V noci bylo pod minus dvaceti. Na silnicích hrozí sněhové jazyky, v dalších dnech by mohlo opět silně sněžit

Hluboko pod nulu klesly v noci na středu teploty zejména na severu Česka. Mráz by ještě mohl na většině území vydržet celý den. Na horách na severu republiky a také na Českomoravské vrchovině hrozí podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu tvorba sněhových jazyků. Zima bude pokračovat dál. V příštích dnech bude sněžit, na Moravě by v pátek mohlo připadnout až patnáct centimetrů. Nad nulu se průměrné denní teploty zřejmě dostanou až v polovině příštího týdne.

Od úterního večera do středečního dopoledne platila druhou noc v řadě výstraha na silné mrazy s teplotami pod minus 12 stupni Celsia. Zatímco v noci na úterý se týkala jihozápadu Česka, v noci na středu platila na severovýchodě, ale velmi hluboko pod nulu klesly teploty i jinde na severu republiky.

Mráz byl ve srovnání s předchozí nocí přece jenom slabší. Zatímco minulou noc bylo i pod minus 25 stupni, tentokrát naměřili meteorologové nejnižší teplotu pod minus 20 stupni, a to v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor. Na Jizerce bylo minus 19 stupňů, na Šumavě až minus 18,5 stupně. Mimo hory bylo ale nejchladněji v Moravskoslezském kraji, kterého se ostatně týkala výstraha. Stanice Mošnov naměřila minus 17,8 stupně Celsia, Mořkov minus 17,3 stupně a stanice Opava-Otice 16,9 stupně Celsia pod nulou.

I přes den pod nulou

Ačkoli by se mělo mírně oteplit, průměrné celorepublikové denní teploty zůstanou i v příštích dnech pod nulou. Ve středu bude maximálně minus 5 až minus 1 stupeň Celsia, ve čtvrtek a pátek minus 3 až plus 1 stupeň. Do toho bude sněžit, výjimečně hrozí na jihu území namrzající déšť. Na Moravě a ve Slezsku by mohlo v pátek sněžit i více, ČHMÚ nejspíše vydá výstrahu, podle níž napadne za den pět až patnáct centimetrů.

O víkendu mrazy opět zesílí. Nejchladnějším dnem bude nejspíše neděle, pak začnou teploty zase stoupat a v polovině příštího týdne by se mohly dostat v průměru nad nulu.

Počasí již nepůsobí tak velké potíže na silnicích jako počátkem týdne, kdy sníh ještě padal. Silničáři ale upozorňují na některé problematické úseky. Silnice I/11 přes Suchý Vrch je v úseku Jablonné nad Orlicí – Červená Voda sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Silnice I/56 mezi Bílou a Ostravicí je uzavřena pro kamiony a totéž platí o silnici III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Obě komunikace se nesolí kvůli ochraně zdrojů pitné vody a kamiony vždy, když nasněží, musí jezdit jinudy.

Námraza se může tvořit na silnicích na Uherskohradišťsku či Zlínsku. Se sněhem na komunikacích nižších tříd musejí řidiči počítat například v okolí Hlinska, Holic, Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta nebo Skutče v Pardubickém kraji i na Opavsku a ve vyšších polohách na horách.

Zejména řidičů se týká aktuálně platná výstraha ČHMÚ, podle které se na některých místech mohou tvořit sněhové jazyky. Platí do půlnoci zejména pro horské oblasti – pás na severu republiky od Jizerských hor po Jeseníky, v Beskydech, vztahuje se také na Českomoravskou vrchovinu a Českou Sibiř.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 1 hhodinou

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 2 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 9 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 10 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 19 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 20 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 23 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
včera v 15:26
Načítání...