Moravskoslezský a Olomoucký kraj si zvolily hejtmana

Zastupitelé Moravskoslezského a Olomouckého kraje si v pondělí zvolili hejtmana. Moravskoslezský kraj opět povede Josef Bělica z vítězného ANO. Neměl protikandidáta. Novým hejtmanem Olomouckého kraje byl na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen lídr kandidátky ANO a poslanec Ladislav Okleštěk.

„Moc děkuji za důvěru, kterou jste mi dali opětovným zvolením do funkce hejtmana. Věřím, že nikoho nezklamu,“ prohlásil bezprostředně po znovuzvolení Bělica. Doufá, že přesvědčí i ty, kteří pro něj nehlasovali. Ve volbě získal 47 hlasů od 65 přítomných zastupitelů.

ANO, které v Moravskoslezském kraji vyhrálo, bude vládnout s koalicí SPD, Trikolora a PRO, i když po volbách mělo možnost sestavit jednobarevnou vládu. Uskupení budou mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 39 hlasů.

ANO po volbách jednalo o možné spolupráci s uskupením Spolu MSK, oba subjekty se ale nakonec nedohodly a ANO se následně ve velmi krátké době domluvilo na spolupráci s koalicí SPD, Trikolora a PRO. Do letošních krajských voleb kraj vedla koalice ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM, která se ale nyní do zastupitelstva nedostala.

V moravskoslezském zastupitelstvu má ANO 35 mandátů a koalice SPD, Trikolora a PRO čtyři. V opozici skončilo uskupení Starostové a Osobnosti pro kraj s jedenácti křesly, Spolu MSK s deseti zastupiteli a koalice Stačilo! s pěti mandáty.

V jedenáctičlenné krajské radě bude mít ANO devět zástupců – hejtmana a osm náměstků. Koalice SPD, Trikolora a PRO dva zástupce ve funkcích radních. Bělica bude jako hejtman zodpovídat za finance, zahraniční vztahy a bezpečnost. 

Průběžné výsledky krajských voleb
Volební účast
0 %
Sečteno okrsků
0 %

Zdroj: ČSÚ, ČT24

ANO povládne i v Olomouckém kraji

Nově zvolený olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk stál v čele kraje už v letech 2017 až 2020. Na pozici hejtmana nyní vystřídal Josefa Suchánka z hnutí STAN. Přítomno bylo 52 z 55 zastupitelů, pro jeho zvolení hlasovalo 34 zastupitelů, šest bylo proti a dvanáct se zdrželo.

Olomoucký kraj v následujících čtyřech letech povede ANO s uskupením SPD, Trikolory, PRO a Svobodných. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má tato dvojkoalice 31 hlasů. V kraji uplynulé čtyři roky vládla koalice Pirátů a STAN se zástupci ODS a Spojenců pro Olomoucký kraj.

Okleštěk po zvolení sdělil, že doufá, že i přes některé různé úhly pohledu budou fungovat na kraji jako tým. „Celkový cíl je podle mne jasný – blaho Olomouckého kraje, také rychlá pomoc pro povodněmi zasažené oblasti,“ popsal. Redaktorka ČT Anna Hovorková dodala, že Okleštěk se chce věnovat také zdravotnictví a školství.

Průběžné výsledky krajských voleb
Volební účast
0 %
Sečteno okrsků
0 %

Zdroj: ČSÚ, ČT24

Nový hejtman oznámil, že i nadále zůstane také poslancem. „Je to ideální prostor využít tlaku jak na vládu, tak parlament. Myslím, že to neovlivní mou práci na hejtmanství, pevně věřím, že situaci zvládnu,“ dodal. Kumulaci funkcí kritizoval bývalý hejtman Suchánek a dodal, že budou tvrdou opozicí.

Zastupitelé v pondělí také rozhodli o zřízení funkce uvolněného zastupitele, který se stane koordinátorem pro pomoc a obnovu zaplaveného území. Této role se ujme starosta Šumperka Miroslav Adámek (ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sobotní výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
před 34 mminutami

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X. Později policie uvedla, že pyrotechnik našel při prohlídce bytu v panelovém domě zřejmě zábavní pyrotechniku domácí výroby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od sobotního rána proudily na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představila dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohli zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 20 hhodinami

Lidé ve Višňové na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Lidé ve Višňové na Příbramsku v pátečním referendu odmítli případnou výstavbu větrné elektrárny nebo elektráren na území obce. Proti záměru se vyslovilo 172 z 272 voličů, jimž byly vydány hlasovací lístky. Souhlasilo s ní naopak 90 lidí, část hlasů byla neplatná. Referendum je platné a závazné, vyplývá z informací na webu obce.
včera v 08:40

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026
Načítání...