Soud otevřel případ úmrtí Roma u Brněnské přehrady. Obžalovaný se hájí sebeobranou

Nahrávám video
Události v regionech: Soud o zabitém Romovi
Zdroj: ČT24

Krajský soud v Brně se v pátek za přísných bezpečnostních opatření začal zabývat případem vraždy u Brněnské přehrady, obžalovaným je muž původem z Ukrajiny Roman Rohozin. Muž vinu odmítl, uvedl, že šlo o sebeobranu. Zabitým mužem byl Rom, případ v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Sedmatřicetiletému cizinci hrozí až osmnáct let vězení.

Souzený muž poblíž tramvajové zastávky podle obžaloby nožem napadl a zranil tři lidi, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Zabitým mužem byl mladý Rom.

„Asi v 19:40 v Brně na asfaltovém chodníku spojujícím zastávku městské hromadné dopravy Přístaviště a ulici Přístavní při vzájemné potyčce se třemi poškozenými mladými muži na tyto za použití svého nože zaútočil,“ uvedl žalobce Petr Bejšovec. Jednomu z mužů podle něj obžalovaný způsobil smrtelná zranění, další dva zranil. Podle obžaloby muž v tramvaji zasáhl proti nevhodnosti chování skupiny, následovaly potyčky po vystoupení z tramvaje.

Šlo o sebeobranu, tvrdí Rohozin

Obžalovaný popsal, že jel s přáteli tramvají na ohňostroj na přehradu, skupinka jiných lidí ale začala v tramvaji hlučet. Uvedl, že si pouštěli hudbu, dělali hluk, houpali se na držadlech. „Když už to bylo nesnesitelné, požádal jsem je, aby toho nechali,“ uvedl obžalovaný. Následoval konflikt v tramvaji, kde údajně na svoji adresu zaznamenal nadávky, následně konflikt po vystoupení z ní. Skupinka tří lidí jej napadla, řekl obžalovaný.

„Dostal jsem pěstí do levé části hlavy, zprava ránu za ucho. Pokusil jsem se je odstrčit, ale oni začali mlátit silněji. Kryl jsem si oblast očí a nosu, dostával jsem údery do ucha, zátylku, hrudníku. Pak mi začalo hučet v uších, měl jsem mžitky před očima, sotva jsem rozlišoval siluety. Cítil jsem se hrozně, mohli mě zabít,“ popsal situaci Rohozin.

Vzpomněl si pak, že má vzadu v batohu nůž na krájení potravin, tak jej vytáhl, aby ho nechali na pokoji. „Kryl jsem se, párkrát jsem s ním švihl ze strany na stranu, pak jsem slyšel křik,“ řekl. Uvedl, že jak švihal nožem, necítil žádný odpor, ani na rukou pak neviděl krev. Šel se pak podívat po známých, zastavil jej až policista. „Byla to donucená sebeobrana, nehodlal jsem nikoho zranit nebo se dotknout, dokonce jsem ani nevěděl, že jsem se do někoho strefil,“ řekl v pátek muž před soudem.

Účastníci konfliktu přiznali napadení Rohozina

Jeden z poškozených v případu vraždy Roma u Brněnské přehrady uvedl, že Rohozina napadli, když je vyprovokoval. „Jeli jsme šalinou, kouřili jsme, pouštěla se hudba, skupina asi 15 až 16. Pohádali jsme se tady s pánem, začal po nás řvát, ať přestaneme zpívat, začal na nás křičet. Pak jsme vystoupili, tam jsme pána napadli,“ popsal situaci poškozený.

Obžalovaný podle něj dostal asi tři rány, žádný nůž u něho neviděl. Sám byl zraněn na ruce, má malou jizvu. „Já si ho ani nevšiml. Nevšiml si ani, jestli to bylo nožem,“ uvedl. Dodal, že obžalovaný byl agresivní, ukazoval na ně pěstí. V tramvaji podle něj skupina popíjela alkohol, on sám vypil asi lahev vodky.

Podle druhého z poškozených obžalovanému několikrát dali pěstí po vystoupení z tramvaje. V tramvaji se i podle něj popíjelo a kouřilo. „Pan obžalovaný nás okřikl, co to děláme, ukazoval na nás pěstí. Vylezli jsme ven, šel naproti nám směrem na Přístaviště. Žduchl do mě, dostal jednu pěstí, také od dvou dalších,“ popsal konflikt další poškozený. Následně prý šli po cestě, tam podle něj konflikt pokračoval. Nevěděl ale, že obžalovaný vytáhl nůž, poškozeného obžalovaný údajně bodl zezadu.

Soud by mohl rozhodnout na konci ledna

Žalobce Bejšovec považuje v případu za klíčový výslech nezávislých svědků a výpověď znalců. Soud by je měl vyslechnout na konci ledna, kdy bude pokračovat hlavní líčení. „Hlavní líčení je v poloviční fázi, těžko jej nyní mohu blíže komentovat. Klíčové budou výpovědi svědků, kteří tu budou v příštím hlavním líčení. Jde o svědky, které považuji za nezávislé, kteří měli možnost celou situaci pozorovat. V této věci má soud poměrně těžký úkol, protože musí v zásadě určit míru nutné obrany, což je velice složitá právní otázka. Nezbývá než vyčkat, jaké bude konečné rozhodnutí soudu, které se bude odvíjet od toho dokazování,“ uvedl.

Pokračovat bude soud 25. a 26 ledna dalším dokazováním. Předsedkyně senátu Dita Řepková v závěru jednání nastínila, že první lednový jednací den by měli být vyslechnuti svědci, které navrhuje obžaloba, na řadu by měly přijít i výpovědi znalců. Druhý den by mohly zaznít závěrečné řeči, případně i rozhodnutí. Pokud by rozsudek nepadl, odročil by soud jednání už jen za tímto účelem.

Úmrtí vedlo k protestům

Rohozin byl ve vazbě, nyní je stíhán na svobodě. O propuštění z vazby rozhodl v červenci brněnský městský soud, státní zástupce proti tomuto rozhodnutí ale podal stížnost. Krajský soud v srpnu rozhodnutí soudu prvního stupně potvrdil.

Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost z 10. června také vyvolala v Brně nepokoje. Emoce vyvolaly i dezinformace na sociálních sítích o napadání Romů Ukrajinci, které policie vyvracela. Řada romských osobností protiukrajinské akce odsoudila, varovala před uplatňováním kolektivní viny a vyzývala k rozvaze a ověřování zpráv.

V reakci na protesty některých Romů v létě vzniklo nové desatero krizové komunikace, které nyní mohou radnice využít ke zklidnění případných napětí a nepokojů. Návod pro informování vytvořila expertní skupina k prevenci a zklidnění předsudečného násilí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 2 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Nezakazujte mladým sociální sítě, doporučují experti z Masarykovy univerzity

Odborníci z Masarykovy univerzity (MU) nedoporučují zákaz sociálních sítí pro děti do 15 let. Potenciální dopady jsou nejasné, existují rizika. Doporučují spíše zvýšit tlak na technologické platformy, uvedli ve vyjádření pro média. Objevují se ale i hlasy zastávající opačný názor. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli řekl, že je pro zákaz používání sítí u dětí do 15 let po vzoru Francie. Řada zemí podobné opatření zvažuje.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
9. 2. 2026

Moravští archeologové vypráví příběh jednoho lovce. Dočkali se světového uznání

Mezinárodní vědecká organizace PLOS vydala seznam nejdůležitějších studií uplynulého roku v oboru lidské evoluce. Zařadila mezi ně i výzkum českých archeologů vedený Dominikem Chlachulou. Mladý brněnský vědec popsal zcela jedinečný nález: sadu nástrojů jednoho lovce z doby ledové, současníka Štorchových Lovců mamutů. Jiný takový objev z této doby archeologie nemá, je celosvětově jedinečný a pomáhá vyprávět příběh lidí, kteří sídlili před desítkami tisíc let pod Pálavou a vytvořili i slavnou Věstonickou Venuši.
9. 2. 2026

Nelegální odpad z Brna začne německá firma odvážet v úterý, uvedlo ministerstvo

Více než 280 tun nelegálního odpadu, který do brněnských Horních Heršpic navezla německá firma Roth Interantional, začne německá strana odvážet v úterý 10. února. Na sociální síti X o tom informovalo ministerstvo životního prostředí.
7. 2. 2026

Po kritice se změní způsob výměny svítidel v Praze. Mapa ukazuje jejich rozmístění

Při výměně veřejného osvětlení v Praze se mají nově standardně používat LED svítidla s teplotou světla na spodní hranici doporučené normy, která město dosud umisťovalo v rezidenčních čtvrtích, avizuje náměstek pražského primátora Michal Hroza (TOP 09). Jedná se o reakci na petici proti výměně teplých sodíkových výbojek za studenější LED svítidla. Petici projednával kontrolní výbor magistrátu, příští týden se jí bude zabývat také zastupitelstvo.
4. 2. 2026

Substitučním lékům pro závislé hrozí výpadky, distributor odchází z trhu

Americká farmaceutická společnost Indivior, největší distributor léků pro závislé na opiátech v Česku, končí. České televizi to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i nezisková organizace Společnost Podané ruce, která se dlouhodobě věnuje substituční léčbě uživatelů drog. Při ní pacienti dostávají léky nahrazující účinky omamných látek. Tyto preparáty v Česku užívají tisíce lidí.
4. 2. 2026
Načítání...