Ostrava-Jih zdražuje nájemné. Vybrané peníze chce investovat do dalších oprav bytů

Největší městský obvod Ostrava-Jih zdražil po osmi letech nájemné v obecních bytech. Podle radnice jsou hlavním důvodem rostoucí náklady na údržbu bytového fondu. Obvod chce pokračovat v rozsáhlých rekonstrukcích bytů, například starých umakartových jader. Navýšení nájemného se liší podle typu uzavřené smlouvy a dosahuje až 12 procent.

V celé Ostravě je více než 12 tisíc obecních bytů. Z toho nejvíc právě v městské části Jih, která spravuje 5237 bytů ve 312 bytových domech. „Na běžné opravy a řádnou údržbu bytového fondu vynakládáme zhruba 85 milionů korun ročně a další finanční prostředky jdou na investiční akce. Jen vloni šlo o investice ve výši 38 milionů korun,“ řekla místostarostka obvodu Ostrava-Jih Markéta Langrová (ANO).

Podle mluvčí radnice Gabriely Gödelové přistoupila městská část na zdražování nájemného po osmi letech kvůli tomu, že náklady na rekonstrukci bytového fondu neustále rostou. Všechny peníze, které radnice na nájemném vybere, chce investovat do dalších oprav a modernizace. 

Zmizet mají umakartová jádra, přibudou kamery

Vyšší nájemné zaplatí lidé od července tohoto roku. Jeho navýšení se liší podle typu uzavřené smlouvy a pohybuje se od 2,1 do 12,1 procenta. Nejvyšší sazba se týká těch bytů, kde dosud měsíční nájemné činilo 33 a 36 korun za metr čtvereční. 

Z důvodu zvyšování komfortu a kvality bydlení provádíme kompletní rekonstrukce bytových domů, společných prostor i jednotlivých bytů. Postupně budeme rekonstruovat také stará umakartová jádra.
Markéta Langrová
místostarostka městské části Ostrava-Jih

Langrová připomněla, že obvod se v poslední době soustředí také na bezpečnost v městských domech. V problémových obecních domech proto postupně nechává instalovat kamery. Na základě pravidelných kontrol už také ukončil nájem několika desítkám obyvatel, kteří nedodržovali domovní řád.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pieta připomene 84 let od vyhlazení Lidic

V Lidicích si lidé připomenou 84 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Na místě se uskuteční vzpomínkové akce. Lidice nacisté vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.
před 1 hhodinou

VideoPlzní hýbe spor o žulovou dlažbu na náměstí Republiky

V Plzni pokračuje spor o žulovou dlažbu na náměstí Republiky. Město nechalo některé původní kameny opracovat, což část obyvatel a odborné veřejnosti vidí jako znehodnocení historického materiálu. Třeba podle architekta Jana Tomana ztrácí dlažba kompletním přeformátováním historickou hodnotu. Spolku Pěstuj prostor zase scházela před zahájením projektu hlubší veřejná diskuze. Radnice naopak argumentuje mimo jiné větším pohodlím pro handicapované. „V dnešní době, kdy se tam musí pohybovat vozíčkáři či nevidomí, tak dlažba musí splňovat parametry,“ zdůraznil technický náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Podle radnice si navíc patinu dlažba zachová. Zpátky na náměstí, kde jsou nyní místo žulové dlažby bagry a další stavební technika, by se dlažba mohla vrátit do konce léta.
před 9 hhodinami

Brno má další tunel. Pod sídlištěm Kamechy a budou v něm jezdit tramvaje

Stavbaři po čtyřech měsících dokončili ražbu tunelu pro budoucí tramvajovou trať na brněnské sídliště Kamechy. Práce v tunelu budou pokračovat, dopravní podnik v dalších týdnech začne také s pokládkou kolejí. Projekt za více než dvě miliardy korun z velké části financují evropské dotace. Provoz na nové trati by měl být zahájen na konci příštího roku.
před 10 hhodinami

VideoReportéři ČT rozpletli příběh restituční kauzy Bečvářův statek

Skončila největší restituční kauza z posledních let týkající se Bečvářova statku, ve které stát přišel o majetek za stovky milionů korun. V kauze stát neprávem vydal řadu cenných pozemků v Praze. Prospěch z toho měli Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek, podnikatelé známí jako takzvaní pražští kmotři. Těm neprávem vydané cenné pozemky zůstanou, trest je ale nečeká. Pět let za mřížemi si ale bude muset odpykat bývalá ředitelka pražského pozemkového úřadu Eva Benešová. Ta ze zpackané restituce podle všeho nic neměla, jako úřednice ale udělala chybu, popsali pro Reportéry ČT Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 11 hhodinami

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
před 18 hhodinami

Záchranné stanici, kterou poničil požár, poslali lidé miliony

Přes 18 milionů korun poslali lidé záchranné stanici pro zvířata na okraji Brna, jejíž část před měsícem zničil požár. V plamenech uhynuli tři psi, ostatním zvířatům se naštěstí nic nestalo. Provozovatel stanice Zdeněk Machař nyní plánuje opravu a rozšíření areálu.
před 22 hhodinami

Psi uhynuli po procházce u vody. Vědci mají podezření na toxické sinice

Podezřelé úhyny psů po procházkách u přírodních koupališť řeší na Olomoucku i v jižních Čechách. Policie vyšetřuje případ dvou psů, kteří uhynuli po pohybu v okolí Lipenské přehrady. Vědci zároveň prověřují, zda se v Česku nerozšířil druh sinic, který by mohl být pro zvířata toxický.
8. 6. 2026

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
8. 6. 2026
Načítání...