Praha odstartovala pilotní projekt ke kartě Lítačka. Název se ještě může změnit

Pražská městská firma Operátor ICT zahájí pilotní projekt, na jehož konci má být nový odbavovací systém a čipová karta na MHD zvaná Lítačka. Jak uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), pokyn k tomu v úterý dala nekompletní městská rada. Výsledky pilotního projektu, který má nahradit problematickou kartu Opencard, firma předloží do konce června. Název Lítačka přitom ještě není definitivní, město vezme v úvahu i analýzu reakcí na sociálních sítích.

Kartu s názvem Lítačka představila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v lednu. Tehdy řekla, že od února magistrát spustí nový systém vydávání karet, od poloviny roku pak budou lidé jezdit na Lítačku. Termín přechodu na Lítačku primátorka neuvedla a nikdo jej od té doby neupřesnil.

Opozice a neoficiálně i někteří zastupitelé z ANO primátorku kritizovali, že projekt připravuje v utajení a veřejnosti jej předkládá ve chvíli, kdy jej neprojednala ani rada, ani zastupitelstvo. Primátorka výtky odmítla.

Rada nakonec na návrh Krnáčové schválila přípravu pilotního projektu až teď. „Paní primátorka předložila radě materiál, na jehož základě ukládá Operátorovi ICT, aby učinil kroky, které povedou k realizaci projektu,“ řekl Dolínek na tiskové konferenci, které se Krnáčová nezúčastnila.

Analýza reakcí na Lítačku na sociálních sítích

Podle materiálu, který má k dispozici ČTK, dostal Operátor ICT zároveň za úkol, aby s odborníky konzultoval vhodnost názvu Lítačka. Primátorka to prostřednictvím svého asistenta následně upřesnila. Prý bude záležet na výsledku analýzy.

„Zda zůstane název Lítačka, či nikoli, ještě rozhodnuto nemáme. Momentálně čekáme na výsledky analýzy sociálních sítí, kterou jsme si nechali vypracovat,“ uvedla. Dokončena podle ní bude v nadcházejících dnech.

„Pokud se dozvíme, že lidé jsou výrazně proti názvu Lítačka, pak společně s nimi najdeme jiný,“ doplnila. Proti navrhovanému názvu se v uplynulých týdnech ozvala řada lidí, zvláště na sociálních sítích se stala terčem kritiky i vtipů.

EMS žádá od magistrátu přes 600 milionů korun

Praha má nevyřešené smlouvy s vlastníkem práv k Opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Vydávání karet opakovaně zkolabovalo a provázejí jej potíže. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun, o 140 milionů Kč se soudí. Praha podle primátorky platit nehodlá.

Na jednání zastupitelů na konci ledna Martin Vaic z městské firmy Operátor ICT řekl, že Praha se majitele Opencard, firmy eMoneyServices (EMS), nezbaví ani případným zavedením Lítačky. Nová karta má totiž v rámci pražského dopravního podniku fungovat se softwarem dopravní odbavovací systém (DOS), který ale patří firmě EMS.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Karta měla mít celou řadu funkcí, nyní je ale především elektronickou tramvajenkou a průkazem do městské knihovny.