Nádraží Vyšehrad se možná brzy dočká rekonstrukce

Praha - Zdevastované pražské nádraží Vyšehrad se pravděpodobně v dohledné době dočká opravy. Studii na rekonstrukci a využití objektu vypracuje architekt Martin Kotík a jeho ateliér Omikron-K. První návrh by měl být podle Kotíka hotový koncem dubna. Úvodní jednání s Prahou 2 absolvoval architekt dnes. Budova nádraží je ve velmi špatném stavu a už téměř dvacet let je prázdná. Zbourání vedlejší budovy čekárny, které proběhlo bez vyjádření památkářů i drážního úřadu, vyšetřuje policie. Pachateli hrozí až dva roky vězení, pokuta nebo propadnutí věci.

Architekt se na spolupráci s firmou TIP Estate, která loni zvítězila ve výběrovém řízení na prodej budovy Českých drah, domluvil v pondělí. „Do konce června máme mít hotovou koncepční studii, budeme ji projednávat jak s Prahou 2, tak s městskými památkáři a Národním památkovým ústavem,“ uvedl Kotík.

Zničení čekárny, která byla prohlášena nemovitou kulturní památkou, vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu zneužívání vlastnictví. V současnosti se zpracovávají znalecké posudky. Vlastník kromě toho, že nelegálně vykácel keře a stromy na pozemcích vedle nádraží, zničil také nový chodník z mozaikové dlažby. Případ řeší také Česká inspekce životního prostředí i odbor životního prostředí Prahy 2.

Další zkouška na architekta čeká při hledání správného využití objektu. „Teoreticky nejjednodušší je říct, uděláme z toho kulturní centrum, ale to je hrozně laciné. To je školní úloha, která když nikdo neví, co má dělat, zní dobře, ale nikdo neví, co to je,“ řekl architekt. Nicméně Kotík počítá s tím, že by budova měla sloužit veřejnosti.

Pro historickou budovu, která je ve velmi špatném stavu, hledaly dráhy nájemce od začátku 90. let. Minulý rok vypsaly výběrové řízení, společnost TIP Estate nabídla nejvyšší nabídku. O budovu měla zájem i radnice Prahy 2, která zde chtěla vybudovat kulturně-společenské centrum.