Siemens uzavře svůj závod v Králíkách. Dvě pětiny zaměstnanců přesune do Letohradu

Nahrávám video
UvR: Siemens uzavře svůj závod v Králíkách, část lidí přesune do Letohradu
Zdroj: ČT24

Německý technologický koncern Siemens uzavře do konce příštího roku svůj závod v Králíkách na Orlickoústecku. Pracuje v něm 369 zaměstnanců, asi 160 z nich dostane nabídku práce v Letohradě. Firma už o tom informovala krajský úřad.

Rozhodnutí odejít z Králík Siemens zdůvodňuje snahou o zvýšení efektivity. V továrně OEZ v Letohradu se totiž kvůli ukončení produkce starších typů jističů a dalších elektrosoučástek uvolnila výrobní kapacita. V Králíkách přitom firma sídlí v nájmu.

„Výroba bude v lokalitě Králíky utlumována postupně do 31. prosince 2020,“ oznámila mluvčí Siemens ČR Mariana Kellerová.

„Otázkou je, jestli to není první signál nastupující ekonomické stagnace. Dlouhodobě patří Králicko mezi nejpostiženější oblasti z hlediska ekonomických přeměn po roce 1989. Proto tuto zprávu vnímáme velmi negativně,“ reagoval pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Ve městě navíc nově skončily dvě zubní ordinace.

Nahrávám video
UvR: Králíky přišly o zubaře, dvě ordinace skončily
Zdroj: ČT24

Pro lidi přesunuté do Letohradu je potřeba vyřešit dopravní spojení

Firma se už obrátila na krajský úřad se žádostí o pomoc při řešení otázek spojených s dojížděním zaměstnanců z Králík do třicet kilometrů vzdáleného Letohradu. „Jsme připraveni jednat třeba o posílení ranních spojů v rámci špiček do práce a taky z práce,“ řekl hejtman Netolický.

„Zaměstnanci, kteří pracují na produktových řadách, jež se budou přesouvat do Letohradu, dostanou nabídku práce v této lokalitě. Jedná se o více než 40 procent zaměstnanců, tedy zhruba 160 osob,“ upřesnila mluvčí Kellerová.

Pracovníci, jejichž místa zaniknou nebo již nabídky v jiné lokalitě nepřijmou, dostanou odstupné nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy, slíbil Siemens.

Firma OEZ z koncernu Siemens vyrábí jisticí a spínací přístroje pro nízké napětí. Závod patřil po privatizaci od roku 1994 českým podnikatelům. Součástí skupiny Siemens je od roku 2007.

V Česku Siemensu v minulém finančním roce do konce září 2018 klesl čistý zisk zhruba o šest procent na 871,4 milionu korun. Výnosy ale firma zvýšila o téměř 18 procent na 27,35 miliardy korun. Počet zaměstnanců Siemensu v Česku v uplynulém finančním roce vzrostl o téměř 950 na 8462 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Pardubický kraj

Soud uvalil další vazbu za žhářský útok v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby cizince zadrženého v Bulharsku, který je obviněný z teroristického útoku na výrobní halu zbrojovky LPP Holding. Proti vazbě muž podal stížnost. V souvislosti s tímto případem policie dosud zadržela deset lidí. Všem hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Řekl to státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter a soudce Karel Gobernac.
26. 4. 2026Aktualizováno26. 4. 2026

Bulharsko vydalo do Česka podezřelého ze žhářského útoku v Pardubicích

Člověk zadržený na území Bulharska v souvislosti s nedávným žhářským útokem v Pardubicích už je v Česku. Policie vůči němu nyní provádí úkony trestního řízení. Vydání se uskutečnilo v pátek, a to na základě evropského zatýkacího rozkazu, uvedlo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze.
24. 4. 2026Aktualizováno24. 4. 2026

Rozdělení peněz je třeba změnit, potřeby krajů se ale liší, říkají hejtmani

Současný systém přerozdělování peněz mezi kraji je zastaralý a nespravedlivý, kraje by měly najít shodu na návrhu, který předloží vládě, shodli se v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický (MY) a Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO). Vláda návrh změn, jenž měl zvýšit podíl krajů na daních a upravit kritéria přerozdělování a který podal Pardubický kraj, odmítla. Dle premiéra Andreje Babiše (ANO) by debata měla proběhnout právě až ve chvíli, kdy se kraje shodnou na společném návrhu.
21. 4. 2026

Starostka dostala za zneužití pravomocí či dotační podvod podmínku a pokutu. Rezignaci odmítá

Podmínkou na dva a půl roku a pokutou čtvrt milionu potrestal nepravomocně soud starostku Dobříkova u Chocně Nikolu Kajsrlíkovou (nestr.). Vyplácela obecní peníze bez souhlasu zastupitelů, použila dotace na jiné účely, než měla, a manipulovala se zápisy z jednání zastupitelů.
20. 4. 2026

Soud poslal do vazby Američanku obviněnou v případu žhářského útoku v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby Američanku obviněnou v případu březnového žhářského útoku na zbrojovku LPP Holding v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Už dříve poslal tento soud do vazby pět jiných obviněných. Ženu zadržela na Slovensku tamní policie v březnu. Slovenští policisté ji českým kolegům předali ve čtvrtek.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026

Slovenská policie předala Čechům Američanku zadrženou kvůli útoku v Pardubicích

Američanka zadržená na Slovensku v souvislosti s požárem haly pardubické zbrojovky byla ve čtvrtek předána do Česka, uvedla Policie ČR na sociálních sítích. ČT již dříve potvrdil mluvčí okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac, že se tak stane. Žena před dvěma dny s vydáním souhlasila. Krajský soud v Bratislavě ji nejprve poslal po jejím zadržení na Slovensku do předběžné vazby. Pardubický soud pak zřejmě bude rozhodovat o uvalení vazby v Česku, dosud v případu poslal do vazby pět lidí.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Firma AVE CZ u soudu neuspěla ve sporu o spalovnu v Rybitví, podá kasační stížnost

Firma AVE CZ neuspěla u soudu ve sporu o územní plán obce Rybitví na Pardubicku. Společnost žádala jeho zrušení a změnu tak, aby územní plán neblokoval zamýšlenou modernizaci spalovny odpadů. Proti rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích podá společnost kasační stížnost.
14. 4. 2026

Chátrající armádní areály se mění. Kasárna nahrazují školy, byty i domovy

V Benešově začala demolice bývalých Táborských kasáren z konce 19. století. Areál, který sloužil armádě více než sto let, má ustoupit výstavbě školy. Nejde o jedinou proměnu vojenského objektu – kasárna v Česku postupně mizí a nahrazují je budovy jiného účelu podle potřeb měst. Například v Pardubicích vyroste na místě bývalých kasáren škola, v Mostě domov pro lidi s duševním onemocněním a v Opavě se budovy kasáren rekonstruují na byty.
8. 4. 2026
Načítání...