Krajský soud otevřel tragickou nehodu na okraji Olomouce. V březnu při ní zemřely dvě děti

Olomoucký krajský soud začal ve čtvrtek znovu projednávat tragickou nehodu na okraji Olomouce, při níž v březnu zemřely dvě děti. Případ byl otevřen poté, co se proti verdiktu okresního soudu odvolal žalobce i obžalovaný řidič Josef Ondrýsek.

Soud Ondrýska v srpnu potrestal vězením na 6,5 roku a na deset let mu zakázal řídit. Krajský soud, u něhož dnes vypovídali znalci, případ odročil na 7. listopadu.

Nehoda se stala 29. března na silnici z Nových Sadů do Holic. Podle obžaloby jel Ondrýsek směrem na Holice. V okamžiku, kdy se blížil ke křižovatce, na níž před ním stála dvě auta a odbočovala vlevo, narazil do zadní části odbočujícího automobilu. Toto vozidlo pak narazilo do vozu před sebou a vyjelo do protisměru. V té chvíli jela v protisměru řidička, která se snažila zabránit střetu. Autu v protisměru se vyhnula, dostala ale smyk, vyjela mimo vozovku a asi po 60 metrech od křižovatky narazila postupně do dvou stromů.

Ondrýsek dnes u krajského soudu nevypovídal. Krátce po nehodě se snažil soud přesvědčit o tom, že se nehoda odehrála jinak. Podle něj šlo o dvě nehody nezávislé na sobě a neměly příčinnou souvislost.

Znalci se dostali do sporu

Znalec Petr Vlk vypracoval posudek na žádost obhájce obžalovaného Ondrýska. U soudu dnes upozornil na to, že podle výpovědi jednoho z řidičů, kteří místem v době nehody projížděli, byla řidička při nárazu Ondrýska do odbočujícího automobilu už za křižovatkou. Zjištěné stopy na vozovce i za krajnicí podle něj neodpovídaly tvrzení řidičky, že kvůli autu v protisměru strhla řízení. Na silnici by podle Vlka musely zůstat stopy po smyku. „Stopy zůstaly až v bahně za krajnicí,“ uvedl.

Znalec Ladislav Mandák ale závěry Vlka označil za chybné. Řidička podle něj neměla možnost za daných podmínek včas zastavit vozidlo. Vlk podle Mandáka ve svém posudku značně nadhodnotil brzdné zpomalení vozidla Škoda Felicia, které žena řídila. Podle Mandáka se nelze ztotožnit ani se závěrem, že řidička byla se svým vozidlem v době nárazu Ondrýskova auta do vozidla před ním už zhruba 66 metrů za místem střetu automobilů. „Je to nereálné,“ dodal.

Zakřivené stopy za krajnicí vozovky podle Mandáka svědčí o tom, že řidička se kvůli nehodě v protisměru snažila o vyhýbací manévr. S odkazem na své propočty uvedl, že žena měla dostatek času i prostoru na to, aby se autu zasahujícímu do jejího jízdního pruhu vyhnula obloukem. Smyk žena dostala poté, co se snažila s autem dostat z nezpevněného terénu zpět na vozovku.

Druhá nejtragičtější havárie v kraji

Následky nehody byly tragické. Dvě ze tří dětí, které s ženou ve voze cestovaly, zemřely na místě. Další tři lidé byli po ošetření převezeni do nemocnice. Šlo o obžalovaného řidiče, řidičku a chlapce, který cestoval v jejím osobním autě společně s jejími dětmi.

Dítě utrpělo zhmožděniny. Obžalovaný je od nehody ve vazbě, už v minulosti s ním bylo vedeno správní řízení kvůli jízdě pod vlivem alkoholu.

Nehoda je druhou nejtragičtější, která se letos na silnicích Olomouckého kraje stala. V polovině července při střetu osobního a nákladního auta u Bohuňovic na Olomoucku zemřeli dva dospělí a dvě děti – šlo o prarodiče a jejich vnoučata. Vyšetřování této nehody dosud nebylo ukončeno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
před 6 hhodinami

V Říčanech omylem zvedli daň z nemovitosti. Vynahradíme vám to, kaje se radnice

Vyšší daň z nemovitosti letos zaplatí majitelé bytů v Říčanech. Vedení města si totiž špatně vyložilo zákon a říká, že omylem zvýšilo koeficient, čímž celková taxa výrazně vzrostla. Po nespokojených reakcích teď radnice slibuje, že to v příštích letech občanům vykompenzuje.
před 8 hhodinami

VideoBohaté ložisko českého granátu umožňuje prodloužit těžbu v Podkrkonoší

Družstvo Granát Turnov bude těžit v Dolní Olešnici v Podkrkonoší o pět let déle, než se plánovalo. Tamní ložisko je nečekaně bohaté. Šperkařům sice uškodil covid i úbytek zákazníků z Ruska, zájem o klenoty osázené českými granáty se ale ukázal jako trvalý. Kámen barvy holubičí krve má ideální vlastnosti pro broušení. „Ve světě se nacházejí obdobné pyropy, ale ne v takovém množství a ne takové kvalitě, jako jsou zrovna tady,“ řekl geolog Jiří Morysek. Těžba nesmí být příliš hlučná, prašná a nemůže ani snížit hladinu spodní vody. Dolní Olešnici do rozpočtu přináší ročně stovky tisíc korun.
před 17 hhodinami

Policie zadržela muže, který se v Chomutově pohyboval s dlouhou zbraní

Policie zadržela člověka, který se vpodvečer pohyboval v centru Chomutova s dlouhou zbraní. Později se uchýlil do budovy v Riegerově ulici, ze které byl podle hasičů cítit plyn. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová řekla, že veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Balbínova poetická strana, Hnutí Kruh, Rebelové

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 16. května přijali Jiří Hrdina (Balbínova poetická strana), Marta Martinová (Hnutí Kruh) a Miloslav Zientek (Rebelové). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 22 hhodinami

Soud odmítl poslat do vazby obviněného z krádeže lebky svaté Zdislavy

Soud v České Lípě neposlal muže obviněného z krádeže lebky svaté Zdislavy do vazby. Státní zástupce vazbu navrhl kvůli obavám, aby muž trestnou činnost neopakoval, neovlivňoval svědky a nechtěl utéct. Dotyčný byl podle policejní mluvčí Dagmar Sochorové propuštěn ze zadržení a stíhán bude na svobodě. Nyní podle svého obhájce lituje, že nezvolil jinou formu protestu proti tomu, jak církev s ostatky zacházela. Pachatel podle policie lebku ukradl v úterý, zalil ji do betonu a chtěl ji pohřbít.
včeraAktualizovánovčera v 14:13

Lidé ve Vrančicích na Příbramsku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Vrančicích na Příbramsku v pátečním referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v katastrálních územích Vrančice a Mýšlovice. Plebiscit je platný a závazný, vyplývá z informací na webu obce.
včera v 09:11
Načítání...