Opozice: Lítačka bude stát 80 milionů ročně. Podle Krnáčové nesmysl

Karta na MHD Lítačka vyjde Prahu na 80 milionů Kč ročně, řekli na jednání zastupitelů opoziční politici z TOP 09. Kartu Praha vydává od letošního března a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mluvila o nákladech maximálně deset milionů. O vyšších nákladech podle opozice informoval před soudem Václav Strnad, ředitel městské firmy Operátor ICT, která kartu spravuje. TOP 09 se proto neúspěšně pokusila na jednání zastupitelů zařadit bod týkající se právě Lítačky. Primátorka ale částku 80 milionů označila za nesmysl.

„Je zcela evidentní, že zastupitelstvo bylo uvedeno v omyl, nebo oklamáno. Nám tady bylo řečeno, že se vším všudy to bude deset milionů korun, ale před soudem ředitel Strnad mluvil o nákladech 80 milionů korun,“ řekl zastupitel Jiří Nouza (TOP 09). Praze tak podle něj vzniká nová kauza Opencard. „Když to spočítám, za deset let je to 800 milionů,“ řekl.

„Paní primátorka nás vědomě obelhala. Já chodím k soudu kvůli Opencard. Soud, to je něco jiného než toto ochotnické představení, které nám tu každý měsíc uspořádáte. Tady, když se zeptáme desetkrát, tak nám nikdy neodpovíte. U soudu je to jiné, tam se lhát nesmí. A tam jsme se dozvěděli, že bude stát ročně zmíněných 80 milionů,“ řekl zastupitel Václav Novotný (TOP 09).

Petr Bříza (za TOP 09) následně uvedl, že zastupitelům bylo řečeno, že firma XT-Card, která Lítačku dodala, byla vybrána, přitom jí ale byla zakázka prý zadána takzvaně napřímo.

Primátorka: Částka uváděná opozicí je nesmyslná

Adriana Krnáčová uvedla, že částka 80 milionů, o které mluví opozice, je zcela nesmyslná a mimo realitu. „Jsou v ní zahrnuty třeba i náklady na výměnu 600 tisíc karet, kterým letos končí platnost a vyměnit se musí. Je to několik desítek milionů, které by Praha musela zaplatit tak jako tak,“ uvedla.

„Nikdo nemluvil o ročních nákladech deset milionů, to je záměrně zkreslené číslo. Vždy se hovořilo, že pořizovací náklady nepřesáhnou deset milionů, a to jsme dodrželi,“ uvedla. Jakoukoliv jinou kalkulaci podle ní není možné udělat, dokud neskončí pilotní provoz karty.

Předseda dozorčí rady společnosti Operátor ICT Radomír Nepil pak uvedl, že náklady na provoz firmy se rozmělní mezi další projekty. „Operátor bude přebírat další agendy, takže náklady na provoz nepůjdou pouze za Lítačkou tak, jak je tomu nelogicky doposud. Momentálně probíhá analýza agendy a brzy budeme řešit, kterých konkrétních projektů by se to mělo týkat,“ uvedl Nepil. Také on výroky o nákladech 80 milionů označil za demagogické.

Soudní řízení, při kterém podle opozice Strnad o částce informoval, je vedeno proti bývalému vedení Prahy složeného ze zástupců ODS a TOP 09 včetně Novotného nebo bývalých primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Žaloba jim vytýká prodloužení smlouvy s majitelem Opencard, firmou eMoneyServices. Opencard dosud vyšla Prahu na asi 1,7 miliardy korun.

Karta Lítačka má nahradit Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card a jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává 100 korun za každou vydanou kartu. Jen v prvním týdnu vydala Praha na 3500 karet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Požár v Českém Švýcarsku se nerozšiřuje, pod kontrolou ale stále není

Požár v Českém Švýcarsku se nerozšiřuje. Hasičům se v noci na pondělí podařilo udržet plochu, na které hoří, pod sto hektary. Plně pod kontrolou zatím oheň nemají. Do zásahu se kolem 8:00 znovu zapojily vrtulníky. Na pomoc přiletí kolem poledne i dva ze Slovenska. Les hoří mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou od sobotního odpoledne.
06:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Úředník sám sobě povolil černé stavby. Teď je chce legalizovat

Zastupitelé Jičína mají projednat změnu územního plánu v lokalitě, kde se stavět nesmí. Pět domů tam už zbudoval někdejší referent stavebního úřadu Jiří Šulc. Sám sobě to povolil – dostal za to pokutu i zákaz činnosti. Teď chce černé stavby legalizovat. Bez změny územního plánu to ale není možné. V lokalitě rozestavěné bez povolení a kolaudace už přitom lidé zřejmě bydlí.
před 7 hhodinami

Plochu požáru v Českém Švýcarsku se daří zmenšovat, uvedl Vlček

Hasičům v národním parku České Švýcarsko se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem. Velikost je odhadem lehce pod sto hektary, lokalizaci však zatím vyhlásit nemohou. V pondělí dorazí dva vrtulníky Black Hawk ze Slovenska, požár tak bude hasit celkem devět helikoptér, řekl České televizi v neděli večer generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. K požáru lesa vyjely jednotky také na pražskou Zbraslav a k Rusavě na Kroměřížsku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Záchranáři při maratonu v Praze ošetřili 163 lidí, desítky skončily v nemocnici

Záchranáři při pražském maratonu ošetřili 163 lidí, z toho pětatřicet převezli do nemocnic. Dva lidé skončili ve vážném stavu na ARO a jeden člověk na jednotce intenzivní péče, shrnula pozdě odpoledne záchranná služba. Závod provázelo slunné a teplé počasí, v poledne bylo ve stínu 26 stupňů. Běhu, který omezil dopravu v centru města, se zúčastnilo téměř dvanáct tisíc běžců. Před rokem záchranáři při stejné akci ošetřili podle tehdejších informací 63 lidí, přičemž jedenáct skončilo v nemocnici.
před 18 hhodinami

Konvoj svobody projel Plzní

Třetím dnem v neděli pokračovaly šestidenní Slavnosti svobody v Plzni, oslavy osvobození města americkou armádou na sklonku druhé světové války. Ulicemi projel tradiční Konvoj svobody s přibližně třemi sty kusy vojenské historické techniky. Slavnosti pořádá Plzeň od roku 1990 a po tři desetiletí jsou jejich pravidelnými čestnými hosty američtí a belgičtí veteráni, kteří západočeskou metropoli v květnu 1945 osvobozovali.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Zvýšené riziko požárů se nově týká většiny území Česka a platí déle

Zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů nově hrozí v celém Česku s výjimkou jihozápadních Čech a lidé by s tímto rizikem měli počítat až do půlnoci z úterý na středu. Poté by se měla situace částečně zlepšit, uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil své předchozí upozornění ohledně možných požárů i na celou Moravu a Slezsko a současně prodloužil platnost výstrahy publikované původně v sobotu.
včera v 11:30

Stavebních surovin ubývá. O rozšíření těžby usilují firmy napříč Českem

Těžaři chtějí rozšířit lom na štěrkopísek ve Vejprnicích u Plzně. Okolní obce jsou proti a obávají se zvýšené dopravy. Stavebního materiálu ale začíná být nedostatek. Štěrkopísek je jednou ze surovin, kvůli nimž loni v říjnu vznikl vládní seznam ložisek strategického významu. O otevření dalších lomů na suroviny pro stavby v těchto měsících usilují těžaři napříč Českem. Stěžují si ale na zdlouhavé povolovací procesy.
včera v 07:30

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
2. 5. 2026Aktualizovánovčera v 05:46
Načítání...