Kolín dal červenou ubytovnám, bojí se nepřizpůsobivých obyvatel

Kolín - V Kolíně nesmí vznikat žádné další ubytovny - ve městě platí stavební uzávěra. Radnice totiž nechce, aby se rozšiřoval počet nepřizpůsobivých lidí a vzrůstala kriminalita. Kapacita ubytoven ve městě totiž už vystoupala na 900 lůžek. A protože je díky státním příspěvkům jejich provozování výhodný byznys, hrozilo, že budou rychle přibývat další.

Průmyslový Kolín se stal vyhledávaným centrem sociálně slabých. „Jsou to různí lidé, kteří sem přijedou například za prací, přijdou o práci a zůstávají tady,“ uvedl vedoucí kolínské policie Jiří Fejfar. Za poslední rok se počet ubytoven ve městě zdvojnásobil. Jsou jich tu už čtyři desítky. 31 z nich je problémových.

Kvůli obavám z nárůstu kriminality se město rozhodlo dát ubytovnám červenou. Díky stavební uzávěře už žádné další ubytovny zkolaudovány být nemůžou. „Hledali jsme řešení, které aspoň bude hasit požár. Je to řešení improvizované, lokální, ale docela funkční,“ říká starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Vlastnit ubytovnu se vyplatí. Dávky v hmotné nouzi, které sociálně slabí pobírají, totiž chodí přímo na účet provozovatele. „To je ta částka 4 800 korun, která nám jde na bydlení. Ještě jim chodí nějaká částka na hmotnou nouzi, to je na živobytí. Oni už si pak nic nepřiplácejí,“ popsala majitelka jedné z kolínských ubytoven Miluše Kopecká.

Podle vedení města je do budoucna nutné změnit systém přidělování příspěvků na bydlení tak, aby provozování ubytoven nebylo pro majitele tak výnosné. Stavební uzávěra totiž problém definitivně nevyřeší – jen ho odsouvá.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoSečteno: Liberecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 30. července se věnoval Libereckému kraji.
před 1 hhodinou

Dorazily tropické dny, zaprší hlavně v sobotu

Česko má před sebou několik velmi horkých dnů. Ve čtvrtek a v pátek budou teploty stoupat až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Meteorologové proto varují před velmi silnou zátěží teplem, která bude podle nich na jihu Moravy extrémní. O víkendu se trochu ochladí, teploty ale stále zůstanou vysoko nad tropickou třicítkou. V sobotu se na většině území vyskytnou přeháňky, vyloučené nejsou ani bouřky. Srážek ale nebude moc, a proto je ve většině Česka zvýšené riziko vzniku požárů.
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ŽivěČtvrtá letošní vlna veder přinesla teplotní rekordy už dopoledne. Podívejte se

Meteorologové očekávají ve čtvrtek a v pátek teploty, které vysoce překonají tropické třicítky. První teplotní rekordy začaly v Česku padat už před čtvrtečním polednem.
před 2 hhodinami

Vohančice porazily sucho. Pomohly rybníky, tůně i tisíce stromů

Vohančice na Brněnsku dlouhodobě trápilo sucho, které omezovalo obyvatele i výstavbu. Obec proto proměnila 33 hektarů okolní krajiny, vysadila tisíce stromů a vybudovala rybník, tůně i další opatření pro zadržování vody. Projekt za osmdesát milionů korun podle starosty pomohl doplnit studny a zmírnil přehřívání vesnice.
před 8 hhodinami

Havířovská nemocnice polyká stamiliony. Opozice chce audit

Za šest měsíců navýšil Moravskoslezský kraj příspěvek krajské nemocnici v Havířově o téměř čtvrt miliardy. Vyplývá to z materiálu krajské rady. Prvních čtyřicet milionů korun na provoz schválila rada loni v prosinci, dalších dvě stě milionů letos v květnu. Vedení kraje věří, že situaci v zařízení stabilizuje nové vedení. Někteří opoziční zastupitelé ale požadují audit.
před 8 hhodinami

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
včera v 14:28

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
včera v 07:30

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.