Také druhé křídlo Severočechů si stěžuje na volby

Kvůli nedávným volbám se na soud obrátilo i druhé křídlo hnutí Severočeši.cz. Tentokrát si hnutí stěžuje na senátní volby na Mostecku, kde nakonec zvítězila Alena Dernerová. Ta sice kandidovala za Severočechy, druhé křídlo strany ale po mosteckém magistrátu žádalo odvolání její kandidatury. Mostecká radnice ovšem k této žádosti nepřihlédla, a právě proti tomu směřuje stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Hnutí Severočeši.cz je rozštěpené: místopředsedkyně tohoto hnutí Hana Jeníčková žádala před volbami jednak odvolání kandidatury Aleny Dernerové do Senátu, jednak stažení celé kandidátky pro krajské volby. Ale zatímco ústecký krajský úřad žádosti vyhověl a v krajských volbách hlasy pro Severočechy propadly, tak Dernerová nakonec svůj post v Senátu obhájit mohla.

„Mostecký magistrát nejednal v souladu se zákonem, když požadavek odmítl,“ kritizoval už dříve Luboš Pitín, který v pondělí potvrdil podání stížnosti k NSS. Pitín reprezentuje stejné křídlo Severočechů jako Jeníčková.

Proti stažení kandidátky pro krajské volby zase protestuje druhé křídlo hnutí, ústecký krajský soud řeší už pět stížností, které podali jeho členové. Všichni žádají opakování voleb nebo opakování hlasování v celém kraji.

Právě s ohledem na rozhodování soudu ohledně platnosti krajských voleb zatím KSČM, která skončila druhá za ANO, vyčkává s dojednáváním koalice.

Severočeši doplatili na vnitřní rozpory

Severočeši se v roce 2013 rozdělili na dva tábory, jeden blízký Jeníčkové a bývalému předsedovi Františku Rybovi a druhý zastoupený Schwarzem a podnikatelem Jiřím Zelenkou. Zelenkovi lidé uspořádali v únoru 2014 valnou hromadu, na které odvolali z vedení přívržence rivalů.

Soud ovšem letos pravomocně rozhodl, že valná hromada proběhla v rozporu se stanovami a zákonem, a označil ji, stejně jako všechny navazující kroky, za neplatnou.

Právě tímto verdiktem vysvětlovala Hana Jeníčková, proč nechala celou kandidátku odvolat. „Nám matkám a otcům zakladatelům Severočechů to hnutí ukradli. Ukradl ho pan poslanec Schwarz se svým asistentem Zelenkou. Oni neměli kandidátku ani podávat, protože už to bylo po vyhlášení rozsudku krajského soudu a věděli to.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Záchranáři kvůli vedrům hlásí rekordní počty výjezdů, překonávají i covidové maximum

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba zaznamenala v pondělí rekordní počet událostí. Lidé jich nahlásili 437, tedy víc než v listopadu 2021 během covidové epidemie. Rekordní počet výjezdů hlásí i Moravskoslezský kraj. Podle záchranářů souvisela velká část zásahů s extrémními teplotami – nejčastěji šlo o kolapsy, úpaly, dehydrataci, ale také úrazy nebo zhoršení zdravotního stavu.
12:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
16:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vedra ohrožují ryby i raky. Rybáři provzdušňují nádrže a čekají na déšť

Na dešťové srážky čekají rybáři po celém Česku. Tropické teploty a dlouhodobé sucho snižují množství kyslíku ve vodě. Rybáři proto na některých místech instalují aerátory nebo mění způsob vypouštění vody, aby zabránili úhynům ryb. Problémy se objevují také u raků říčních.
před 16 hhodinami

Zaplavené silnice, spadlé stromy. Bouřky se prohnaly Českem

Českem po historicky nejteplejším víkendu v pondělí prošly bouřky, které v částech země zanechaly škody. Kvůli úklidu spadlých stromů museli vyjet hasiči v krajích Královéhradeckém, Středočeském, Jihočeském nebo na Vysočině. Na řadě míst dřeviny omezily železniční provoz. Voda odpoledne také zaplavila některé ulice v Jihlavě, v jižních Čechách zase padaly mimořádně velké kroupy. V týdnu se podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ochladí. V jeho druhé polovině teploty klesnou na 22 až 27 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánovčera v 22:12

Sedm lidí v Olomouci se přiotrávilo oxidem uhelnatým

V bývalém areálu pivovaru v Olomouci-Holici zasahovali záchranáři u hromadné otravy oxidem uhelnatým. Ošetřili sedm lidí, z čehož jednoho v kritickém stavu resuscitovali, informovali odpoledne. Na místě zasahovali také hasiči, kteří zraněné z areálu vynášeli v dýchacích maskách. Případem se zabývá i policie, ke zdroji úniku se zatím nevyjádřila. Veřejnosti podle ní žádné nebezpečí nehrozí.
včeraAktualizovánovčera v 16:58

V bývalém klášteře voršilek v Brně objevili archeologové zazděnou černou kuchyni

Zazděnou, ale dobře zachovalou černou kuchyni objevili archeologové ze společnosti Archaia Brno při průzkumu souvisejícím s rekonstrukcí bývalého kláštera voršilek v centru Brna. Kdy přesně vznikla, zatím není jasné. Podle odborníků byla nejspíš zazděna na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.
včera v 16:41

VideoAbych psal, musím být rozzlobený, říká punker Wattie Buchan

Skotští punkeři The Exploited vydali poslední album před více než dvaceti lety. „Důvodů je mnoho. Prošel jsem si depresí. Abych mohl psát punkovou hudbu, musím být rozzlobený. Přitom jsem už dlouho šťastný,“ vysvětlil frontman kapely Wattie Buchan. Rozhovor České televizi poskytl při vystoupení na festivalu Mighty Sounds v Táboře.
včera v 11:01

Hasiči v Brně zasahovali u požáru v rozvodně domova pro seniory

Hasiči v Brně v pondělí dopoledne zasahovali u požáru v rozvodně v domově pro seniory v ulici Kociánka. Ze zařízení se ještě před jejich příjezdem evakuovalo osmnáct lidí, dalším šesti pomohli s evakuací hasiči. Událost je bez zranění, sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Na jihu Moravy jsou od rána vysoké teploty, které odpoledne mohou podle meteorologů dosahovat až 39 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánovčera v 10:26

Evropský pohled