Soud zprostil obžaloby bývalého starostu Fryšavy kvůli možným pochybením v dostavbě kanalizace

Bývalého starostu Fryšavy Josefa Fialu ve čtvrtek okresní soud ve Žďáru nad Sázavou zprostil obžaloby týkající se jeho možných pochybení při dotované stavbě obecní kanalizace a čistírny. Obec má vracet státu část dotace a platit penále, celkem jde o 29,6 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce David Vetešník řekl, že zváží podání opravného prostředku. „Došlo tady k dramatické změně názoru na tuto věc,“ řekl.

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou se záležitostí zabýval podruhé, v roce 2018 uložil Fialovi za překročení pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku podmíněný roční trest. Fiala se proti rozsudku odvolal, stejně jako obec Fryšava. Krajský soud v Brně uložil okresnímu soudu ve věci rozhodnout znovu.

Obžaloba vinila Fialu z dodatečného zkrácení záruční lhůty u technologie čistírny odpadní vody ze 72 na 48 měsíců, aniž by o tom rozhodlo obecní zastupitelstvo. Podle soudce Jiřího Večeři ale nebylo dostatečně prokázáno, kdy a kde došlo k této změně. Existují totiž dvě verze dokumentu s různými záručními lhůtami.

Fiala: Vedení obce by mělo odstoupit

Podle obžaloby také obec pod Fialovým vedením účtovala lidem nižší stočné, než jaké vyplývalo z dotačních podmínek. Podle soudce nižší cenu stočného schválilo fryšavské zastupitelstvo a tehdejší starosta nemohl dělat nic jiného, než to akceptovat.

Trestní oznámení kvůli okolnostem při stavbě kanalizace podalo nové vedení obce Fryšava. „Po tomhle dnešním výroku mohu říci jediné. Že nastal čas, aby současné vedení obce odstoupilo z funkcí,“ řekl ve čtvrtek bývalý starosta Fryšavy. 

„Tady nezaznělo, že chceme, aby byl kdokoliv odsouzen. Tady jde o pravdu. Aby byla spravedlnost. Obec bude bitá za to, že se v roce 2013 zkrátily záruky a v době výstavby kanalizace nebyly vůbec provedeny některé věci, co byly zaplaceny,“ reagoval současný starosta Mojmír Humlíček (nestr.).

Stavba kanalizace a čistírny ve Fryšavě stála přes padesát milionů korun, ukončena byla před osmi lety. Obec na ni dostala dotaci 37,5 milionu. Zatím žádné peníze nevracela, podle Humlíčka nedávno vyjednala s Generálním finančním ředitelstvím další odklad platby do 20. února 2022. Žalobou obce o náhradu škody se podle něj má zabývat městský soud v Brně v dubnu. 

Roční rozpočet Fryšavy s 330 stálými obyvateli se pohybuje mezi šesti až sedmi miliony korun. Obec se teď snaží prodat areál bývalého obecního úřadu, který nevyužívá.