Lídrem ČSSD v Praze je Dolínek. Poražený ministr Ludvík ohlásil odchod z politiky

Nahrávám video

Sociální demokracii povede v Praze do sněmovních voleb místopředseda strany a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Ve stranických primárkách těsně porazil ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který proto podle stranických pravidel na kandidátce vůbec nebude. Ludvík po vyhlášení výsledků oznámil, že už nebude obhajovat pozici šéfa pražské ČSSD.

Dolínek dostal od členů pražské sociální demokracie 375 hlasů, tedy 50,58 procenta. Ludvík získal 361 hlasů a oznámil, že se z politiky stahuje.

„Rozhodně už se o post (v čele pražské ČSSD) ucházet nehodlám. Tady vyhrála určitá skupina, tady už bude v Praze rozhodovat někdo jiný,“ řekl Ludvík, který se může po vládní misi vrátit k řízení pražské motolské nemocnice. Očekává, že na podzim se uskuteční konference pražské stranické organizace. „V tuhle chvíli já v podstatě víceméně v politice končím,“ dodal.

Dolínek uvedl, že letošek je zlomový nejen pro zemi, ale i pro něho osobně. „Členové strany mě v březnu zvolili místopředsedou a nyní lídrem kandidátky v Praze. Moc si toho vážím a chci říct, že budu dělat všechno pro vítězství sociální demokracie v těchto klíčových volbách,“ uvedl. Aktuální předvolební průzkumy ale ukazují propad preferencí ČSSD.

Lídra pro podzimní sněmovní volby vybírali všichni členové pražské ČSSD. Hlasování v Lidovém domě začalo v pátek a sčítání hlasů skončilo v sobotu odpoledne. Zúčastnilo se ho 40,5 procenta členů.

Na dalších místech navrhované kandidátky členové změny neprovedli – za Dolínkem tak má být náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký a na třetím náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Ta se na třetí místo dostala až po zásahu stranického vedení, původně byla navržena na místo páté.

obrázek
Zdroj: ČT24

Petr Dolínek (36) je náměstkem pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), na starost má dopravu a evropské fondy. Radním byl už v letech 2010–2011, zastupitelem města je sedm let a jedno období byl i zastupitelem Prahy 6.

Dolínek studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, školu však nedokončil. Pracoval například v marketingu společnosti Thomson Multimedia a byl šéfredaktorem Pražských listů. Od roku 1995 byl členem Mladých sociálních demokratů, které také několik let vedl. Do ČSSD vstoupil v roce 1999. Letos v březnu byl zvolen jedním z místopředsedů strany. Je ženatý a má dvě děti. 

Miloslav Ludvík (53) je od konce listopadu ministrem zdravotnictví, do té doby byl od roku 2000 ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Vystudoval obor ekonomika zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze, později i práva. Členem ČSSD je od roku 1990. V roce 2014 vedl pražskou kandidátku strany v komunálních volbách, pražským zastupitelem je již od roku 2002. Od prosince 2014 je předsedou pražské organizace strany, je také členem předsednictva strany.

Dolínek se postaví Stropnickému i Schwarzenbergovi

Praha je po Středočeském kraji druhým největším volebním krajem. Lidé tam budou v říjnu vybírat 24 z celkového počtu 200 poslaneckých mandátů.

Pražským lídrem hnutí ANO je ministr obrany Martin Stropnický, TOP 09 sází na čestného předsedu strany Karla Schwarzenberga, ODS povede starostka Prahy 2 Jana Černochová, komunisty poslankyně Marta Semelová a koalici lidovců a Starostů místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.

Před čtyřmi lety byl na prvním místě pražské kandidátky ČSSD odborový předák, nestraník Jaroslav Zavadil. Sociální demokraté tehdy dostali v hlavním městě zhruba 14 procent hlasů. Skončili na třetím místě za TOP 09 s 23 procenty a ANO s 16,5 procenta hlasů. ODS získala před čtyřmi lety v metropoli 12 procent a KSČM 8,5 procenta hlasů. 

Sociální demokraté už určili hlasováním lídra a podobu kandidátek ve většině ze 14 krajů. Nejvíc pozornosti dosud poutaly spory kolem kandidátky v jižních Čechách, kde stranické vedení vyškrtlo bývalého hejtmana Jiřího Zimolu, a to kvůli jeho aférám. V reakci na Zimolovo vyškrtnutí odstoupil z listiny předpokládaný lídr, jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka a další dva lidé. Novým lídrem má být písecký starosta Ondřej Veselý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
před 52 mminutami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
12:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

U pražského letiště se tvoří dlouhé kolony. Jeďte MHD, radí policie

Pražská policie doporučuje v následujících měsících využít při cestě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit s výrazným časovým předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojeným dopravním omezením totiž policisté opakovaně řeší komplikace v dopravě a několikakilometrové kolony. Stavba potrvá do října příštího roku.
před 3 hhodinami

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
před 3 hhodinami

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
před 4 hhodinami

Zastupitelé Frýdku-Místku odvolali primátora Korče

Zastupitelé Frýdku-Místku na středečním zasedání odvolali primátora Petra Korče (Naše Město F-M). Návrh na odvolání bez personální náhrady podal někdejší primátor a opoziční zastupitel Michal Pobucký (Přátelé FM). Město vede koalice hnutí Naše Město F-M s uskupením SPOLU a částí zastupitelů z ANO.
11:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Za vyhrožování střelbou a schvalování činu na fakultě uložil soud podmínku

Za vyhrožování vystřílením třídy a schvalování střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze z prosince 2023 uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 mladíkovi pětiměsíční podmíněný trest. Zároveň mu stanovil dvacetiměsíční zkušební dobu, během které bude pod dohledem probačního úředníka a musí se podrobit psychologickému poradenství. Mladík vinu odmítá, proti verdiktu podal odvolání k Městskému soudu v Praze.
před 7 hhodinami

Zdravotníci se nedrželi postupů, ukázal audit v případu úmrtí dvou novorozenců v Litoměřicích

Kontrola kvůli loňskému úmrtí dvou novorozenců a resuscitaci dalších dvou v litoměřické nemocnici ukázala, že zdravotníci se v těchto případech odchýlili od doporučených lékařských postupů a doporučeného použití některých léčiv. Na základě interního auditu však nelze určit, jestli tato pochybení byla příčinou úmrtí obou miminek. Ve středu o tom informovala Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří.
před 9 hhodinami
Načítání...