Maximálně padesátkou. Praha sjednotila rychlost na severojižní magistrále

Po pražské severojižní magistrále se nově v úseku mezi Vinohradskou ulicí a Hlávkovým mostem jezdí obousměrně maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. Důvodem je zlepšení plynulosti provozu, zvýšení bezpečnosti a snížení hluku. Oznámila to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dosud se v úseku mohlo jezdit až sedmdesátkou.

Video Na magistrále maximálně padesátkou
video

Na magistrále maximálně padesátkou

„Na základě žádosti města jsme požádali odbor pozemních komunikací a drah magistrátu o změnu rychlosti z důvodu bezpečnosti a plynulosti provozu,“ sdělila Lišková.

Od sjednocení rychlosti na všech úsecích magistrály na padesátku si město slibuje, že provoz bude v době dopravních špiček plynulejší. „Z hlediska bezpečnosti očekáváme, že opatření přinese její zvýšení, případné následky dopravních nehod budou menší,“ uvedla mluvčí.

Rychlost byla v úseku snížena také kvůli plánované výstavbě chodníku od Vinohradské ulice k hlavnímu nádraží.

Nové značky nejsou třeba 

Změna také sníží hladinu hlukové zátěže, a to až o 2,4 decibelu. Kvůli hluku byla rychlost snižována v minulosti například i v ulici V Holešovičkách nebo na ulici 5. května ve směru do centra. Původní sedmdesátka zmizela v minulosti i z Nuselského mostu.

Nové značky na magistrále kvůli snížení rychlosti umisťovány nebudou. „Nachází-li se komunikace uvnitř města, vždy platí nejvyšší povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu, pokud není uvedeno jinak,“ upřesnila mluvčí.

Jediným úsekem, kde mohou řidiči jet na magistrále rychleji, je tedy ulice 5. května z Pankráce směrem z centra. Tam bylo před několika roky zrušeno úsekové měření rychlosti a byla tam umístěna značka vyznačující silnici pro motorová vozidla. Na ní je ze zákona povolena rychlost 80 kilometrů v hodině, proto ani tam není třeba umístit novou značku.