Nový běžecký areál v Liberci

Liberec - Liberecké radnici se podařilo vykoupit všechny pozemky, které potřebuje pro pořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Některé výkupy a směny za jiné pozemky ale nebyly pro město výhodné.

Město už vlastní všechny pozemky, které potřebuje k výstavbě běžeckého areálu pro lyžařský šampionát v roce 2009. V některých případech radnice přistoupila i ke směnám. Doposud město za pozemky zaplatilo nemalé peníze. Podle náměstkyně primátora Liberce Eva Kočárková bylo to přes 100 milionů korun. Dalších 18 milionů budou stát pozemky, jejichž majitelé se s městem dohodli na poslední chvíli.

Okrajové části areálu si chce radnice na jednotlivé sportovní akce od majitelů pronajímat. Za to zaplatí další statisíce korun. Směny pozemků navíc často provázely i chyby úředníků. Ti v několika případech nabídli pozemky, na které měl přednostní právo někdo jiný.

„Všechny problémy, které nastaly během výkupu pozemků ve Vesci máme už vyřešeny, čili dá se říct, že v tuto chvíli máme splněny všechny podmínky, aby mohly začít investice ve Vesci,” říká mluvčí Magistrátu města Liberec Martin Korych. Budoucí běžecký areál zatím vypadá jako louka. Ve Vesci se má ale letos proinvestovat více než 130 milionů Kč. Začne se stavět například nová přístupová silnice, běžecké okruhy, parkoviště…

Nový běžecký areál by měl být připojen už na začátku roku 2008. Právě za jeden a půl roku bude Liberec hostit závody světového poháru, ty by měli připravenost na šampionát prověřit.