Lesníci jsou bez peněz, a tak propouštějí

Karlovy Vary - Některé lesní společnosti v Karlovarském kraji začínají propouštět lidi. Nemají pro ně peníze. V napjatých rozpočtech jim chybějí miliony korun i na samotnou údržbu lesů a turistických tras. Situaci označují správci lesů za velmi vážnou. Za důvod krize označují nejen neustálý pokles výkupních cen za dřevo, ale především rozhodnutí Karlovarského kraje, který si ponechal peníze od ministerstva zemědělství určené lesním společnostem. Ty pak nemohou zaplatit především živnostníkům, které si na práci v lesích většinou najímají.

Jako první už musely snížit stav pracovníků najímaných na lesnickou činnost karlovarské lázeňské lesy. Od začátku května vypověděly smlouvu patnácti lidem. Ostatní dostanou za práci méně peněz. „Ti, kteří tady zůstali, budou mít od 1. června o deset procent nižší tarif na normohodinu. Druhá věc je, že ani v letošním roce jsme nevalorizovali platy našich dělníků,“ připomíná ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí.

Méně lidí znamená i omezení práce. Nebude mít kdo udržovat cesty, uklízet popadané stromy nebo opravovat lesní altány. V Krušných horách pak hrozí pozastavení obnovy lesů. „Budeme muset velice silně přehodnotit a zredukovat rozpočet na příští rok,“ přiznává správce lesů města Boží Dar Karel Picura.  

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Podobně jsou na tom i další lesní společnosti v kraji. Hospodáři se shodují, že kromě nízkých výkupních cen za dřevo může za situaci i Karlovarský kraj. Ten letos dočasně pozastavil vyplacení dvanáctimilionového příspěvku na hospodaření v lesích. „Protože nám chybí například i padesát pět milionů v sociální oblasti a peníze i ve zdravotnictví a dalších sférách,“ vysvětluje změnu ve financování lesních společností mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková. „Karlovarský kraj si svým přístupem k financování lesů zadělává na veliký problém do budoucnosti, protože opatření, která se teď v lese neprovedou, se projeví v řádu desítek let,“ varuje Karel Picura.

Podle Karla Picury totiž peníze chybí nejen na nákup nových stromků, ale i oplocení lesních školek před zvěří. Problém nevyřešila ani schůzka správců lesů s vedením Karlovarského kraje, která však konkrétní řešení nepřinesla. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný pouze slíbil, že pokud se bude rozpočet kraje vyvíjet příznivě, tak by ve druhé polovině roku mohli lesníkům vyplatit alespoň polovinu ze slíbených dvanácti milionů.