Stvrzeno podpisem. Moravskoslezské ANO má koaliční smlouvu s ODS, lidovci a ČSSD

V Moravskoslezském kraji už mají koaliční dohodu. Na spolupráci se dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty. Koalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 46 hlasů. Hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák (ANO). V opozici zůstanou Piráti, SPD a komunisté.

Záměr vytvořit širší koalici a rozšířit tu dosavadní o ČSSD Vondrák zveřejnil už v sobotu večer po volbách. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že kvůli končící těžbě uhlí čeká kraj transformace na ekonomiku postavenou na nových technologiích a k tomu je třeba široké podpory zastupitelstva. Se sestavením koalice spěchal i proto, že v zemi opět platí nouzový stav.

Hejtman bude mít na starosti strategii, bezpečnost a zahraniční vztahy. ANO zůstanou finance a investice, tuto oblast nadále povede Jaroslav Kania, náměstkem pro regionální rozvoj bude opět Jan Krkoška, v čele zdravotnictví znovu stane Martin Gebauer a resort dopravy, který má ANO nově ve své gesci, bude řídit Radek Podstawka.

Za ODS bude nadále náměstkem Jakub Unucka, který bude mít na starosti průmysl a chytrý region. Bude statutárním zástupcem hejtmana. Školství zůstane náměstkovi Stanislavu Folwarcznému a o životní prostředí se z pozice uvolněné radní bude nově starat Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Lidovcům zůstane kultura, kterou opět povede Lukáš Curylo, a sociální věci. Hejtmanovým náměstkem s gescí sociálních věcí znovu bude Jiří Navrátil. Uvolněným radním za ČSSD bude Petr Kajnar, který bude mít na starosti územní plánování.

Datum a místo narození: 15. dubna 1959 v Ostravě
Vzdělání: vystudoval ostravskou Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu Ostrava (VŠB-TU), v roce 1998 byl jmenován profesorem v oboru inženýrská informatika
Kariéra: Zakládal a vedl katedru informatiky na VŠB-TU, působil jako hostující profesor v Rakousku, pracoval ve výzkumných laboratořích v USA a také působil na katedře matematické informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2003 se stal děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU a v letech 2010 až 2016 byl rektorem VŠB-TU.
Současná funkce: hejtman Moravskoslezského kraje (od roku 2016)
Působení v politice: V krajských volbách v roce 2016 byl zvolen zastupitelem a jako lídr vítězné kandidátky hnutí ANO v Moravskoslezském kraji (ještě jako nestraník) se stal hejtmanem; do ANO vstoupil v roce 2017, ve volbách do sněmovny v témže roce byl zvolen poslancem jako lídr hnutí v Moravskoslezském kraji, v Poslanecké sněmovně působí ve výboru pro vzdělání, mládež a tělovýchovu. 

Ivo Vondrák
Zdroj: ČTK, Jaroslav Ožana

Rada na plný úvazek

Fakt, že celá rada bude uvolněná, zdůvodnil hejtman tím, že kraj čeká čerpání peněz z evropských zdrojů, měly by přesáhnout celkovou hodnotu sto miliard korun. „Bude třeba se tomu věnovat na plný úvazek. Není to o tom, že to bude jenom o hlasování v radě kraje, jde o řešení řady věcí. Ta transformace bude velmi náročný projekt,“ uvedl Vondrák. Podle něj měly uvolněné celé rady i další kraje. „Takže jsme se mezi ně tímto v podstatě zařadili,“ uvedl Vondrák. Podle něj chce kraj pokračovat v projektech, s nimiž začal v minulém volebním období.

Rozložení sil v jedenáctičlenné krajské radě bude rozděleno v poměru 5:3:2:1. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má ANO 24 mandátů, ODS deset, Piráti devět, lidovci sedm, SPD šest křesel, ČSSD pět a komunisté čtyři.