Strany v Olomouckém kraji podepsaly koaliční smlouvu před budovou hejtmanství

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS před budovou hejtmanství v Olomouci podepsali koaliční smlouvu. Nová krajská rada musí především vyřešit nepříznivé dopady pandemie koronaviru na rozpočet i chod kraje. Ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení, je svoláno na pátek.

Nové zastupitelstvo se podle kandidáta na prvního hejtmanova náměstka Iva Slavotínka (Spojenci) sejde ve velmi složité situaci pandemie. Příjmy kraje letos klesnou o stovky milionů korun. „Je zřejmé, že propad daňových příjmů bude realitou minimálně příštích měsíců, ne-li roků. My se s tím budeme muset vypořádat,“ řekl Slavotínek.

Upozornil, že hejtmanství bude muset i při propadu příjmů zabezpečit základní služby na odpovídající úrovni a také hledat finanční zdroje na investice pro další rozvoj kraje.

Zastupitelstvo v září schválilo úvěr

Nynější hejtmanův náměstek Jiří Zemánek (ČSSD) v září zastupitelům řekl, že letošní příjmy kraje budou kvůli propadu vybraných daní o 900 milionů korun nižší. Zastupitelstvo proto v září schválilo smlouvu o revolvingovém úvěru až 500 milionů korun.

„Přebíráme kraj v nelehké době koronavirové pandemie, vysokého zadlužení a očekávaných dalších ekonomických důsledků krize. Také proto jsme se rozhodli snížit počet náměstků ze sedmi na čtyři,“ řekl lídr Pirátů a STAN a kandidát na hejtmana Josef Suchánek.

Nad dalšími ekonomickými dopady epidemie podle kandidáta na náměstka hejtmana Michala Záchy (ODS) visí velký otazník, už nyní je ovšem třeba počítat s krizí. „My do toho ale jdeme s velkou odpovědností a věřím, že se s tím popereme a kraj udržíme v provozuschopném stavu,“ uvedl.

O podobě ustavujícího zastupitelstva se ještě bude jednat

Epidemie koronaviru zkomplikovala i povolební jednání. Josef Suchánek minulý týden oznámil pozitivní test na koronavirus. Stejně je na tom i nynější hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Zástupci koalice se podle Slavotínka ještě musí poradit o způsobu organizace ustavujícího zastupitelstva kraje.

Část krajských zastupitelů se pátečního jednání zřejmě zúčastní na dálku pomocí internetového připojení a zbytek usedne za přísných hygienických podmínek v sále. Ivo Slavotínek upozornil, že v následujících dnech se pravidla ještě můžou změnit. „Pokud někdo řekne, že veškerá taková jednání se v tuto chvíli prostě znemožňují, tak bude nutné jednání odložit na dobu, kdy bude moci proběhnout,“ dodal.

Koalice Pirátů a STAN podle uzavřené koaliční smlouvy obsadí v jedenáctičlenné krajské radě čtyři křesla stejně jako Spojenci - Koalice pro Olomoucký. Na ODS připadnou tři místa. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje má koalice 32 hlasů. Vítězné ANO zůstane s SPD v opozici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vozík se odpojil od auta a těžce zranil chodce

Vozík, který se nečekaně odpojil od osobního auta, najel v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku plnou rychlostí do chodce a těžce ho zranil. Muž zůstává v nemocnici ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Policisté v této souvislosti řidičům připomínají, aby před jízdou nikdy nezapomněli připojení zkontrolovat.
před 7 hhodinami

NCOZ zasahovala ve třech krajích

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovala na desítkách míst v Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Ústecké krajské státní zastupitelství případ, který se týká daňové trestné činnosti, dozoruje. Detektivové zadrželi osm lidí, informovala ústecká náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Na případ upozornil server Novinky.cz, podle něhož se týká mimo jiné možného ovlivňování zakázek na ochranu objektů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ve Vesně se naučila šít, to Pazdírkovou zachránilo před nasazením v továrně

Drahomíra Pazdírková nechtěla dělat v kvartě gymnázia reparát z matematiky a odešla do jedné z dívčích škol brněnské Vesny. Naučila se tam mimo jiné šít, což ji pravděpodobně zachránilo od totálního nasazení v továrně na letadla v Kuřimi, kde skončily její spolužačky z gymnázia. Pazdírková pracovala v krejčovské dílně, kde zašívala vojenské oblečení.
před 19 hhodinami

Národní archiv předal vzácné svazky, včetně poslední vůle Beneše

Národní archiv předal u příležitosti Mezinárodního dne archivů dva vzácné svazky. Spis, který obsahuje originál poslední vůle československého prezidenta Edvarda Beneše ze 40. let, putuje do Státního oblastního archivu v Třeboni. Vyšetřovací a soudní dokumenty týkající se politického procesu s profesorem Vladimírem Krajinou si převzal Státní oblastní archiv v Praze.
před 21 hhodinami

Tempo růstu cen nemovitostí zrychlilo

V prvních třech měsících letošního roku zrychlilo tempo růstu cen u všech typů nemovitostí – pozemků, rodinných domů i bytů. Právě byty přitom zdražily nejvíce – skoro o čtyři procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Oproti loňsku jejich ceny stouply o deset procent. V Praze a Brně zároveň roste zájem o takzvané mikrobyty s výměrou kolem dvaceti metrů čtverečních. Vyplývá to z indexu bydlení ČSOB.
9. 6. 2025

Cizinec si za žhářský útok na dopravní podnik odpyká osm let vězení

Pražský městský soud poslal na osm let do vězení muže, který loni v červnu spáchal žhářský útok na pražský dopravní podnik. Kolumbijce Andrese Alfonsa de la Hoz de la Cruz zároveň vyhostil z Česka a uložil mu nahradit škodu ve výši zhruba 115 tisíc korun. Trestní senát tak schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Cizinec se přiznal, soud ho uznal vinným z teroristického útoku a z přípravy dalšího.
9. 6. 2025Aktualizováno9. 6. 2025

Jízdné ve Středočeském kraji zdraží

Středočeští zastupitelé schválili zvýšení jízdného veřejné dopravy ve kraji i v Praze. V létě budou rozhodovat ještě pražští radní, kteří už přislíbili souhlas. Důvodem zdražování je nárůst nákladů na provoz veřejné dopravy v posledních letech a předpokládaný růst výdajů v budoucnu, řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Pro zdražení hlasovalo 33 z přítomných 60 zastupitelů, nepodpořili ho opoziční zastupitelé ANO, Stačilo! a SPD.
9. 6. 2025Aktualizováno9. 6. 2025

Vlček odmítl, že by korejská vláda měla zkomplikovat dostavbu Dukovan

Vláda nepochybuje o tom, že podíl českých firem na stavbě a provozu nových jaderných bloků v Dukovanech dosáhne slibovaných šedesáti procent z projektu. V současné době je smlouvami garantovaný třicetiprocentní podíl a další kontrakty by měly následovat, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Zároveň odmítl, že by projekt mohla zkomplikovat nová korejská vláda, stavba má podle něj podporu celého politického spektra Jižní Koreje.
9. 6. 2025Aktualizováno9. 6. 2025
Načítání...