Pomáhali Gabčíkovi a Kubišovi. Hrdinství rodiny Pechmanových připomíná v Praze nová ulice

V říjnu to bude osmdesát let od smrti odbojáře Jaroslava Pechmana, který aktivně podporoval parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Při zatýkání gestapem spáchal sebevraždu, zavražděna ale byla jeho manželka i syn. Jako jediná z rodiny přežila dcera. Nyní byla po celé rodině pojmenována nová ulice v Praze 9.

Na svou ženu Milenu Hrubou Pechmanovou vzpomíná Miloslav Hrubý. Znal ji odmalička, bydleli kousek od sebe a chodili do stejného Sokola v Michli. „Mně bylo deset let a manželce bylo osm. Díval jsem se na jejich cvičení, ona se zase přišla někdy podívat na mě,“ vzpomíná. 

Jejich přátelství přežilo válku i heydrichiádu, která byla pro rodinu jeho budoucí manželky osudová. Milenin otec Jaroslav Pechman byl sokol a odbojář. Po příchodu parašutistů ze skupiny Anthropoid jim pomáhal. Podle badatele a ředitele oblastního muzea v Brandýse nad Labem Vlastislava Janíka pomáhali Pechmanovi parašutistům například tím, že uchovávali zbraně.  

Zatýkání lidí z okolí rodiny začalo v září 1942. „Čtvrtého října se rodina sešla na takovém společném setkání, seděli na zahradě, povídali si. Už to byla taková předtucha, že Němci jsou blízko k jejich vypátrání,“ uvedl Janík. To byl právě den, kdy byla rodina naposledy pohromadě. Druhý den si gestapo přišlo pro Jaroslava Pechmana. Než ho stihli zatknout, otrávil se kyanidem.

O zapojení Jaroslava Pechmana do atentátu Milena ani Miloslav nevěděli

Manželka Marie, syn Miroslav ani dcera Milena však zatčení neunikli. „Byl to pro nás veliký šok, protože my jsme nevěděli ani jeden, že byl její tatínek také zapojen do toho atentátu,“ vzpomíná Miloslav Hrubý. 

Marie a Miroslav byli zavražděni v Mauthausenu. Milena prošla internačním táborem ve Svatobořicích, poté pracovním táborem. Po návratu do Prahy jí nezbyl z rodiny nikdo. Její přátelství s Miloslavem se nakonec proměnilo v celoživotní lásku. „Mám hezké vzpomínky na celou rodinu, a na manželství zvlášť,“ dodává Hrubý.  

Jeho manželka Milena zemřela už před více než deseti lety. Od pondělí připomíná statečné činy její rodiny nová ulice v pražských Vysočanech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
11:34Aktualizovánopřed 59 mminutami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
před 6 hhodinami

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
před 7 hhodinami

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 16 hhodinami

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
před 18 hhodinami

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
před 19 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 20 hhodinami
Načítání...