V královédvorském safari staví nový most přes jezero. Bude s „africkou“ patinou

Nahrávám video

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem začala pokládat ocelový most přes jezero v africkém safari. Je to nejdražší stavba v safari parku za posledních deset let, nahrazuje druhý ze čtyř mostů, které chtěl statik ještě loni uzavřít. Investici 26 milionů korun hradí vlastník zahrady – Královéhradecký kraj. Most musí být hotov do 19. dubna, kdy v parku začne návštěvnická sezona.

Most jako přes africkou řeku Zambezi roste nad jezerem ve dvorském safari, dokonce i s patinou rzi jako v tropech a s modřínovými prkny. „Když je v Africe něco železné, tak je to většinou rezavé. Most bude vyložen dřevem, a když se po něm pojede, bude trochu rachotit,“ říká Jan Povolný z oddělení technického servisu a veřejných zakázek zoologické zahrady.

Most bude 150 metrů dlouhý. Stavbaři v úterý na pilíře uložili první a druhý díl, celkem jich bude třináct. Pro podobu přemostění hledal safari park inspiraci na africkém kontinentu, který se snaží hostům co nejvíc přiblížit. Předobraz mostu ale nenašli přímo na Zambezi – stojí v Gabonu.

Na jezeře se zabydlí třeba pelikáni

„Například v Ol Pejetě (rezervace v Keni, pozn. red.), kde jsou naši severní nosorožci, je podobně konstruovaný most a u něj je cedule, že nosnost je pouze pět tun a že sloni musí přecházet po jednom,“ dodává ředitel zoo Přemysl Rabas.

Jezero je kvůli stavbě vypuštěné, po dokončení mostu ho zase zaplaví voda z potoka Netřeba. „Až budou moci auta, autobusy a africa-trucky projíždět po novém mostě, uvidí z obou stran plnou nádrž, na níž budou plout pelikáni, volavky nebo husy,“ popisuje mluvčí zahrady Andrea Jiroušová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Skiareál v Bedřichově nebude možné zastavět, rozhodli obyvatelé obce v referendu

Pozemky ve skiareálu v Bedřichově v Jizerských horách nebude možné v budoucnu přeměnit na stavební. Rozhodli o tom v pátek obyvatelé obce v referendu. Pro zachování současného stavu hlasovalo 161 ze 165 hlasujících, dva hlasy byly neplatné a dva proti. Referenda se zúčastnilo 55,93 procenta z celkového počtu 295 voličů. Plebiscit je tak platný a jeho výsledek závazný.
před 5 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Muž, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové, půjde před soud

Státní zástupkyně obžalovala třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královéhradeckém obchodním centru Futurum jiného cizince a jednu svědkyni zranil. České televizi to sdělil mluvčí krajských žalobců Milan Šimek. Kromě pokusu o vraždu policisté muže obvinili také z výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení by mu podle policie hrozilo až dvacet let vězení. Stíhaný je ve vazbě.
před 12 hhodinami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 15 hhodinami

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnici Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 16 hhodinami

Opravy železnice na jihu Čech uzavřou dvě desítky přejezdů

Řidiče na jihu Čech čekají v dalších týdnech komplikace na silnicích. Kvůli opravám na čtvrtém železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm se budou v květnu a červnu postupně uzavírat železniční přejezdy i navazující silnice. Některé objížďky mohou řidičům cestu prodloužit i o desítky kilometrů.
před 16 hhodinami
Načítání...