Tučapy nemají dost pitné vody. Na vině je sucho a vykácení lesa

Události ČT: Tučapy nemají dost pitné vody. Na vině je sucho a vykácení lesa (zdroj: ČT24)

V Tučapech na Táborsku chybí kvůli suchu pitná voda, obec ji poslední dva víkendy musela lidem vozit v cisternách. Poté, co byl kvůli kůrovci vykácený kus lesa, má obec z hlavního zdroje vody jen třetinu potřebného stavu. Naplno teď využívá i všechny náhradní zdroje.

Hlavní zdroj, ze kterého obec napájí vodojem, jsou jímací zářezy, studně, v místní části Brandlín. Jsou u lesa, který se předloni a loni vykácel kvůli kůrovci.

„Voda se tam tedy obrovsky odpařuje. A za poslední dobu tady hrozně málo pršelo. V minulém týdnu, kdy Český hydrometeorologický ústav vydal prohlášení, že může spadnout poměrně hodně vody, tak u nás spadlo sedm milimetrů, a rybníky vedle jsou na polovičním stavu,“ popsal starosta Pavel Novák (SDH Dvorce).

Z hlavního zdroje vody by měla mít obec denně šedesát až osmdesát metrů krychlových vody do vodojemu, teď je to zhruba třetina. Zatím využívá náhradní zdroje, vrtů v jižní části obce. Vznikly i proto, kdyby voda chyběla. „Když to těmi vrty tlačíme do vodojemu, prodražuje se ta služba jako taková, protože energie dnes není nic levného,“ dodal. 

O víkendu kvůli rekreantům voda nestačí

„Druhá věc je, že vrty jsou na hraně kapacity. Když přijde víkend a najede sem spousta rekreantů, místní se vrátí z pracovních pozic, tak voda nestačí. V minulém i předminulém týdnu jsme museli navážet vodu cisternami,“ vysvětlil starosta.

V místní části Dvorce je také vodovod, jako další náhradní zdroj. Když dopadnou dobře bakteriální rozbory, obec napojí Dvorce příští týden na tento vodovod. „Teď využíváme všechny náhradní zdroje, jedeme na maximum. V tuto chvíli máme zajištěnou vodu i za cenu, že o víkendu jednu, dvě cisterny navezeme,“ řekl Novák.

O víkendech je v obci s asi osmi sty stálými obyvateli kvůli rekreantům až o tři sta lidí víc a spotřeba vody roste na dvojnásobek. Vedení obce doporučilo, aby si lidé nenapouštěli bazény. Obec se chce do několika měsíců připojit k soustavě, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz.

Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá 400 tisíc Jihočechů, téměř dvě třetiny obyvatel kraje. Soustava je největším producentem pitné vody na jihu Čech.

Intenzita sucha ( 29. 5. 2022)
Zdroj: intersucho.cz

Většině území Česka chybí vláha

Podle portálu Intersucho chybí půdě na velké většině území republiky vláha, proti průměrnému stavu z let 1961 až 2010. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti jsou na 17 procentech území Česka. Jde o jižní Čechy, především povodí Lužnice, i o část Jesenicka.

Sucho zůstává také v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, v hlubší vrstvě také v Polabí.