Výročí operace Anthropoid: Snesli se v noci z nebe a začali chystat Heydrichovu smrt

3 minuty
Operace Anthropoid v reportáži Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Bylo před půl třetí ráno, když 29. prosince 1941 vyskočila z britského letounu dvojice parašutistů a snesla se poblíž obce Nehvizdy u Čelákovic. Právě před sedmdesáti pěti lety tak začala operace Anthropoid, v jejímž finále výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík spáchali úspěšný atentát na říšského protektora v Praze Reinharda Heydricha. Ten byl považován za třetího nejvýše postaveného muže v nacistické hierarchii a jeho zabití označují historikové za událost, která nemá v evropském odboji srovnání.

Formování speciálních československých parašutistických skupin v Británii začalo již počátkem roku 1941. O provedení atentátu na území protektorátu Čechy a Morava bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší československé rozvědky Františka Moravce 3. října 1941 a později se definitivním cílem stal právě Heydrich.

Celá akce pak začala o dva měsíce později. V neděli 28. prosince 1941 odstartoval v deset hodin večer z letiště Tangmere v jihovýchodní Anglii čtyřmotorový letoun Halifax. Letadlo pilotoval kapitán Ron Hockey a na palubě bylo sedm československých parašutistů. Nad Německem se podařilo pilotům setřást německé stíhačky a 29. prosince po druhé hodině ranní vlétli nad protektorát.

Navigace chybovala, seskočili jinam

Jako první vyskočila dvojice příslušníků skupiny „Anthropoid“ rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Nehvizdy však byly špatné místo, protože výsadek byl plánovaná nad sto kilometrů vzdálenými Ejpovicemi u Plzně.

Po nich následoval u vesnice Senice mezi Poděbrady a Městcem Králové výsadek „Silver A“ ve složení nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a četař Jiří Potůček. Jako poslední opustila letoun nedaleko obce Kasaličky u Přelouče dvojice parašutistů výsadku „Silver B“, rotný Jan Zemek a četař Vladimír Škácha.

Operace Anthropoid měla za cíl uskutečnit atentát na Heydricha. Skupina navázala kontakty s místním odbojem, na pomoc jim exilová vláda v březnu a dubnu 1942 poslala dalších sedm parašutistických skupin s osmnácti vojáky. Gabčík s Kubišem poté začali plánovat atentát, ze kterého však měl domácí odboj obavy. V depeši do Londýna 12. května napsal, že „atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky“.

Protektora zabila střepina

Gabčík a Kubiš ale pokračovali v přípravách a stanovili plán atentátu v ostré zatáčce v Praze-Kobylisích. Na Heydrichovo auto zaútočili 27. května společně s parašutisty Valčíkem a Opálkou z výsadku „Out distance“. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou granátu a následkem zranění 4. června zemřel.

Okamžitě po atentátu vyhlásili nacisté v protektorátu stanné právo a začaly masové popravy. Akce přijel řídit šéf nacistické pořádkové policie generál Kurt Daluege, který byl jmenován novým zastupujícím říšským protektorem.

Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes tři tisíce lidí. Francie a Británie následně odvolaly podpisy pod Mnichovskou dohodou, což v roce 1945 přispělo k obnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 7 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 7 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 8 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 8 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 10 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...