijatelná a nevhodná pro vysoce postavené představitele USA,“ zareagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Vidíme, že za oceánem začala příprava na naše volby. Do prezidentských voleb v Rusku je ještě daleko, více než dva roky, ale příprava podle všeho začala. Je jasné, že se shromažďují negativní informace vůči hlavě našeho státu a využívají se pro nátlak a ovlivňování příští volební kampaně,“ dodal Peskov. Sám by prý přišel o místo, kdyby si troufl vyslovit se podobně urážlivě o prezidentovi USA.

Ale na navazující dotaz novinářů, zda to tedy znamená, že se Putin bude ucházet o další šestiletý mandát, mluvčí odpověděl vyhýbavě: americká pomlouvačná kampaň začala „pro každý případ“, aniž by se vědělo, zda Putin bude kandidovat.

Vladmir Putin na výroční tiskové konferenci
Zdroj: Reuters, MAXIM ZMEYEV

USA už prý o Putinových korupčních praktikách vědí dlouho

V pondělí náměstek amerického ministra financí Adam Szubin v pořadu britské stanice BBC prohlásil, že americké úřady o Putinových korupčních praktikách vědí už mnoho let. „(Putin) dostává od státu výplatu přibližně 110 000 dolarů ročně (asi 2,7 milionu Kč), ale to není přesné. Dlouhé roky pracoval na tom, aby ukryl skutečný rozsah svého majetku,“ řekl americký činitel s tím, že přesná čísla není schopen uvést.

„Viděli jsme, jak nechává zbohatnout své přátele a nejbližší spojence a jak vytlačuje na okraj ty, které za přátele nepovažuje. Ať jde o energetické suroviny či státní zakázky, pomáhá těm, kteří mu budou sloužit, a vylučuje ty, kteří nebudou. Pro mne je to obrázek korupce,“ dodal náměstek, který je na ministerstvu odpovědný za boj s terorismem a finanční zločinností.

Kreml proti Szubinovu prohlášení, které bylo prvním americkým veřejným obviněním ruského prezidenta, okamžitě důrazně protestoval s tím, že jde o čirý výmysl a pomluvu. Za Szubinovo tvrzení se ale ve čtvrtek postavil Bílý dům. „Je to hodnocení ministerstva financí USA. Plně odpovídá názoru vlády,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Vydáno pod