Nová plzeňská továrna vyrobí ročně miliardy recyklovatelných nápojových plechovek

Americká korporace Ball otevřela v Plzni novou továrnu na výrobu plně recyklovatelných hliníkových nápojových plechovek. Stavba za víc než čtyři miliardy korun je jednou z největších soukromých investic v Česku posledních let. Továrna je prvním projektem v průmyslové zóně, která vznikla rekultivací brownfieldu po části bývalých Škodových závodů.

Továrna Ballu v Plzni ročně vyprodukuje miliardy plechovek pro přední výrobce nápojů v Česku i v zahraničí. Firma už dvacet sedm let vyrábí plechovky také v továrně v Dýšině u Plzně s podobnou roční produkcí.

„S globální mírou recyklace kolem sedmdesáti procent a vysokými výtěžky ze samotného procesu jsou hliníkové plechovky nejvíce recyklovaným nápojovým obalem na světě. Hliníková nápojová plechovka umožňuje při správné recyklaci v podstatě nekonečný cyklus výroby, spotřeby, recyklace a opětovné výroby,“ řekl ředitel Ball Beverage Packaging v Plzni Radek Mádr.

Podle něj se odhaduje, že v České republice se recykluje jen kolem třiceti procent nápojových plechovek. Ke zvýšení podílu by proto přispělo i uvažované zálohování, míní Mádr. „Náš materiál je z osmdesáti procent z recyklátu, surového hliníku máme jen minimum. V České republice ale nemáme dodavatele, který by byl schopen splnit naše kvalitativní požadavky, vstupní materiál vozíme ze západní Evropy, z Německa nebo Francie,“ uvedl Mádr.

Plechovka se k zákazníkovi vrátí za dva měsíce

Při správném třídění odpadu trvá šedesát dnů, než se prázdná plechovka recykluje, naplní a dostane zpět k zákazníkovi. Ballu trvá výroba jedné plechovky asi třicet minut. Do firmy přichází zpracovaný recyklovaný hliník ve svitcích, na nichž je několik kilometrů hliníkového plechu. Z něj se razí mělké kalíšky, které se protahují, a tím se zmenšuje tloušťka materiálu až na sílu lidského vlasu. Po umytí a sušení míří plechovky do výkonného tiskařského stroje, po natištění podle požadavků zákazníka a nalakování míří na vypálení barvy, na nalakování vnitřku speciálním lakem pro styk s potravinami a po dalším vytvrzení je čeká ještě závěrečné formování hrdla a příruby. Technologie se stále zlepšují – před dvaceti lety se z jednoho kilogramu hliníku vyrobilo čtyřicet plechovek, dnes devadesát, uvádí firma.

Produkce Ballu z Plzeňska míří převážně na export. Výroba v Plzni běží od jara. „Pořád navyšujeme kapacitu a rozšiřujeme technologie, do budoucna plánujeme další rozšíření,“ uvedl Mádr. Kromě dvou továren má společnost v Plzni také vývojové a servisní centrum pro Evropu. Na Plzeňsku firma zaměstnává kolem čtyř set lidí, polovinu z nich v nové továrně.

Ekologická stavba

Nová budova je navržena s důrazem na ekologii a udržitelnost. „Střecha je pokryta fólií s vysokou odrazivostí, což snižuje tepelný ostrov. Ve vnitřním vytápění využíváme rekuperace tepla z výroby a nezapomínáme ani na úsporná LED svítidla,“ popsal Mádr. Budova je napojena na městský zdroj tepla a připravuje také instalaci fotovoltaických panelů pro zvýšení objemu energie z obnovitelných zdrojů.

Západní fasáda je připravena tak, aby ji porostly popínavé rostliny, které pomohou ochlazovat budovu a její bezprostřední okolí. V přilehlé retenční nádrži vznikl biotop, do budoucna mají v okolí přibýt stromy a louky, kde budou mít dobré podmínky brouci a obojživelníci.

Ball s pobočkami ve více než sto zemích a tradicí od roku 1880 dodává hliníkové obaly pro nápoje, kosmetiku a hygienické produkty, ale také technologie pro letecký a kosmický průmysl a další odvětví průmyslu a služeb, hlavně pro potřeby vlády USA. Ball Corporation a její dceřiné společnosti zaměstnávají jednadvacet tisíc lidí po celém světě a loni vykázaly výnosy více než patnáct miliard dolarů (přes tři sta padesát miliard korun). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud potvrdil podmíněný trest za zmanipulování tendrů na nemocnici Náchod

Pražský vrchní soud potvrdil tříletý podmíněný trest bývalému vedoucímu odboru investic Královéhradeckého kraje Emilu Kmoníčkovi za zmanipulování dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Někdejšího hejtmanova poradce Lubomíra Červinského osvobodil. Rozhodnutí je pravomocné. Oba muži vinu od počátku odmítali.
13:09Aktualizovánopřed 39 mminutami

Soud zprostil děkanku hradecké univerzity obžaloby, státní zástupce se odvolal

Obvodní soud pro Prahu 6 ve čtvrtek zprostil děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou obžaloby z vynášení informací o veřejných zakázkách. Podle nepravomocného rozsudku sice informace o zakázkách svému kolegovi sdělila, neprokázalo se však, že by věděla, že muž skrytě řídil firmu, jež se o zakázky ucházela. Děkanka vinu od počátku odmítá.
před 1 hhodinou

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
před 20 hhodinami

Stanice metra Hradčanská se kvůli rekonstrukci uzavře až příští rok

Uzavření stanice pražského metra A Hradčanská kvůli rekonstrukci nezačne letos, jak bylo původně plánováno, ale až na začátku příštího roku. Od loňského ledna uzavřenou stanici linky B Českomoravská plánuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřít letos 20. března. V metru bude letos stejně jako v minulých letech několik krátkodobých výluk na lince C, omezení čekají i tramvaje.
před 21 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
včera v 14:20

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
3. 3. 2026

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
3. 3. 2026

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
3. 3. 2026Aktualizováno3. 3. 2026
Načítání...