Bývalá letitá starostka Čejče údajně způsobila obci i lidem milionové škody. Vinu odmítá

Krajský soud v Brně se v úterý začal zabývat případem bývalé starostky Čejče na Hodonínsku Marty Výmolové, kterou žalobce viní z toho, že obci během svého vedení způsobila škodu 3,8 milionu korun a jednotlivé lidi připravila o 17 milionů korun. Za zpronevěru, zvlášť závažný podvod a zneužití pravomoci úřední osoby a pokus o podvod jí hrozí až deset let vězení. Výmolová před soudem řekla, že se necítí být vinna.

Výmolovou státní zástupce viní z toho, že jako starostka nechala na svůj účet převést různé částky, které měly putovat na obecní účet. Šlo například o 600 tisíc korun za prodej obecních pozemků, příspěvky vinařů 580 tisíc korun na výstavbu vodovodu ve sklepní uličce nebo výtěžek sbírky na pomoc Troubkám po povodni ve výši 33 220 korun.

Podle obžaloby si také nechávala část invalidního důchodu určeného pro nesvéprávného člověka, jehož byla soudem stanovená opatrovnice. V průběhu let si tak údajně přišla až na 386 tisíc korun.

Obžalovaná podle spisu přibližně od roku 2012 také přijímala od různých lidí vysoké částky s tím, že mělo jít o investice do obchodu s realitami, které nevrátila. S dalšími lidmi pak měla uzavírat smlouvu na rezervaci pozemků v Čejči jako prostředník firmy, která pozemky ale nevlastnila a s Výmolovou nespolupracovala. Také tyto peníze podle obžaloby putovaly na její účet. Zprostředkovala údajně i prodej bytu jednoho z obyvatel Čejče, který se přestěhoval do domova pro seniory, a platbu za byt přijala na svůj účet, ale rodině ji neposlala.

Doplatila jsem na nepořádnost, říká bývalá starostka

Výmolová vinu odmítá. Obvinění ze strany nového vedení obce, které ji donutilo v roce 2016 odstoupit, označila za účelová s tím, že z obecního archivu někdo odstranil složky, které dokazují její správný postup.

„Ve vedení obce jsem byla od roku 1990, od roku 2002 pak jako starostka. Protože nemám rodinu, věnovala jsem se práci pro obec hodně nad rámec svých povinností a doplatila jsem na to, že jsem hodně věcí dělala sama. A také na svou nepořádnost a důvěru ve spolupracovníky a podřízené,“ vypověděla bývalá starostka v úterý před soudem. Doplnila, že po odchodu z funkce se zhroutila a skončila v insolvenci.

Výmolová zároveň trvá na tom, že prodej pozemků Čejče za 600 tisíc korun zastupitelé schválili. V případě nesvéprávného člověka uvedla, že zbytek invalidního důchodu, který neposílala do psychiatrické nemocnice, vyplácela v hotovosti rodině postiženého jako příspěvek na bydlení za víkendy, kdy si člena rodiny brali domů. U smluv na rezervaci pozemků, v nichž vystupovala jako zástupce soukromé firmy, pochybení vysvětlila tak, že pouze přepsala hlavičku jiné smlouvy.

Současně popřela, že by jakékoliv peníze vylákala od lidí pod falešnou záminkou, vždy chtěla jen pomoci a peníze investovat. V několika případech uvedla, že peníze nemohla vrátit, protože mezitím spadla do insolvence a byl jí odstaven účet.

Předseda senátu Aleš Novotný se ptal Výmolové také na majetkové poměry, její příjmy a výdaje. Ze spisu podle něj totiž vyplývá, že hodně cestovala do zahraničí, což žena potvrdila s tím, že cestování platila ze svých úspor.