Soud poslal řidiče kamionu za smrt tří lidí do vězení na dva a půl roku

Okresní soud v Teplicích poslal na dva a půl roku do vězení řidiče kamionu, který loni usmrtil tři dělníky a čtvrtého těžce zranil na silnici u Bíliny. Sedmačtyřicetiletý Radek Vindyš uznal svou vinu a za tragédii se omluvil. Rozsudek není pravomocný.

Nehoda se stala loni 16. dubna. Tehdy Radek Vindyš najížděl s plně naloženým kamionem ve směru od obce Ohníč na čtyřproudou silnici I/13 ve směru z Bíliny na Teplice. V místě, kde byl v té době levý pruh uzavřen, narazil do odstaveného nákladního auta, které bylo odhozeno na další vůz.

„Obě vozidla následně narazila do pracovníků, kteří prováděli údržbu středových svodidel,“ popsal státní zástupce Karel Jiruška. Na místě zemřeli muži ve věku 41, 42 a 55 let. S trvalými následky vyvázl nyní čtyřiapadesátiletý pracovník údržby.

Příčinou události podle státního zástupce bylo to, že se řidič dostatečně nevěnoval řízení. Už při vjezdu na silnici I/13 nerespektoval dopravní značení, v místě byla stopka. Do uzavřeného pruhu vjel rychlostí 56 kilometrů v hodině. „Co se stalo, se bohužel nedá vrátit zpátky, strašně toho lituju, chtěl bych se omluvit rodinám za to, co jsem způsobil,“ řekl u soudu se slzami v očích Vindyš, který utrpěl při nehodě lehká zranění. Od nehody byl v pracovní neschopnosti, léčil se s úzkostí a nespavostí.

Omluvné dopisy se vrátily

Muž poslal omluvné dopisy všem čtyřem rodinám, kromě jednoho se mu vrátily zpět. S ohledem na jeho doznání neprováděl soud dokazování. K průběhu nehody Vindyš poznamenal, že se věnoval řízení, ale natahoval se po slunečních brýlích a strhl volant do levého pruhu.

Řidiče zaměstnavatel hodnotil kladně, muž má čistý trestní rejstřík, poprvé se dostal do konfliktu se zákonem až nyní a z evidence řidiče vyplynulo, že nemá žádný trestný bod. V minulosti dvakrát překročil povolenou rychlost. Muži hrozilo až šestileté vězení za usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Státní zástupce uvedl, že za přiměřený považuje trest v polovině sazby a zákaz řízení.

Řidič navštěvoval psychologa a je bez práce

Obhájce Milan Šikula uvedl, že už to, co muž spáchal, je trestem, který si muž ponese po celý život. Obžalovaný uvedl, že se z tragédie dodnes nevzpamatoval. Psychologa navštěvoval donedávna, v současnosti je nezaměstnaný. „Nepochybně se jedná o lidskou tragédii i na straně obžalovaného,“ řekl advokát, který vnímá událost jako nešťastnou souhru okolností s tragickým následkem.

„Jednalo se o momentální selhání, chvilkovou nepozornost, bohužel s tragickým, neodčinitelným následkem,“ nechal se slyšet. „Skutek byl ojedinělým excesem z doposud bezúhonného života obžalovaného, byť s tragickým následkem,“ připustil. Navrhl podmíněný trest na maximální možnou dobu a zákaz řízení.

Soudce Stanislav Řehola řekl, že je nutné zohlednit všechny skutečnosti a následky. „Jedná se o tragédii na všech stranách, zejména na straně pozůstalých,“ poznamenal. „To, co se stalo obžalovanému, se může kdykoliv stát komukoliv jinému. Je důležité si uvědomit, že je třeba dbát při řízení zvýšené pozornosti,“ zdůraznil.

Zákaz řízení uložil Vindyšovi soud na pět let a poškozené, kteří požadovali miliony korun, odkázal s nároky na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních. Za škodu způsobenou třetím osobám je podle soudu odpovědný především zaměstnavatel, u kterého řidič v době nehody pracoval.

Soudce upozornil, že společnost, která na silnici prováděla práce, k tomu neměla v dané době oprávnění a měla by se podílet na náhradě škod. Část škody uhradila pojišťovna. „Ponesu si to až do smrti, je mi to strašně líto, strašně moc se rodinám omlouvám za to, co jsem spáchal,“ řekl na závěr líčení Vindyš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

ODS vyloučila Filipa Dvořáka ze strany

Výkonná rada ODS ve středu ukončila členství předsedovi místní organizace strany v Praze 1 Filipu Dvořákovi, sdělila mluvčí občanských demokratů Mariana Wernerová. Spor vznikl poté, co se celostátní vedení strany kvůli dřívějším kauzám postavilo proti Dvořákově kandidatuře na starostu Prahy 1. Podle Dvořáka je jeho vyloučení výsledkem předem rozhodnutého procesu, i když nikdy nebyl z ničeho obviněn ani vyšetřován.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár výškové budovy ve Zlíně

Hasiči téměř po dvou týdnech prací ohlásili ve středu odpoledne likvidaci požáru výškové budovy číslo 34 v centru Zlína. Končí i doporučení, aby lidé v okolí nevětrali. I dál ale platí zákaz vstupu do blízkosti torza kvůli jeho narušené statice. Bezpečnostní perimetr vymezuje oplocení a místo hlídá také bezpečnostní agentura.
před 14 hhodinami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
před 17 hhodinami

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 20 hhodinami

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
21. 7. 2026Aktualizováno21. 7. 2026

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
21. 7. 2026

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
21. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.