Spalovna v pražských Malešicích obnoví částečně provoz už ve čtvrtek

Spalovna v pražských Malešicích, kde ve středu hořela jedna z budov, spustí první dvě ze čtyř linek již ve čtvrtek. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana před 16:00 řekl, že první linka se již spouští a druhá by měla být zprovozněná v horizontu několika hodin. Zbylé dvě byly požárem poškozeny, běžný provoz ale podle mluvčího zvládnou dvě fungující. Dopoledne mluvčí přitom uvedl, že spalovna bude mimo provoz několik dní.

Spalovna má čtyři kotle, které v posledních letech postupně rekonstruuje. „Podle posledních informací právě dochází ke spouštění první linky a druhá by měla následovat v řádech několika hodin. Třetí a čtvrtá linka jsou poškozeny požárem,“ napsal odpoledne Mana.

Podle odhadu oheň způsobil škodu v řádech nižších stovek milionů korun, příčina se zatím podle mluvčího vyšetřuje.

Mana dopoledne řekl, že v době rekonstrukce spalovna běžně jen se dvěma kotli fungovala. „Není to nic mimořádného, je to něco, na co jsme zvyklí,“ uvedl. Dodal, že po spuštění prvních dvou kotlů bude spálen již navezený odpad a poté se do areálu začne navážet nový. Do té doby jej Pražské služby uskladní na skládkách kolem metropole.

Požár v jedné z budov vznikl ve středu odpoledne, podle hasičů tam hořely rekonstruované technologie na čištění spalin. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil a hasiči ho za necelé dvě hodiny dostali pod kontrolu.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.