Za vraždu chlapce uložil soud muži osmnáct let vězení

Krajský soud v Hradci Králové v pondělí potrestal osmnáctiletým vězením muže, který v lednu ubodal nožem v kolejišti hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové čtrnáctiletého chlapce. Třiatřicetiletému Janu Bártovi za zločin vraždy hrozilo patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Obžalovaný a poškozený se znali. Bárta u soudu odmítl vypovídat. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhájce si nechali lhůtu na odvolání.

Vynesení rozsudku v jednací síni přihlíželo asi dvacet příbuzných oběti, vyhlášení verdiktu nenarušili. „S rozsudkem nesouhlasím, je to nespravedlivé. Žádám pro něj doživotí,“ prohlásila sestra zavražděného chlapce.

Soud rozhodl v souladu s podanou obžalobou, státní zástupkyně navrhovala pro Bártu právě 18 let vězení. „Motiv zjištěn nebyl. Těžko říci, k čemu mezi obžalovaným a zemřelým došlo,“ řekl předseda senátu Luboš Sovák. Podle něj se resocializace obžalovaného jeví jako méně příznivá z důvodu jeho disharmonické osobnosti.

25 bodných ran

Čin se stal 4. ledna zhruba v 17:25 mezi kolejišti mimo nástupní místa nádraží v Hradci Králové, nikdo další při události zraněn nebyl. Podle spisu obžalovaný zaútočil na chlapce po předchozí hádce s cílem ho zabít kuchyňským nožem s délkou čepele 12,4 centimetru. Obžaloba Bártu viní z toho, že poškozenému zasadil 25 bodnořezných ran různé intenzity, chlapec na místě činu následkům zranění podlehl.

„Staví se k tomu pasivně od počátku až do konce, k věci samé se nevyjádřil,“ sdělil v pondělí obhájce Jana Bárty Jiří Slezák.

Obžalovaný byl v době vraždy podle svých slov nezaměstnaný a žil na ubytovně v Hradci Králové. Do policejního protokolu uvedl, že si na čin nepamatuje, trpí schizofrenií a v době činu bral několik let pervitin. Soudní znalci ale duševní poruchu ani závislost na drogách nezjistili.

Podle nich v době činu nebyl pod vlivem žádné omamné látky. Soudní znalec z oboru psychiatrie u soudu charakterizoval obžalovaného jako impulsivního, sociálně nevyzrálého člověka s velmi nízkým intelektem. Prvky agresivity podle něj zjištěny nebyly. „Z psychiatrického hlediska jsem u obžalovaného neshledal žádnou duševní poruchu ani žádnou formu závislosti, která by měla vliv na jeho jednání,“ sdělil.

Policie zadržela Bártu krátce po činu v jeho bydlišti v Hradci Králové. Obžalovaný muž byl v minulosti za jinou trestnou činnost odsouzen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Požár lesa na Klatovsku je pod kontrolou, dohašuje ho vrtulník

Požár lesa ve strmém kopci u Velhartic je pod kontrolou. Plochu téměř pěti hektarů dohašují hasiči s vrtulníkem s bambivakem. Oheň v těžko přístupném terénu budou kontrolovat dobrovolní hasiči celou noc, řekl velitel zásahu Aleš Bucifal. U požáru je stále patnáct jednotek, tedy téměř šedesát hasičů. Stále platí třetí stupeň požárního poplachu. Nikdo nebyl zraněn.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Jeden vysazený na dva pokácené, u českých silnic ubývá stromů

Jeden vysazený strom na dva pokácené, taková je situace za první pololetí podél silnic v Česku. Informace plynou ze statistik, které ČT poskytly jednotlivé krajské správy silnic. Ty od začátku roku vysázely celkem 7156 stromů, zatímco čtrnáct tisíc jich pokácely. Statistika neuvádí čísla za Prahu, kde Technická správa komunikací (TSK) zatím eviduje jen počet loni vysazených stromů. Potíže správám silnic způsobují vandalové, kteří nové stromky kradou nebo je záměrně poškozují.
před 20 hhodinami

Horská služba od začátku prázdnin zasahovala u více než pěti set případů. Nejvíc na Šumavě

Horská služba od začátku prázdnin zasahovala u 505 případů. Oproti stejnému období loni to je o čtyřicet zásahů více. Největší počet jich Horská služba eviduje na Šumavě. Z celkového počtu tam došlo k pětině incidentů. Informace České televizi potvrdil mluvčí Horské služby Marek Fryš.
před 21 hhodinami

V části Hradce Králové chybí kvůli přestavbě nádraží voda ve studnách

Prudký pokles hladiny vody ve studnách hlásí v posledních týdnech lidé na západním okraji Hradce Králové. Zavinila to přestavba nádraží. Stavbaři nepřetržitě a mohutně odčerpávají vodu z výkopů a ta pak ve studnách chybí. Správa železnic problém přiznává a slíbila, že na dva měsíce čerpání přeruší.
před 23 hhodinami

Vojáci zranění při nehodě vrtulníku jsou mimo ohrožení života, uvedla armáda

Vojáci zranění při čtvrteční nehodě vrtulníku na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou jsou při vědomí, stabilizovaní a nejsou v bezprostředním ohrožení života, informovala armáda na síti X. Dodala, že zraněným i jejich rodinám poskytuje maximální podporu. Armádní vrtulník Venom se zřítil ve čtvrtek po poledni při návratu z výcvikového letu, jedna vojačka zemřela a čtyři vojáci byli zraněni. Armáda do ukončení vyšetřování pozastavila provoz všech svých vrtulníků Venom a Viper, pokračuje vyšetřování události.
24. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Soud rozhodl o předběžném opatření kvůli údajnému násilí ze strany Foldyny

Okresní soud v Děčíně rozhodl o předběžném opatření kvůli údajnému domácímu násilí ze strany Jaroslava Foldyny (SPD), podle poslance ho prodloužil pravděpodobně o měsíc. O opatření požádala Foldynova manželka a policie poslance před dvěma týdny vykázala na 14 dní z domu v Děčíně, kde společně žijí. Foldyna opakovaně prohlašuje, že se cítí nevinný.
24. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Sanatorium Pálava je hotové. Čínská část lázeňského areálu zatím nestojí

V Pasohlávkách na Brněnsku Jihomoravský kraj ve čtvrtek otevřel léčebně-rehabilitační ústav Sanatorium Pálava. Zotavovat se v něm budou lidé po těžkých a kritických stavech. Výstavba sanatoria za 693 milionů korun bez daně trvala dva roky, 289 milionů šlo z Národního plánu obnovy. První pacienti do sanatoria zamíří v září. Sanatorium mělo být součástí většího areálu, vybudovat lázně měla poblíž čínská společnost RiseSun. Zatím se ale nestaví.
24. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.