Karlovy Vary chtějí prosadit protihlukovou vyhlášku

Karlovy Vary – Karlovy Vary se znovu pokusí prosadit protihlukovou vyhlášku, tu původní v roce 2006 zrušilo ministerstvo vnitra. Vyhláška byla příliš tvrdá a problém už navíc řešil zákon. Magistrát ale chce vlastní normu, která bude účinnější, protože v posledních pěti letech zaplavili město zahraniční investoři a staví se prakticky ve všech jeho částech. V blízkosti obytných domů teď pracují stavaři i několik let, a to samozřejmě představuje pro okolní obyvatele, ale i pro lázeňské hosty, určité omezení a hlavně nepříjemnosti. Radnice musela řešit desítky stížností a různé petice, a proto chce, aby vyhláška jasně garantovala dobu, kdy mohou lidé nerušeně odpočívat.

Rudolfovi žili ve vile v klidné části Karlových Varů. Před dvěma lety však okolní pozemky skoupili investoři a začali zde stavět obytné domy. Tehdy se manželům změnil život. „Od rána do noci, i v sobotu a v neděli, tu byl randál a kravál. Nedalo se spát, bylo to hrozné. Jsou zde lidé, kteří se potřebují vyspat nebo mají malé děti,“ vysvětlují manželé Rudolfovi. Architekt Alexander Mikoláš, který v Karlových Varech zastupuje významné investory, říká, že bez hlučných strojů postavit dům není možné: „Kdybychom měli gumová kladívka, gumové sbíječky a gumové vrtačky, určitě by tu tolik hluku nebylo.“

Přesto ale architekt s vyhláškou města souhlasí, stavaři podle něj musejí respektovat, že pracují uprostřed lázeňského města. Nová vyhláška zakazuje hlučné práce v noci, přísnější pravidla platí pro víkendy a státní svátky. „V neděli od dvanácti hodin do večera už by měl být klid,“ potvrdil náměstek primátora města Petr Keřka (ODS).

3 minuty
Reportáž Antonína Bruštíka
Zdroj: ČT24

Zástupci města jsou přesvědčení, že novou vyhlášku už ministerstvo vnitra nezruší. Text vyhlášky už podle mluvčího ministerstva úředníci se zástupci Karlových Varů předběžně konzultovali. Potvrdili, že je v souladu se zákony a ústavě neodporuje. Rada města ji proto příští týden předloží zastupitelům, kteří by ještě mohli požadovat nějaké změny nebo úpravy. Pokud ale budou politici s textem souhlasit a změny prosazovat nebudou, vyhláška by mohla platit již od října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes Frýdlantské mosty v Ostravě opět jezdí tramvaje

Dopravní podnik Ostrava (DPO) obnovil tramvajový provoz přes Frýdlantské mosty. Pro cestující městské hromadné dopravy tak po zhruba pěti měsících skončila výluka. Další etapy modernizace dopravního uzlu ale pokračují. Nové nástupiště na náměstí Republiky bude hotové až za několik měsíců.
před 31 mminutami

Soud poslal do vazby muže, který podle policie na Zlínsku unesl a věznil chlapce

Okresní soud ve Zlíně poslal do vazby muže, který podle policie v minulém týdnu unesl a následně věznil v chatce dvanáctiletého chlapce z Halenkovic na Zlínsku, řekl státní zástupce Martin Malůš. Pětadvacetiletého muže kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu a ze zbavení osobní svobody. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Muž podle Malůše využil svého práva nevypovídat, práva stížnosti proti rozhodnutí o vazbě se vzdal.
10:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

U nelegálních výpustí do Lipna se objevuje odpad a zápach

Nízká hladina Lipna odhalila desítky výpustí načerno svedených rovnou do přehrady. Někde je viditelné také znečištění, a to i v místech, kam se chodí lidé koupat. Vše ale ještě musí prověřit vodohospodáři z Povodí Vltavy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody, informovali policisté. Státní zástupce ho navrhl poslat do vazby. O věci bude zlínský okresní soud rozhodovat ve středu ráno. Muž se dle serveru Novinky.cz k činu přiznal. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Chlapce, který byl několik dnů vězněn na chatě, propustili z nemocnice

Dvanáctiletý chlapec z Halenkovic je zpátky doma. Podle informací ČT ho v pondělí propustili z nemocnice. V neděli ho pomohli najít svědci v chatové oblasti v obci Žlutava na Zlínsku. Po čtyřdenním věznění ho čeká nejen fyzická, ale především psychická rekonvalescence. Školní psycholožka podpoří i děti ze školy ve Zlíně, kam chlapec chodí, i z té v Halenkovicích. Policie obvinila muže, který chlapce věznil, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody.
15. 12. 2025Aktualizovánopřed 22 hhodinami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
včeraAktualizovánovčera v 13:56

Nová kavárna v Ostravě nabízí práci mladým z dětských domovů

Vaří kávu, připravují jídlo, ale zároveň se podílejí na směřování celého podniku. Znevýhodněné osoby – lidé se zdravotním postižením, senioři i dlouhodobě nezaměstnaní – nacházejí uplatnění v sociálních podnicích. V Ostravě například nově vznikla kavárna Pokec kafé, kde jako brigádníci pracují mladí lidé z dětských domovů.
včera v 07:10
Načítání...