Nezávislí zastupitelé ukončili jednání o pražské koalici. TOP 09 osloví ČSSD

Nahrávám video

Tři nezávislí zastupitelé okolo bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ukončili vyjednávání o možné nové pražské koalici v čele s TOP 09. Nově vznikající menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a Pirátů podporovaná ODS tak má nyní v zastupitelstvu pouhých 32 hlasů ze 65. TOP 09 v reakci uvedla, že při vyjednávání osloví ČSSD. Sociální demokraté ale odmítají být náhradníky za Nezávislé. Chtějí začít nová jednání s čistým stolem.

„My, členové klubu Nezávislí, odmítáme pokračovat v dalším vytváření dojmu vyjednávání o nové pražské koalici, neférovém jednání vůči voličům a vůči klubům Pirátů a Strany zelených. Zneužívání důvěry zejména mladých členů v nových stranách, se kterými v konečném důsledku vlastně nechce nikdo spolupracovat, nám nepřipadá vhodné,“ napsali zastupitelé v prohlášení. Klub nezávislých tvoří kromě Hudečka ještě bývalá radní Eva Vorlíčková a zastupitel Milan Růžička.

Nerozumím tomu. Pan Hudeček na naše jednání nepřišel a nevysvětlil nám to. Velice rád bych to od něho slyšel.
Jakub Michálek
předseda pražských Pirátů

Nezávislí jsou podle prohlášení připraveni podpořit výměnu primátorky Adriany Krnáčové i obměnu dalších radních. „To jsme již dlouho připraveni podpořit, ne však výměnou za to, že se z nefunkční troj- až pětikoalice o původní většině jednoho hlasu stane jiná nefunkční pěti- až sedmikoalice o většině dvou či tří hlasů,“ uvedli.

TOP 09 chce oslovit ČSSD

Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se jednající strany dozvěděly o rozhodnutí nezávislých zastupitelů deset minut před středeční schůzkou. „Ještě v pondělí jsme měli koaliční schůzku, kde nic takového nenaznačovali,“ řekl ČT Novotný. Strany se znovu sejdou k jednání ve čtvrtek.

TOP 09 podle Novotného nyní osloví i ČSSD: „To je jediná možnost.“ Souhlasí s tím i místopředseda Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL): „Je to demokratická strana s letitou historií. Určitě bychom ji rádi vyzvali k jednání.“ ČSSD má osm zastupitelů. Piráti ale už dříve uvedli, že nepodpoří ani nevstoupí do žádné rady, ve které usedne ČSSD nebo ODS. Ta kvůli tomu měla vznikající menšinovou koalici pouze podpořit, ale nebyla v radě.

Podle Wolfa je možná, i když ne preferovaná varianta původní koalice s ANO. „Jsou zde i další varianty jako ANO, TOP 09 a další. Opravdu je s čím pracovat. Je ale otázka, jak budou strany ochotné slevit ze svých programových požadavků,“ dodal.

Chtěl bych ocenit kolegy z klubu Nezávislých, že tento neživotaschopný projekt ukončili a že mohou začít nová jednání o koalici v Praze. Sociální demokracie v žádném případě nebude náhradníkem za Nezávislé.
Karel Březina
předseda pražského klubu zastupitelů ČSSD

Piráti se zatím k návrhu oslovit ČSSD nevyjádřili. Nezávislí ale podle předsedy Pirátů Jakuba Michálka zřejmě odešli z jednání kvůli chystanému návrhu programového prohlášení v oblasti územního plánování a kvůli sporům o zveřejnění návrhu Metropolitního plánu. „Na mě to působí spíš dojmem osobních sporů a sporů o Institut plánování a rozvoje (IPR),“ poznamenal. IPR s rozpočtem 300 milionů ročně vznikl v době, kdy byl Hudeček primátorem.

Zelení chtějí přímou volbu primátora

Předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) označil odchod Nezávislých za zklamání: „Měli jsme za to, že budou serióznějším partnerem.“ Zelení by proto do budoucna chtěli usilovat o přímou volbu primátora. „Neustálé zákulisní výměny primátorů bez přímého vlivu veřejnosti ohrožují důvěru Pražanů v demokratický proces,“ domnívá se Štěpánek. V Bratislavě lidé volí primátora přímo od roku 1990. Česká legislativa to neumožňuje, musel by se změnit zákon o hlavním městě.

Rozdělení mandátů v pražském zastupitelstvu
Zdroj: ČT24

Předseda klubu zastupitelů ČSSD Karel Březina ocenil Nezávislé, že „neživotaschopný projekt ukončili a mohou začít nová jednání o koalici“. Sociální demokracie ale podle něj v žádném případě nebude náhradníkem za Nezávislé. „Je na čase, aby strany, které se snažily vytvořit koalici proti ANO a ČSSD, uznaly, že tento projekt zkrachoval. V tu chvíli mohou začít nová jednání s čistým stolem,“ dodal. ČSSD má ale smlouvu o spojenectví s hnutím ANO, která podle Březiny dál platí.

V radě zůstalo jen sedm členů

Zamýšlená koalice v čele s TOP 09 by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů. V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s těsnou většinou 33 hlasů. Koalice se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.

Praha by nové vedení mohla mít nejdřív 28. ledna, kdy se poprvé v tomto roce sejde zastupitelstvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muž dostal za týrání ženy ve sklepě a znásilnění 15 let vězení

Ústecký soud poslal muže, který měsíce věznil, týral a znásilňoval ženu na Lounsku, na patnáct let do vězení. Trest uložil i za předchozí znásilnění jiných žen. Poslední oběť se zachránila útěkem. Za věznění ženy v Siřemi navrhovala žalobkyně deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.
10:46Aktualizovánopřed 29 mminutami

Policie obvinila dvacet lidí z manipulace zakázek Havířova ohledně městských bytů

Policie stíhá dvacet lidí v souvislosti s veřejnými zakázkami Havířova. Kauza se týká městských bytů. Obvinění lidé se podle vyšetřovatelů podíleli na zmanipulování soutěží o zakázky v celkovém objemu sto milionů korun, sdělil ve čtvrtek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
11:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Exšéfka zlínské hygieny po roce přiznala sražení motorkáře, píší Seznam Zprávy

V případu nehody, kterou podle policie zavinila bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková, státní zástupce souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání. Uzavření dohody serveru Seznam Zprávy (SZ) potvrdila zlínská okresní státní zástupkyně Ilona Chudárková. Sedláčková se podle informací SZ k zavinění nehody přiznala a zaplatila škodu. Rok přitom popírala, že nehodu zavinila, a uváděla, že si srážky s motorkářem nevšimla, dodal server.
před 5 hhodinami

VideoRetenční nádrž v Karlíně bude chránit před povodněmi i znečištěním

Vodohospodáři v pražském Karlíně začali budovat další retenční nádrž, která pojme šest tisíc metrů krychlových vody. To odpovídá šesti olympijským plaveckým bazénům. Nádrž má ochránit město při povodni i přívalových deštích a zároveň bránit znečištění Vltavy. Stát bude přes 361 milionů korun a hotová má být na jaře 2028. „Roku 2024 se podařilo zachytit 35 tisíc kubíků znečištěné vody, která by jinak skončila ve Vltavě, ale takhle byla převedena na čistírnu odpadních vod a vyčištěna,“ popsal efekt již fungující nádrže náměstek pražského primátora pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). Za dva roky bude kapacita dvojnásobná, Karlín by tak měl být chráněný a situace z roku 2002, kdy byla čtvrť zaplavená, by se již neměla opakovat.
před 16 hhodinami

VideoCo se nevyplatí vyvézt, zůstane v podzemí. Likvidace Dolu ČSM postupuje

Likvidace dolu ČSM na Karvinsku pokračuje rychleji, než byl původní předpoklad. Pod povrchem končí výstavba hrází a jámy se připravují na zásyp. Ten začne už příští měsíc. Vše, co by šlo ještě využít nebo prodat, teď dělníci narychlo dostávají z dolu. Vše, co se naopak nevyplatí vyvézt na povrch, jako jsou některé stroje či vozíky, už v chodbách zůstane napořád. Až technici vypnou ventilátory, které do podzemí ženou vzduch, už se do něj nikdo nedostane. Zásyp začne hned poté.
před 18 hhodinami

Správa železnic vybrala podobu mostů pro vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem

Správa železnic uzavřela dvě architektonické soutěže, které určily podobu tří mostů budoucí vysokorychlostní tratě (VRT) mezi Prahou a Brnem. Nová přemostění vzniknou u Světlé nad Sázavou a ve Velkém Meziříčí. Vybrané návrhy nyní poslouží jako základ pro další projektovou přípravu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pražští radní schválili nový územní plán

Radní hlavního města Prahy schválili návrh nového pražského územního plánu, který je v přípravě od roku 2012. Zastupitelé města o něm budou hlasovat 28. května. Takzvaný Metropolitní plán nahradí nynější územněplánovací dokument z roku 1999. Jde o klíčový dokument, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. V případě schválení nabyde účinnosti s letošním 1. zářím.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Na Rokycansku havaroval autobus s dětmi, třináct jich skončilo v nemocnici

Po ranní nehodě autobusu s dětmi u Oseka na Rokycansku odvezly sanitky do zdravotnických zařízení třináct dětí mladšího školního věku a jednoho dospělého. Měli převážně lehká poranění hlavy a nohou, sdělila mluvčí krajských záchranářů Karolína Korčíková. Zbývajících osmnáct nezraněných účastníků nehody odvezl autobus hasičů, dvě děti si převzali jejich zákonní zástupci. Dva účastníci nehody nevyžadovali ošetření. K havárii došlo po 9:00.
včeraAktualizovánovčera v 12:42
Načítání...