Na Karlovarsku omezí kapacitu dětských domovů

Karlovy Vary - Karlovarský kraj sníží kapacitu svých dětských domovů. Děti z nich postupně odcházejí a volná místa zbytečně zatěžují rozpočet. Třeba karlovarský domov letos přišel o polovinu dětí a do volných místností se teď nastěhují lékaři.

Karlovarský kraj je zřizovatelem šesti dětských domovů. Jejich kapacita je 264 dětí. Nové ale přicházejí čím dál méně a další ubývají. Po letošních prázdninách tak zůstane 60 volných míst. „Děti se dožívají plnoletosti a odcházejí z domovů, někdy se vrací zpátky do rodin, ze kterých byly určeny do těch domovů. Ubývá také věková struktura dětí mezi třemi a osmnácti lety,“ řekl radní pro školství Vratislav Emler.  

Kraj se navíc snaží některé domovy zrušit úplně a děti stěhovat i s vychovateli do běžných bytů. Kromě změny stylu ústavní výchovy ho k tomu vedou i ekonomické důvody. V Karlových Varech se tak loni přestěhovalo 24 dětí z vily v lázeňském centru do nových řadových domků ve čtvrti Tašovice. Po roce jich tu zbylo jen 12. „Od příštího roku máme ministerstvem školství schválené snížení kapacity,“ podotkl Petr Zmuda, ředitel Dětského domova Karlovy Vary. 

Nahrávám video

Ze čtyř domů jsou tak dva volné. Kraj je proto nabídl k pronájmu. „Na zapůjčku bychom ty dva rodinné domky mohli poskytnout pro karlovarskou krajskou nemocnici,“ řekl Emler. Nemocnice chce situaci využít i ve svém motivačním programu. Na volné byty chce přilákat do regionu nové lékaře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 11 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 12 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 15 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 15 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
20. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.