Ostravští skauti chtějí získat pozemek pod klubovnou. Radnice z ceny slevit nemůže, pořádají sbírku

Skauti v městském obvodu Ostrava-Jih by chtěli od města koupit pozemek, na kterém vlastní klubovnu. Požádali o prodej za symbolickou částku. Soudní znalec ovšem parcelu ohodnotil na 150 tisíc korun, a i když se skauti s obvodem snaží vyjednávat, radnice podle mluvčí nemůže pozemek prodat pod cenou.

Na stejné adrese v Zábřehu sídlí ostravští skauti společně s turistickým oddílem už třicet let. Sami zrekonstruovali starou klubovnu, která jim patří. Pozemek, na kterém stojí, je ale města. Chtějí jej proto odkoupit. Aby stavba i pozemek patřily jednomu vlastníkovi, doporučuje i občanský zákoník.

„Podali jsme oficiální žádost, kde jsme sepsali celou historii našeho snažení a našeho financování. Požádali jsme o shovívavost a o převod nebo odkup za nějakou rozumnější cenu, protože jsme nezisková organizace a děláme to všichni zadarmo,“ popsal situaci vedoucí Turistického oddílu mládeže Čmoudík Rostislav Kašovský.

O převodu pozemku musí rozhodnout zastupitelstvo, zní z obvodu

Soudní znalec pozemek o téměř dvou stech metrech čtverečních vyhodnotil na 150 tisíc korun. Na to ale oddíly peníze nemají. „Jsme ochotní samozřejmě městskému obvodu nabídnout, a taky jsme s tím přišli, různé dobročinné akce. Umíme sbírat odpadky, starat se o Bělský les,“ řekl Kašovský.

Podle městského obvodu Ostrava-Jih ale pozemek nejde prodat pod cenou stanovenou soudním znalcem. „Jednoduše nemůže prodat pozemek za nižší cenu, než je v místě a čase obvyklé, porušil by tím předpisy města Ostravy a také zákon o obcích. Městský obvod v tomto nemá pravomoc pozemek darovat, museli by se obrátit na statutární město Ostrava a o záměru by rozhodovalo zastupitelstvo,“ uvedla mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

Ostrava-Jih je totiž jen správcem nemovitosti, majitelem je právě město Ostrava. Skauti by tak museli podat novou žádost. To teď zvažují, zatím ale založili sbírku, aby si odkup pozemku mohli dovolit. Rodiče už přispěli více než osmdesáti tisíci korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
11. 6. 2026

Zastupitelé Frýdku-Místku odvolali primátora Korče

Zastupitelé Frýdku-Místku na středečním zasedání odvolali primátora Petra Korče (Naše Město F-M). Návrh na odvolání bez personální náhrady podal někdejší primátor a opoziční zastupitel Michal Pobucký (Přátelé FM). Město vede koalice hnutí Naše Město F-M s uskupením SPOLU a částí zastupitelů z ANO.
10. 6. 2026Aktualizováno10. 6. 2026

Nové centrum v Ostravě má posílit obranu proti kyberútokům

V ostravských Vítkovicích se otevřelo nové centrum kybernetické bezpečnosti. Má pomáhat firmám i veřejným institucím čelit rostoucím kybernetickým hrozbám. Nabídne vlastní bezpečnostní služby i školení pro firmy a veřejnost. Policie ročně řeší už kolem 22 tisíc trestných činů souvisejících s kyberkriminalitou.
10. 6. 2026

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
8. 6. 2026

Při Soudném dni v Ostravě rozhoduje veřejné mínění

Poslední premiérou ostravské Komorní scény Aréna v letošní sezoně je Soudný den. Hra rakousko-uherského dramatika Ödöna von Horvátha začíná železničním neštěstím. Kdo a jak ho způsobil, se divák dozví hned v úvodu. Do Ostravy se drama vrací téměř po devadesáti letech.
5. 6. 2026

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

Lemur z ostravské zoo je na útěku. Lidé mají hlásit, když ho zahlédnou

Z ostravské zoologické zahrady ve středu utekl samec lemura kata. Zoo žádá veřejnost, aby případný výskyt nahlásila. Lidé by se ale neměli pokoušet zvíře sami odchytit, sahat na něj nebo ho krmit. Mohl by je pokousat.
4. 6. 2026
Načítání...