Starostové sousedních čtvrtí mají výhrady k návrhu zpoplatnit vjezd do Prahy 1

3 minuty
Události v regionech: Vedení Prahy chce zpoplatnit vjezd do centra metropole
Zdroj: ČT24

Starostové městských částí, které sousedí s Prahou 1, se začali ohrazovat proti možnosti, že by byl vjezd do historického centra metropole zpoplatněn. Že by na to mohlo dojít, řekli v první polovině května náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) a starostka první městské části Terezie Radoměřská (TOP 09). Podle starostů Prahy 2 a 5 ale hrozí, že se řidiči budou centru vyhýbat a zahltí ulice v jejich městských částech.

Magistrát zatím nezveřejnil konkrétní parametry zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Z dostupných informací vyplývá, že by mohli řidiči platit až 200 korun za den, přičemž osvobozeni by byli ti, kdo mají v Praze 1 parkovací oprávnění. Městská část chce předem placení za průjezd vyzkoušet ve dvou frekventovaných ulicích – na Smetanově náměstí a v navazujícím úseku Křižovnické po křižovatku s Platnéřskou a v Karmelitské.

„Pro nás jako městskou část je nejdůležitějším úkolem zklidnit dopravu v centru města a zajistit, aby rezidenti měli kde parkovat,“ shrnula argumenty pro zpoplatnění vjezdu do historického centra starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Starostové sousedních částí Prahy se však obávají, co se stane, až se opravdu začne za vjezd do Prahy 1 platit. „Jakékoliv zavedení mýtného, omezení dopravy na území městské části Praha 1 bude mít okamžitě negativní dopad na městskou část Praha 2,“ míní starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). Starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (Praha sobě) zase apeluje na výjimku pro obyvatele své městské části, kteří bydlí u hranic s Prahou 1. „Bydlí těsně u Prahy 1 na Újezdě,“ podotkl.

Náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib ujistil, že se výhradami starostů bude zabývat. „Musíme návrhy městských částí projednat v magistrátní koalici a následně schválit,“ uvedl.

Platit za vjezd do Prahy 1 by se mohlo od začátku příštího roku. Ruku v ruce slibuje vedení města reformu systému parkování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Češi a Slováci se na závěr roku opět sešli na Velké Javořině

Češi a Slováci se znovu sešli na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech. Na česko-slovenském pomezí se na konci prosince oba národy neformálně potkávají už desítky let a společně oslavují příchod nového roku. Tradiční silvestrovská akce vždy přiláká lidi z obou stran hranice. Připomínají si někdejší společný stát, utužují vzájemné vztahy a nechybí ani každoroční přípitek.
před 16 mminutami

Sníh ztěžuje dopravu ve středních Čechách, autobusy nabírají zpoždění

Dopravu ve středních Čechách komplikuje sněžení, autobusy mohou mít zpoždění. Do některých úseků dočasně nepojedou, některé zastávky jsou zrušené, uvedla Pražská integrovaná doprava. Policie v celém kraji zatím nezaznamenala výrazný růst počtu nehod.
před 2 hhodinami

Jízdné v Praze od ledna částečně zdraží

Od 1. ledna 2026 se v Pražské integrované dopravě mění jízdné, zdraží hlavně papírové jízdenky, zatímco elektronické budou zvýhodněny přes PID Lítačku. Půlhodinová jízdenka bude místo 30 stát 39 korun, v případě nákupu přes aplikaci PID Lítačka 36 korun. Dlouhodobé jízdenky budou stát stejně. Mění se také počet pražských pásem nebo ceny za zavazadla.
před 2 hhodinami

Pět hasičů skončilo po požáru sauny v nemocnici

Pět hasičů, kteří při úterním požáru sauny v Horní Plané na Českokrumlovsku utrpěli zranění, skončilo v nemocnici. Měli různé popáleniny nebo se nadýchali kouře, informovala mluvčí jihočeské záchranné služby Kristýna Vrkočová.
před 8 hhodinami

Policisté a strážníci budou na silvestra hlídat použití pyrotechniky

Policisté a městští strážníci budou během silvestrovských oslav dohlížet i na dodržování přísnějších pravidel pro používání zábavní pyrotechniky. Za porušení zákazu hrozí pokuty – na místě maximálně deset tisíc, ve správním řízení až sto tisíc korun. Některé radnice zpřísnění zavedené zákonem převedly do nových vyhlášek, ze zákazu ale mnohdy vyjmuly právě silvestr.
před 10 hhodinami

Dolní Lutyně kritizuje „šibeniční“ lhůtu k připomínkování změn územního plánu kvůli gigafactory

Obec Dolní Lutyně na Karvinsku a spolek Zachovejme Poolší považují za nepřiměřeně krátké lhůty, které Moravskoslezský kraj stanovil pro připomínkování změny územního plánu umožňující případnou výstavbu takzvané gigafactory. Podle obce je patnáctidenní termín, do něhož spadají i vánoční svátky, šibeniční. Krajský úřad ale tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem.
před 21 hhodinami

Na přelomu roku bude sněžit, na horách má připadnout až 15 centimetrů sněhu

Během Silvestra a prvního dne nového roku má napadnout na severozápadě a severu Čech a v části Českomoravské vrchoviny kolem osmi centimetrů sněhu, na horách až patnáct centimetrů. Od středečního večera se mají zejména od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky. Od čtvrtečního dopoledne do pátečního odpoledne bude ve středních a západních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku foukat vítr s nárazy kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včera v 12:05

Oprava českobudějovické Slavie se prodraží. Město viní projektanty a zvažuje žalobu

Po víc než dvou letech se v centru Českých Budějovic znovu otevřel veřejnosti kulturní dům Slavie. Nově má pět pater – kromě společenského sálu a restaurace tam vznikl i divadelní sál. Rekonstrukce vyjde nejméně na 900 milionů korun, což je oproti původním odhadům zhruba o 200 milionů více. Podle vedení města za zdražení mohou chyby v projektu a radnice zvažuje soudní spor s projektanty.
29. 12. 2025Aktualizováno29. 12. 2025
Načítání...