Opava koupí chátrající obchodní dům Breda. Mohla by tam být galerie i kanceláře

Opava odkoupí chátrající a nevyužívaný objekt bývalého obchodního domu Breda. Kulturní památku získá za 39,5 milionu korun. V pondělí o odkupu rozhodli zastupitelé. Vlastník, firma podnikatele Kamila Kolka, je v likvidaci. Co v budově bude, se zatím přesně neví. Hovoří se ale o expozici africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně jako kanceláře či obchodní prostory. Oprava by mohla stát až 300 milionů.

Schválení obchodu předcházela několikahodinová diskuze, kdy někteří zastupitelé poukazovali na nevyjasněné majetkové vztahy. Objekt totiž vlastní jak firma v likvidaci, která má 97 procent, tak tři soukromí vlastníci, každý má jedno procento.

Podle primátora Tomáše Navrátila (ANO) ale komplikace nehrozí. Město bude kupovat 100 procent majetku a navíc vše půjde přes notářskou úschovu. „Teprve až bude objekt převeden na město, peníze budou zaplaceny,“ řekl.

Primátor odkup od začátku prosazoval. „Říkáme, pojďme to koupit. Pojďme Bredu opravit, ať dál nechátrá, tedy hlavně střechu. Pojďme budovu zakonzervovat a pak se pojďme bavit o tom, co bude uvnitř,“ řekl.

Obchodní dům Breda v Opavě
Zdroj: ČT24

Obyvatelé města podle něj v posledních měsících představitelům radnice dali najevo, co budova pro město znamená. „Budova je zatím v dobrém stavu. Máme na to třeba i dvě volební období, abychom našli využití,“ řekl primátor. Důležité je podle něj nyní především opravit střechu a prosklenou kopuli, aby do budovy nezatékalo.

Bredu může zachránit jenom město, říká sochař

Před zastupiteli vystoupili i iniciátoři kampaně Rozsviťme Bredu. Lidé v ní přispěli bezmála 600 tisíc korun na osvětlení stavby v době adventu a na nejnutnější opravy. Akci iniciovala Linda Bittová a sochař Kurt Gebauer.

„Nikdo jiný než město Bredu zachránit nemůže. Lidé jsou nadšení, pro Opavu to je jako Hradčany. Co tam potom bude, je věc další debaty a koncepce. Máme tady úžasnou sbírku afrického umění, máme tady fotografický institut,“ řekl Gebauer, který nabízí i svá díla.

Vánočně nasvícená Breda v Opavě
Zdroj: Vladimír Pryček/ČTK

Breda byla největším obchodním domem v zemi

V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v Československu. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, nyní chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je už několik let v likvidaci. Zájem o koupi má současné vedení města už delší dobu. Zastupitelé ale letos v březnu odkup nechválili.

Město vychází z návrhu speciálně sestavené pracovní skupiny. Zasedli v ní zástupci různých organizací, podnikatelé či majitel rozsáhlé sbírky africké kultury Jiří Blata. Podle plánu představeného zastupitelům by objekt měl být z jedné poloviny využíván komerčně, z druhé pak pro veřejnoprávní účely. Provoz budovy by město neměl výrazněji finančně zatěžovat.

Do budovy s 10 tisíci metry čtverečními plochy chce radnice investovat bezmála 300 milionů korun. Kromě kupní ceny jde o náklady na rekonstrukci budovy. Samotný roční provoz objektu by pak měl stát asi 17,7 milionu korun. Výnosy z nájemného a hrazením poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

Projekt počítá s tím, že ve dvou z šesti pater vznikne celoroční tržnice a další prostory pro komerční využití. Další patro by město využilo pro komunitní centrum. Prostory včetně tanečního sálu by měly sloužit například spolkům. V dalších dvou patrech by pak vznikly galerie – jedna sestavená z afrických sbírek Blaty a další ve spolupráci s Institutem výtvarné fotografie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoK zemi jde v tuzemsku jen malá část černých staveb. Karta se obrací, míní právník

Úřady napříč Českem ročně řeší tisíce černých staveb, ale demolici nařídí jen zhruba v deseti procentech případů. Nicméně i poté se snaží majitelé stavby bránit. Například vlastníkovi nepovolené rybářské chaty na břehu rybníka v Ostružně na Jičínsku nepomohly ani žaloby. „Neměli jsme zato, že stavíme černou stavbu, ale zato, že stavíme přístřešek, který nevyžaduje povolení,“ řekl právník a stavebník Petr Smolík. Odstranění objektu dočasně zhatila i hradba z aut kolem. Loni řešily tuzemské úřady 5240 nepovolených staveb. Nařídily odstranit 607 z nich. Většinu dalších zpětně legalizovaly. „Je dobře, že se v poslední době ta karta trochu obrací a úřady postupují i za pomoci exekutorů,“ ocenil právník a odborník na veřejnou správu Jan Šťastný.
před 2 hhodinami

U ženy, která přicestovala z Ugandy, se nebezpečná nákaza neprokázala

U ženy hospitalizované od sobotního odpoledne v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, která měla zdravotní potíže po návratu z Ugandy, se žádná nebezpečná nákaza nepotvrdila, informovalo v neděli ministerstvo zdravotnictví. Laboratorní vzorky vyhodnocoval přes noc Kochův institut v Berlíně, prověřoval celou škálu většinou tropických nemocí včetně eboly.
08:54Aktualizovánopřed 9 hhodinami

U ženy je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Resort: Veřejnosti riziko nehrozí

U ženy, která se vrátila z Ugandy, je podezření na některou z vysoce nebezpečných nákaz, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví (MZd), podle nějž je ale pravděpodobnost potvrzení této nákazy nízká a veřejnosti riziko nehrozí. Z Fakultní nemocnice Hradec Králové pacientku převezla sanitka na specializované pracoviště pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
včeraAktualizovánovčera v 20:45

Zaměstnanec ČNB stíhaný za krádež milionů je ve vazbě

Zaměstnanec České národní banky (ČNB) stíhaný za krádež, kterého ve čtvrtek zadrželi policisté, je od sobotního dopoledne ve vazbě, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Petr Lužný. Muž pracoval v brněnské pobočce centrální banky, podle kriminalistů kradl z banky peníze, a způsobil tak škodu za desítky milionů korun.
včera v 15:06

VideoJeden z nejlepších koncertů napsal Dvořák, míní violoncellista Maisky

K nejoblíbenějším autorům violoncellového virtuosa Mischy Maiského patří Antonín Dvořák, zejména jeho Violoncellový koncert h mol. „Je to možná vůbec nejlepší violoncellový koncert, jaký kdy byl napsán, a jeden z nejlepších koncertů vůbec. A pro každého je velká čest, když ho může hrát. Hrál jsem ho i v Česku a doufám, že se někdy vrátím a zahraju ho znova,“ uvedl Maisky v Událostech, komentářích. V tuzemsku je i nyní, aby se svým rodinným triem uzavřel v Kostelci nad Orlicí Novozámecké hudební léto. V doprovodu Karlovarského symfonického orchestru zazní skladby velikánů vážné hudby.
včera v 11:58

Do Česka dorazily bouřky a silný vítr. Komplikovaly dopravu

V Čechách a v Jeseníkách se v pátek večer vyskytují izolované bouřky. Srážek z nich mnoho není, výrazně suchý vzduch ve spodních hladinách ale způsobuje, že se u některých, i u těch méně výrazných, vyskytují nárazy větru schopné vyvracet i stromy, uvedli v pátek večer meteorologové a zmínili například slábnoucí bouřku na Svitavsku. V Hradci Králové v pátek večer úder blesku asi na půl hodiny přerušil provoz vlaků. Bouřky a silný vítr večer komplikovaly dopravu i na dalších tratích v Česku.
31. 7. 2026Aktualizováno31. 7. 2026

VideoOstravský domov pro autisty skončí, rodiny klientů už dostaly výpovědi

Jediné pobytové zařízení pro lidi s nejtěžšími formami autismu v Moravskoslezském kraji zavírá. Výpovědi už dostalo všech osm rodin klientů. Ostravský domov Mikasa ukončuje služby kvůli nedostatku peněz. Jeho provoz platí rodiny klientů, město i Moravskoslezský kraj. Jenže hlavně krajská dotace byla nižší, než vedení zařízení počítalo. Na další provoz teď domovu chybí zhruba 3,5 milionu korun. Úřad ale tvrdí, že naděje na zachování služby stále existuje. O další podpoře budou zastupitelé rozhodovat ještě v září a podle kraje je pravděpodobné, že Mikasa peníze získá. Kolik ale dostane, zatím není jasné.
31. 7. 2026

Teplotní rekordy v pátek padly na dvou třetinách stanic

Současná vlna veder přinesla do Česka i v pátek vysoké a mnohde rekordní teploty. Už kolem poledne přepsalo teplotní rekord pět stanic. Celkově během dne padl rekord pro poslední červencový den na 108 ze 171 stanic, které fungují alespoň třicet let. Pětina stanic pak má nové maximum pro celý červenec, a na pěti procentech padl dokonce absolutní rekord pro celý rok. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, kde bylo 39,4 stupně Celsia.
31. 7. 2026Aktualizováno31. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.