U Mariánských Lázní vykolejil nákladní vlak. Trať bude několik dní uzavřena

1 minuta
Z vykolejeného vlaku u Mariánských Lázní vypadly cisterny s vápnem
Zdroj: ČT24

Na trati mezi Mariánskými Lázněmi a Plzní vykolejil v neděli odpoledne nákladní vlak. Nehoda, při níž nebyl nikdo zraněn, se stala poblíž Drmoulu na Chebsku. Doprava na důležité trati, kudy jezdí i dálkové vlaky, je zastavena. Cestující přepravují náhradní autobusy. Na místo vyjeli hasiči. Trať bude několik dní uzavřena, podle webu Českých drah by uzavírka mohla trvat do pátku.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se havárie stala okolo 16:30. Vykolejilo podle něj třináct vagonů a jedna lokomotiva.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Pistoriusová předběžně odhadla škodu na poškozených vagonech až na 20 milionů korun, na infrastruktuře pak na devět milionů. Přesná výše škod se ale bude ještě upřesňovat.

„Škody na infrastruktuře budeme teprve upřesňovat po detailní prohlídce. Všechno nasvědčuje tomu, že strojvedoucí překročil povolenou rychlost, která v místě je,“ řekla mluvčí Pistoriusová. Musí se ověřit stabilita náspů, dodala. 

Ředitel SŽDC Jiří Svoboda uvedl na Twitteru, že strojvedoucí asi překročil rychlost až trojnásobně.

Podle mluvčího karlovarských krajských hasičů Martina Kasala jsou vagony  s cisternami s vápnem mimo násep. „Na kolejích, ale taky vykolejených, je asi pět vagonů. Ostatní jsou mimo trať. Kolem nehody probíhala stavba silničního obchvatu, kam se vápno z vagonů vysypalo,“ popsal Kasal.

Kvůli možnému ohrožení přírodních zdrojů vyrazili na místo i zástupci orgánů ochrany životního prostředí. Provoz mezi stanicemi Mariánské Lázně a Chodová Planá je přerušen.

Dva zranění po srážce vlaku s autem na Pardubicku

Na nechráněném přejezdu v obci Stéblová na Pardubicku odpoledne zastavila dopravu na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi srážka vlaku s osobním autem. Podle webu Českých drah by měla být doprava omezena do devíti hodin večer.

„Osobní auto jelo směrem do Stéblové, vlak, ve kterém cestovalo asi padesát lidí, jel od Pardubic na Hradec Králové. Nikdo z cestujících (ve vlaku) zraněn nebyl. Vlak je asi tři sta metrů za přejezdem, auto odhozené v poli asi dvacet (metrů) od přejezdu, od trati může být dva metry,“ řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Příčiny nehody a to, jestli bylo světelné zařízení v provozu, vyšetřují policie a drážní inspekce.

Janovská sdělila, že na místě zasahovala pozemní záchranná služba z Pardubického kraje a vrtulník ze základny v Hradci Králové. Mluvčí hradecké krajské záchranné služby Ivo Novák informoval, že těžké zranění utrpěla pětadvacetiletá žena, další muž byl zraněn lehce.

„Žena byla při vědomí a byla transportována vrtulníkem na podezření zranění pánve,“ uvedl Novák. Podle něj byla mimo přímé ohrožení života. Muže převezla do pardubické nemocnice sanitka.

Nehoda se stala na přejezdu u motorestu U Rohatýho Kola, nedaleko pomníku, který připomíná jedno z největších železničních neštěstí v dějinách České republiky. V listopadu 1960 se u Stéblové srazily dva osobní vlaky, nehoda si tehdy vyžádala 118 mrtvých a přes sto lidí bylo převezeno do nemocnic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na většině území Česka hrozí silné bouřky

V Česku hrozí v neděli odpoledne a večer silné bouřky. Provázet je může vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celé Česko s výjimkou západních Čech a východní Moravy.
před 3 hhodinami

Český Krumlov chce dát víc prostoru turistům, omezí vjezd aut do centra

Český Krumlov od příštího týdne omezí vjezd aut do centra města. V úzkých uličkách chce dát radnice víc prostoru turistům. Ti, kteří se v centru ubytují, musejí počítat s tím, že už se k hotelu nebo penzionu autem nedostanou. „My, kteří procházíme ulicemi města, to velmi vnímáme. Leckdy máme strach i o svoje skupiny,“ sdělil průvodce turistů Jaromír Sýkora. Na změnu se chystá i městská policie. Před vjezdem do pěší zóny v centru Českého Krumlova bude stát strážník, který bude kontrolovat, jestli má řidič patřičné povolení. Omezení vjezdu do centra by mělo platit do konce září.
před 17 hhodinami

„Bylo to až mrazivé,“ popsal oceněný policista vyšetřování brutální vraždy

Policistou roku se stal František Vychytil, který slouží ve Svitavách. Specializuje se na případy násilí, požárů a explozí. I proto byl u vyšetřování výbuchu průmyslové trhaviny ve společnosti Explosia, kde byly čtyři oběti, nebo u srážky dvou vlaků v Pardubicích. Poslední případ vraždy na Svitavsku v něm prý zanechal mrazivé stopy.
před 18 hhodinami

Blažek pozastavil členství v ODS

Pavel Blažek kvůli bitcoinové kauze pozastavil členství v ODS. Zároveň oznámil rezignaci na funkci předsedy jihomoravské krajské organizace občanských demokratů, které předsedá od roku 2014. Do doby konání nejbližšího regionálního sněmu je řízením regionu pověřený Jiří Crha, jenž je místopředsedou regionálního sdružení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Stát spustí ve zkušebním provozu dalších deset vysokorychlostních vah

Stát rozšiřuje síť vysokorychlostních vah na dálnicích. Deset nových spustí ve zkušebním provozu začátkem července. Do konce roku jich plánuje 31. Postavení jedné váhy vyjde zhruba na šedesát milionů korun. Ve chvíli, kdy váhu přejede řidič s příliš velkým nákladem, čidla pošlou informaci Ředitelství silnic a dálnic. Pracovníci ověří, zda byla opravdu porušena pravidla, a pokud ano, předají vše obci s rozšířenou působností, která má na starost výběr pokut. Za každou tunu nad limit hrozí provozovatelům přetížených kamionů pokuta devět tisíc korun. Kromě samotných vah začnou za necelý měsíc přetížené náklaďáky kontrolovat také silniční inspektoři – nově bez dohledu policie.
včera v 10:02

Po bouřích jsou bez proudu stovky domácností

Po silných bouřkách zůstává bez proudu zhruba už jen pět set domácností hlavně v Rychnově nad Kněžnou a v Ústí nad Orlicí. České televizi to sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že ve čtvrtek padaly na Moravě a ve Slezsku až sedmicentimetrové kroupy.
6. 6. 2025Aktualizováno6. 6. 2025

D10 je po nehodě opět průjezdná

Dálnici D10 na 23,5 kilometru ve směru na Turnov u Předměřic nad Jizerou odpoledne uzavřela dopravní nehoda, kolem 21. hodiny se provoz podařilo obnovit. Podle prvotních informací o nehodě měli policisté nahlášeno osm aut, pozdější odhadovaný počet byl sedm a při dokumentování nehody bylo číslo upřesněno na pět. Zranění utrpělo pět lidí, z toho dva těžké, u dalších tří lidí jsou zranění středně těžká.
6. 6. 2025Aktualizováno6. 6. 2025

ETCS při projetí návěstidla v Letovicích fungovalo, uvedla inspekce

V době, kdy ve čtvrtek večer projel spěšný vlak od Brna v Letovicích návěstidlo, před nímž měl zastavit, zabezpečovací systém ETCS fungoval, řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Je podle něj zřejmé, že při obsluze systému selhal člověk. Není ale jisté, který a jakým způsobem. Vladimír Říha z Centra techniky a diagnostiky Správy železnic České televizi řekl, že strojvedoucí zřejmě zvolil funkci potlačení ETCS.
6. 6. 2025Aktualizováno6. 6. 2025
Načítání...