V Brodku se rodí první zvon pro katedrálu sv. Víta

Brodek u Přerova – Ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova dnes rodina Dytrychových odlévá první zvon pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. Zvon se jménem Dominik, dosáhne váhy jedné tuny a do zvonice katedrály se dostane už na jaře. Jako první tak doplní tři prázdná místa po původních zvonech, za války rekvírovaných. Ve stejné dílně v příštích dnech odborníci dokončí také další dva zvony nazvané Ježíš a Panna Marie. V katedrále by se měly poprvé rozeznít v polovině května při 450. výročí pražského arcibiskupství.

Přípravy na výrobu zvonu v Brodku trvaly několik měsíců. Všechny tři nové zvony se budou vyrábět právě ve zdejší zvonařské dílně. Zvon Dominik bude největší z nich. Ve výběrovém řízení na výrobu zvonu zvítězila zvonařská rodina Dytrychových. O výrobě zvonů pro katedrálu sv. Víta hovoří jako o životním díle.

Podmínkou výběrového řízení, kterého se rodina zúčastnila, bylo určení tónů původních zvonů a navržení tónů zvonů nových. Dytrychovi jako jediní tóny zvonů určili správně, a proto byli k jejich výrobě vybráni. Základní tóny se určují podle tzv. Barthelmesovy ladičky, na základě těchto tónů se navrhnou nové, uvedla spoluautorka zvonu Leticie Vránová - Dytrychová. Zvon Dominik bude mít tón G1. Výzdoba zvonu souvisí s jeho pojmenováním podle sv. Dominika. Na zvonu bude zaznamenáno také místo, letopočet a jména dárců, kteří na výrobu zvonu přispěli. Zmíněno bude i jméno kardinála Dominika Duky, který se o doplnění nových zvonů ve věži katedrály zasloužil.

Forma je vyrobena z jílovité hlíny, do které se přidávají různé příměsi jako například koudel, plevy ječmene, ale přilévá se také pivo. Celá forma je tedy z přírodních materiálů. Skládá se ze tří částí, jejich výroba trvá dva až tři měsíce. Každá část formy se před litím rozdělí a středová část se vyjme. Do středové části se pak nalévá zvonařský bronz. Asi 1 500 kg zvonařského bronzu se v pecích roztaví za dvě a půl hodiny, pak se jím vyplní připravená forma. Chladnutí zvonu bude trvat přibližně deset až dvanáct dní.

2 minuty
Reportáž Radky Štědré
Zdroj: ČT24

Samotné odlévání dnes provázelo velké napětí. Při práci slévačů, kteří ze dvou pecí odlévali zvonařský bronz do formy zvonu, zněla dílnou tichá modlitba. Po dokončení lití dokonce nechyběly slzy v očích zvonařů. „Doufám a myslím si, že to proběhlo v pořádku. Nedýchám a nemůžu mluvit, ale je to krásný pocit. Je to vrchol samotného procesu, který je relativně krátký, trvá zhruba 15 minut. Všichni mají svůj úkol a jeden spoléhá na druhého. Teď už budeme čekat až vychladne,“ uvedla zvonařka Leticie Vránová - Dytrychová. 

Odlévání zvonu přihlížel i děkan metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze Jiří Svoboda. „Byl bych rád, aby tento zvon, který bude v katedrále, která je nejen mně, ale i moha lidem velice drahá, zvonil a zvěstoval boží chválu a pokoj lidem dobré vůle,“ podotkl děkan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Piety uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomínají památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 49 mminutami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 10 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 10 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 11 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
včera v 17:38

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
včera v 16:57

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...