Brňanům se uleví. S prázdninami skončí část uzavírek

Většina prázdninových dopravních uzavírek v Brně do začátku září zmizí. Dělníci už pomalu končí s pracemi v Husovickém tunelu i s opravami tramvajových tratí. V Žabovřeské ulici ale částečné omezení zůstane. A od září dokonce jedno přibude.

Většina novinek v Husovickém tunelu zůstane očím řidičů skryta. Na rozdíl od vyměněných optických kabelů a nových bezpečnostních systémů ale bude jedna změna patrná na první pohled. Místo oranžových budou v tunelu svítit světla bílá, osvětlení navíc bude i chytřejší.

„Máme na začátku tunelu čidla, která reagují na vnější světelné podmínky a upravují podmínky uvnitř tunelu, aby rozdíl nebyl tak dramatický,“ popsal David Fiala z Ředitelství silnic a dálnic. Řidiči by měli opraveným tunelem poprvé projet v noci z 30. na 31. srpna.

Naopak na druhé straně velkého městského okruhu se práce protáhnou. Kvůli opravě mostu v Žabovřeské ulici se obyvatelům Bystrce i Komína od jara zkomplikovala a prodloužila cesta do centra. Dělníci na mostě stále ještě pracují a pracovat budou i nadále.

Od 1. září sice otevřou jeden pruh ve směru od Bystrce, naopak ale zavřou odbočku na Pisárky. Zavřená zůstane i opačná cesta ve směru od Pisárek do Bystrce. „V souvislosti s odvoláním proti stavebnímu povolení byly některé stavby povoleny až 10. srpna, zejména se to týká protihlukových bariér do Bystrce,“ vysvětlil Fiala.

Řidiči si budou muset zvyknout na změny na ulici Žabovřeské
Zdroj: ČT24

Tramvaje se vrátí do původních kolejí

Od září by také tramvaje měly jezdit tak, jak jsou Brňané zvyklí. Třeba na trati linky číslo 8 už dělníci finišují. „Momentálně se dokončují zastávky, které budou bezbariérové, dochází také k podbíjení kolejnic a osazování vysokorychlostních výhybek,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Včas se nejspíš stihne i výměna parovodů na Cejlu. V ulici Otakara Ševčíka dokonce silničáři skončili s desetidenním předstihem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Soud zrušil část brněnského územního plánu

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil část brněnského územního plánu, která upravovala využití území za Lužánkami. Město se při pořizování územního plánu nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před aktuálním soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou dvaadvacet metrů. Magistrát považuje rozsudek za překvapivý, chystá jeho právní analýzu, poté zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
26. 2. 2026

V Brně vznikne nový bulvár. Propojí budoucí nádraží s centrem

V Brně začala výstavba nové městské třídy nazvané Bulvár, která propojí nové hlavní nádraží s historickým centrem. Severní část má být hotová příští rok v létě, jižní se bude stavět později. Projekt je klíčový pro rozvoj nové čtvrti Trnitá, kde má vzniknout bydlení pro 15 tisíc obyvatel a až 20 tisíc pracovních míst.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026

Zametací vůz se v Brně propadl chodníkem do sklepa zbouraného domu

Zametací vůz v Grmelově ulici v Brně se ve středu dopoledne propadl chodníkem, vyproštovali jej hasiči, informovali na sociální síti Threads. Vůz se propadl zřejmě do sklepní části zbouraného domu, který stál vedle chodníku, a to asi do dvoumetrové hloubky. Ulice byla po dobu vyprošťování neprůjezdná. Řidič vozu je zraněný.
25. 2. 2026

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
24. 2. 2026Aktualizováno24. 2. 2026

Z jihomoravských nemocnic se má stát holding. Zaměstnanci nesouhlasí

Jihomoravští zastupitelé rozhodli o transformaci devíti krajských nemocnic z příspěvkových organizací do vertikálního holdingu. Každá nemocnice si ponechá vlastní vedení i odpovědnost. Rozvoj a investice bude řídit mateřská akciová společnost Jihomoravská zdravotní. Odboráři s transformací nesouhlasí, obávají se zejména dopadů na odměňování pracovníků a jejich jistoty. Protestovat přišli i na jednání zastupitelstva.
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

Zákaz mobilů ve školách dle výzkumu přímo nezlepšuje známky ani duševní pohodu

Zákaz mobilních telefonů ve školách nevede přímočaře ke zlepšení studijních výsledků. Žáci sice nejsou tak rozptylováni, ale na druhou stranu roste neklid a nekázeň ve třídách. Vyplývá to z dat z 21 zemí včetně Česka, která analyzovali vědci výzkumného týmu IRTIS Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Podle tohoto výzkumu plošné zákazy nefungují a nejsou tedy ani univerzálním řešením. Vhodnější je přizpůsobit pravidla místním podmínkám.
23. 2. 2026

Útoků na zdravotníky přibývá. Nemocnice posilují ochranu personálu

Slovních i fyzických útoků na personál v nemocnicích přibývá. Zdravotníci to přičítají bolesti a strachu, které lidé v danou chvíli prožívají, ale také vlivu návykových látek. Například ve Fakultní nemocnici Plzeň se počet případů za posledních pět let ztrojnásobil. K incidentům dochází nejčastěji na akutních ambulancích, například na urgentním příjmu. Nemocnice proto zavádí opatření na ochranu personálu a zaměstnance dlouhodobě školí ve spolupráci s policií i s využitím virtuální reality.
23. 2. 2026
Načítání...