Obyvatelé jihlavského sídliště jsou v pasti

Jihlava – Do vážných problémů se dostali obyvatelé nového sídliště v Jihlavě. Nemohou disponovat se svými byty, přestože za ně řádně zaplatili. Kvůli sporům mezi stavební firmou a investorem je blokovaný i jejich soukromý majetek. Katastrální úřad je totiž podle platných právních norem, dokud se nevyřeší, kdo vlastně je vlastníkem, povinen přerušit jakékoli nakládání s bytem. Majitelé bytů se tak stali bez jakéhokoli zavinění rukojmí pro obě strany sporu. Spor bude zřejmě trvat ještě dlouho.

Andrej Jasenčák je Slovák, na Vysočině měl dobrou práci a před dvěma lety si na hypotéku koupil nový byt. Nyní o práci přišel, byt chce prodat a odstěhovat se. Na katastru nemovitostí ale zjistil, že to není možné. Jeho byt je dočasně blokován, a to kvůli sporům mezi stavební firmou a společností, která byty prodávala. „Platíme všechno, co mají mezi sebou společnosti Ha-Konstrukt a ABILD, měly by si vyřešit ony a nezatahovat do toho obyčejné lidi. Kvůli tomu to nemůžeme prodat,“ zlobí se pan Jasenčák.

Pokud někdo soudně zpochybní vlastnictví bytových domů, je ze zákona Katastr nemovitostí povinen dočasně zablokovat jakékoliv nakládání i s jednotlivými bytovými jednotkami. V tomto případě se tak stalo proto, že se stavební firma Ha-Konstrukt soudí s investorem výstavby firmou ABILD. Tvrdí, že nedostala řádně zaplaceno, a tzv. určovací žalobou se domáhá částí už prodaných domů. „Dodali jsme kompletní dílo a nebylo nám uhrazeno. Cítíme tedy, že materiál a práce na objektu jsou náš majetek,“ uvedl jednatel Ha-Konstrukt Třebíč Ladislav Havelka. Jednatel investorské společnosti ABILD Petr Ugrin však nesouhlasí: „Naše společnost zaplatila generálnímu dodavateli vše a veškeré finance má vyřešené.“

Nahrávám video
Reportáž Radovana Daňka
Zdroj: ČT24

Spory obou společností budou soudy pravděpodobně řešit ještě dlouho, i další obyvatelé nového sídliště tak zůstávají v pasti. „Nás - jako majitele těch bytů - berou jako rukojmí a já se svým majetkem nemohu nakládat přesto, že k tomu mám plné právo,“ prohlásil jeden z postižených majitelů Leoš Nerad. Mluvčí Katastrálního úřadu pro Vysočinu Ludmila Jedličková vysvětlila: „Dokud se nerozhodne, kdo skutečně tím vlastníkem je, katastrální úřad jakékoli nakládání s nemovitostí musí přerušit.“

Se svým majetkem tak nemůže nakládat 70 majitelů bytů z první etapy výstavby, v etapě druhé čeká 65 lidí na zápis do listu vlastnictví. Přestože už za byty řádně zaplatili, katastr nemovitostí je zatím jako majitele zapsat nemůže.

Novostavby
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
před 19 hhodinami

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
před 20 hhodinami

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 21 hhodinami

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
včera v 12:01

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
včera v 07:04

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
2. 3. 2026
Načítání...