V Krkonoších přibývá lanovek. V Beskydech plány přehodnocují

Nahrávám video
Události: Sedm nových lanovek přibude do zimy na českých horách
Zdroj: ČT24

Blíží se zima. Lyžaři sice vyrazí na sjezdovky zhruba za čtyři měsíce, ale provozovatelé lyžařských areálů mají mnohem méně času. Řada z nich totiž chce v příští lyžařské sezoně otevřít nové lanovky. Hotové musí být, než poprvé nasněží. Celkem má v zimě začít jezdit sedm nových lanovek, a to hlavně v Krkonoších. Velké plány měli sice i v Jeseníkách či Beskydech, výsledky jsou ale hubené.

Nad krkonošským Černým Dolem končí stavba sloupů pro novou čtyřsedačkovou lanovku. Ve skutečnosti není úplně nová, je to repasovaná lanovka, která dříve jezdila v Alpách, pro lyžaře ale bude znamenat významný krok vpřed. Lanovka bude delší, čtyřsedačková oproti stávající třísedačkové a také jde o lanovku s odpojitelnými sedačkami, která obvykle může jezdit rychleji.

Obdobná lanovka vzniká také na Horních Mísečkách, které mají čerstvě vydané stavební povolení. „Bude od parkoviště z Horních Míseček až na Medvědín,“ přiblížil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek. I zde přinese lanovka – rovněž repasovaná, původně jezdila ze Svatého Petra na Pláň – zvýšení komfortu, dosud se z Míseček na Medvědín mohli lyžaři dostat jenom vlekem.

Lanovka na Pláň byla první lanovka ve Špindlerově Mlýně a zároveň první sedačková lanovka v Krkonoších. Později ji nahradila dvousedačková, čtyřsedačková a nakonec šestisedačková lanovka.
Zdroj: Jan Tachezy/ČTK

Lanovky rostou v Krkonoších jako houby po dešti, skoro každý rok nějaká vznikne. Občas jsou zcela nové – během několika let vyrostlo hned několik lanovek u Vrchlabí – jiné nahrazují stárnoucí zařízení.

Zcela novou podobu nedávno dostaly i dvě z trojice nejstarších krkonošských lanovek. Koncem roku 2015 začala jezdit nová šestisedačková lanovka na Pláň, kde došlo již ke třetí generační výměně. Původní pláňská lanovka jezdila již od roku 1947. Jen o dva až tři roky novější byla původní dvouúseková sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kterou nahradila nová kabinková dráha na přelomu let 2013 a 2014.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ve srovnání s Krkonošemi je podstatně skromnější lanovkářství v Jeseníkách a Beskydech a přes velké plány se to nakonec nezmění. Ze slibovaných čtrnácti nových lanovek možná vyrostou nanejvýš dvě. Moravskoslezské hejtmanství se již vzdalo vize lanovky na beskydskou Lysou horu. Zbyly plány lanovek z Nýdku na Velkou Čantoryji a z Karlova na Praděd. Jejich stavby jsou ovšem otázkou několika let.

Provozovatelé lyžařských a turistických středisek se pouštějí alespoň do menších projektů. V zimě by se mohla rozjet pouze nová dvousedačková lanovka v Dolní Lomné. Od počátku srpna potom vznikla ne sice nová lanovka, ale alespoň nová stanice lanovky na Pustevnách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 8 mminutami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 17 hhodinami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

V Pardubicích vzniká petice proti likvidaci holubů plynem

Lidé v Pardubicích podepisují petici za humánní regulaci městských holubů. Nelíbí se jim postup založený na odchytu ptáků do klecí a usmrcování oxidem uhličitým. Město takto ročně zlikviduje až tisíc holubů. Signatáři petice požadují systém holubníků a výměny vajec, což považují za šetrnější způsob. Magistrát stávající metodu obhajuje efektivností i souladem s legislativou, změně se ale nebrání.
před 20 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 23 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026
Načítání...