Policie obvinila čtyři lidi a firmu kvůli zakázkám na odboru dopravy Pardubic

Nahrávám video

Policie obvinila čtyři lidi a firmu kvůli veřejným zakázkám a porušení pravidel hospodářské soutěže. Případ se vztahuje k odboru dopravy pardubické radnice. Prověřování trvalo téměř tři roky. Kancelář tehdejšího vedoucího odboru Vladimíra Bakajsy policisté prohledávali v lednu 2022.

„V druhé polovině listopadu 2024 bylo policejním orgánem zahájeno trestní stíhání celkem pěti osob, a to v souvislosti s prověřováním podezření z protiprávního jednání při zadávání veřejných zakázek a porušení pravidel hospodářské soutěže,“ uvedl v pondělí mluvčí hradeckého krajského státního zastupitelství Pavel Bužga.

„Jedná se o čtyři fyzické a jednu právnickou osobu. Každý má dle své právní kvalifikace sazbu šest měsíců až dvanáct let odnětí svobody,“ upřesnila o den později mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

V listopadu 2023 policie v jiném případu obvinila 19 lidí včetně tehdejšího primátora Pardubic za ANO Martina Charváta a jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové a několik firem. Charváta a Dvořáčkovou policisté obvinili z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na stavbu parkovacího domu. Vítěze soutěže, firmu Porr, chtěli podle některých médií vyřadit tím, že si dali zpracovat znalecký posudek. Měl dokázat, že slíbená doba výstavby je nereálně krátká. Posudek to nepotvrdil a Porr začal parkovací dům stavět. Charvát, Dvořáčková a předseda Krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský strávili několik měsíců ve vazbě.

Zakázky do 200 tisíc korun bez klasického výběrového řízení

Vyšetřování případu na pardubickém odboru dopravy dlouho dozorovalo Okresní státní zastupitelství v Pardubicích. Podle Bužgy nedávno dozor nad vyšetřováním převzalo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové kvůli věcné příslušnosti, která se odvozuje od právní kvalifikace stíhaného jednání a také od výše škody, která mohla být způsobena protiprávním jednáním obviněných. Více informací mluvčí v současnosti nebude poskytovat, přípravné trestní řízení je neveřejné.

Před dvěma lety uvedla Mladá fronta Dnes, že šéf odboru dopravy Bakajsa mohl u zakázek až do 200 tisíc korun poptávat firmy bez klasického výběrového řízení. U většiny takových zakázek placených z veřejných peněz výsledná cena skončila jen těsně pod tímto limitem. Na všech pracích se střídala poměrně úzká skupina firem. Tato praxe podle archivu radnice fungovala dlouhá léta, škoda by mohla být v desítkách milionů korun. Zakázky malého rozsahu neschvaluje rada ani zastupitelstvo.

Pardubický zastupitel Filip Sedlák (NAŠE PARDUBICE – „Nechme město rozkvést“) případy menších a podle něj předražených prací sleduje už řadu let. Takových zakázek mohly být podle jeho názoru desítky. Policie ani státní zastupitelství o detailech kvůli probíhajícímu vyšetřování nemluví.

Podnět k prošetření podala sama radnice. Dnes bývalý šéf odboru Bakajsa pro ni už nepracuje a nová opatření mají zabránit tomu, aby se takové věci opakovaly. „Snížili jsme limit u zakázek malého rozsahu na sto tisíc korun a vše probíhá elektronicky a veřejně,“ upřesnil vedoucí kanceláře primátora a mluvčí města Pardubice Daniel Vodák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na některých místech lipenské přehrady jsou sinice s toxiny, zjistili vědci

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny. Sinice s toxiny nejsou nebezpečné pro člověka, ale mohou být jedovaté pro zvířata. V minulých dnech uhynuli dva psi, kteří se u přehrady pohybovali. Případ prověřuje policie.
před 2 hhodinami

Disertační práci architekta Wiesnera i deník jeho ženy vystaví ve vile Stiassni

Disertační práci významného architekta Ernsta Wiesnera, deník jeho manželky Evy i rodinné fotografie převzal v Brně Národní památkový ústav. Vzácné archiválie budou k vidění ve vile Stiassni, jedné z Wiesnerových staveb. Z Velké Británie je přivezl generální konzul David Frous, který je převzal od anglického dárce Timothyho Wilkinsona, jehož rodina se s Wiesnerovými blízce přátelila.
před 3 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
11:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Havlíčkově Brodě, škoda je odhadem 350 milionů

Hasiči v pátek před 11:30 ukončili likvidaci požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Hala začala hořet ve čtvrtek odpoledne. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun. Proč začalo hořet, zatím není jasné.
09:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 10 hhodinami

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 10 hhodinami
Načítání...