Olomouc má „chytré“ odpadkové koše. Samy lisují odpad a popelářům nahlásí, když jsou plné

Olomouc v pátek v centru města a před vlakovým nádražím nainstalovala na zkoušku tři „chytré“ odpadkové koše. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné, zároveň mají lisovací zařízení, které zmenší objem odpadků až šestinásobně. Pokud se osvědčí, stanou se v budoucnu součástí městského mobiliáře.

Moderní odpadkové koše mají zefektivnit složitý systém vysypávání a svozu stovek odpadkových košů v krajském městě. „Aby to celé fungovalo efektivně, je potřeba mít síť těchto nových košů dostatečně hustou. Koše by měly být umístěny v oblastech, kde se nejvíce zaplňují,“ řekl Radim Plachý z Technických služeb města Olomouce.

Koše v některých částech města musejí popeláři vyvážet i třikrát denně.„Pokud bychom například nádraží osadili v plném počtu smart koši, tak odhadujeme, že by se vyvážely jednou či dvakrát týdně. To by byla obrovská úspora zejména lidských zdrojů a dopravy,“ upozornil.

Plné koše a odpadky všude kolem

Například před budovou hlavního nádraží se koše plní velmi rychle. Běžně se stává, že odpadky se do nich už nevejdou a z koše vypadávají rovnou na zem. Právě před nádražím dělníci instalovali dva nové inteligentní odpadkové koše. Třetí je na třídě Svobody.

Přeplněný koš před hlavním nádražím v Olomouci (20. 6. 2019)
Zdroj: ČT24/Marek Vrlák

Jeden „chytrý“ koš stojí zhruba 120 tisíc korun, což zatím v Olomouci limituje úvahy o pořízení většího počtu těchto moderních zařízení. Půlroční zkušební provoz tří košů by měl ukázat, jak moc by se systém svozu zefektivnil a jaké by byly případné úspory.

Podle primátorova náměstka Matouše Pelikána (KDU-ČSL) by bylo potřeba pořídit těchto košů více, aby byl systém funkční. To by ale vzhledem k jejich ceně znamenalo značné náklady. „Je to běh na dlouhou trať,“ dodal.