Zoo Brno chce v příštím roce pořídit pár tygrů, žirafu i losa. Otevře také vyhlídku v Africké vesnici

Zoo Brno by chtěla v roce 2021 pořídit nová zvířata, mimo jiné by měl přibýt samec žirafy síťované nebo pár tygrů sumaterských. Ty plánuje zoo vyměnit za pár levhartů sněžných. Zoologická zahrada je nyní kvůli vládním koronavirovým opatřením pro návštěvníky uzavřena, s otevřením počítá na jaře, kdy se chystá zpřístupnit i novou vyhlídku v Africké vesnici.

Otevřít novou vyhlídku v Africké vesnici a přístavbu stájí pro žirafy chtěla zoo už letos, nicméně kvůli zavření zoo v podzimních měsících nebylo možné tyto stavby návštěvníkům ukázat. „Vše se tak přesune na jaro roku 2021, kdy by do Zoo Brno měl dorazit také nový samec žirafy síťované,“ řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

Budoucí obyvatel výběhu Safari aktuálně pobývá ve Velké Británii, konkrétně v Zoo Whipsnade, kde také 26. dubna 2019 přišel na svět. Jmenuje se Khari a přesné datum jeho příjezdu závisí i na tom, jaké budou podmínky pro transport po brexitu.

Zoo chce doplnit i některé další zvířecí druhy, dorazí například samec losa evropského nebo samice koně Převalského. V expozici Žijí tu s námi přibude zmije obecná.

Změna se chystá u velkých šelem, konkrétně u tygrů sumaterských. Aktuálně zoo chová pár těchto tygrů, samce Dandyse a samici Satu, která už ale není schopna reprodukce. Zoo se proto už několik měsíců snaží sehnat další jedince.

Složitá výměna zvířat

„Nakonec se nám podařilo uzavřít dohodu s Batu Secret Zoo (v Indonésii) o výměně páru geneticky cenných tygrů sumaterských za pár levhartů sněžných. Jedná se o kombinovanou výměnu, ve které je zapojeno několik evropských zoologických zahrad. Kompletní schvalovací proces celý rok sice výrazně komplikovala pandemie koronaviru, ale nyní je prakticky u konce a začínáme plánovat transporty zvířat,“ doplnil Hovorka.

Pokud vše půjde dobře, měli by se levharti přesunout do Indonésie na jaře, tygři by opačným směrem měli putovat na podzim.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953. Loni ji navštívilo přes 331 tisíc lidí, meziročně zhruba o tisíc více. Je to nejvíce od roku 1997, odkdy zařízení vede přesnou evidenci prodaných vstupenek. Letos ale byla zahrada opakovaně uzavřena kvůli vládním opatřením souvisejícím s covidem-19, přišlo tak zhruba o 80 tisíc návštěvníků méně než loni.