Praha je na povodně připravená, potvrdilo cvičení

Praha - Dnešní protipovodňové cvičení Povodeň Holešovice 2011 podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) potvrdilo, že Praha je připravena na povodně i větší než ty v roce 2002. Mobilní zábrany stojící od Libeňského mostu po Stromovku přesáhly o 50 centimetrů tehdejší pětisetletou vodu. Postaveny byly za 1,5 hodiny, limit byl čtyři hodiny.

„Dnešní nádherné počasí umožnilo, že nácvik probíhal naprosto v klidu a časy byly rychlejší, než jsme plánovali. Našli jsme jedno místo, které bylo technicky špatně udělané. Čili zkouška nebyla zbytečná, musíme udělat stavební úpravu, aby to pasovalo do sebe. Těch 2,5 milionu, které cvičení stojí, bylo víc než dobře uplatněno,“ řekl novinářům Svoboda, který přijel stavbu hráze zkontrolovat.

„Stavěli jsme skoro kilometr hrazení, celkem to bylo 180 tun materiálu, který jsme přivezli ve 32 kontejnerech. Materiál naváželo 11 těžkých vozů v deseti konvojích,“ doplnil ředitel odboru krizového řízení magistrátu Petr Beran. V téměř kilometrové hrázi bylo odhaleno jedno slabé místo ve Stromovce, vadný sloupek, které bude opraveno.

Cvičení bylo plánováno na dva dny, protože ale vše šlo rychleji, skončí dnešní půlnocí, kdy bude hráz zbourána a město opět zcela průjezdné. Podjezdy Partyzánská a Jankovcova byly uvolněny už kolem poledne, stejně jako hráze blokující přímý vstup do obytných domů.

Reportáž Magdaleny Rejžkové (zdroj: ČT24)

Hliníkové dílce mají trvanlivost 80 let. Praha na vybudování protipovodňové ochrany dala 3,8 miliardy korun; částka vedle hrazení zahrnuje i úpravu kanalizace či vybudování přečerpávací stanice Rokytka. První cvičení s novým hrazením bylo v Praze v roce 2005, rok na to se stavělo znovu při hrozbě povodní. Dnes to tedy byla třetí kompletní zkouška systému.