ANO povládne v Moravskoslezském kraji spolu s SPD, Trikolorou a PRO

Vítězné hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout spolu s koalicí SPD, Trikolora a PRO, oznámil hejtman Josef Bělica (ANO), který by měl ve funkci pokračovat. ANO ve volbách získalo nadpoloviční počet mandátů v 65členném zastupitelstvu. Se čtyřmi zastupiteli za koalici SPD, Trikolory a strany PRO bude mít v zastupitelstvu 39 míst. ANO obsadí podle Bělici v krajské radě devět křesel, koalice SPD, Trikolora a PRO dvě křesla.

Bělica po zářijových volbách naznačil, že nevylučuje možnost spolupráce s koalicí SPOLU MSK, a to i přesto, že v kraji může sestavit jednobarevnou vládu. SPOLU v pátek oznámilo, že zamíří do opozice. Podmínky pro spolupráci ze strany ANO označil lídr kandidátky Radek Kaňa za neslučitelné s hodnotami, programem i vizí koalice SPOLU.

„Dohodli jsme se nakonec na spolupráci s SPD, kteří během dneška (pátku, pozn. red.) byli spolupráci s námi schopni odsouhlasit během 90 minut. Ta portfolia, které jsme jim v radě nabídli, jsou životní prostřední s územním plánem a kultura s památkami,“ uvedl Bělica.

Nahrávám video

Hnutí ANO tak kromě hejtmana připadne resort dopravy, který bude mít opět na starosti Radek Podstawka, zdravotnictví i nadále povede Martin Gebauer, v čele cestovního ruchu zůstane Šárka Šimoňáková. Novými zástupci v krajské radě budou Jan Veřmiřovský na školství, Šárka Vilamová, která bude mít na starosti strategický rozvoj, Michal Kokošek bude řídit investice a majetek, Stanislav Kopecký bude zodpovídat za sociální věci, a v radě bude rovněž Jana Murová.

Koalici SPD, Trikolora a PRO bude jako radní pro kulturu zastupovat krajský předseda SPD Peter Harvánek a radním pro životní prostředí bude Pavel Staněk. „Vždy jsme se snažili maximalizovat to, abychom mohli prosazovat svůj program. Na jednu stranu je to možná překvapení navenek, na druhou stranu jsme se vždy chovali slušně, řekli jsme své požadavky a co chceme prosazovat, a ANO vyhodnotilo, že máme docela zajímavé programové průniky,“ podotkl Harvánek.

Loading...Loading...
Volební účast
0 %
Sečteno okrsků
0 %

Zdroj: ČSÚ, ČT24

Se SPOLU se prý ANO nedohodlo

Podle Bělici se hnutí ANO s uskupením SPOLU během dvou týdnů nebylo schopno dohodnout na personálním složení rady. „Trvám na tom, že naše nabídka směrem ke SPOLU byla velmi férová. Jasně jsme jim řekli, že si dost zakládáme i na tom, abychom si personálně napříč vedením kraje sedli. Dokonce ještě předevčírem (ve středu) jsme jim udělali nabídku na změnu portfolia, a to sociální věci za školství,“ popsal Bělica.

Dodal, že nabídka koalice SPOLU, kterou ANO obdrželo ve čtvrtek, nebyla pro hnutí přijatelná, a proto byla jednání ukončena. Další detaily povolebních vyjednávání Bělica nechtěl zveřejňovat. „Pokud dohoda ztroskotala na osobních ambicích jednotlivců, tak je to jejich zodpovědnost, nikoliv naše,“ uvedl hejtman. Předpokládá, že programové prohlášení krajské rady by mohlo být připraveno nejpozději do konce února.

Termín ustavujícího zastupitelstva ale zatím přesně stanoven není. „Je to složitá otázka..., dneska (v pátek, pozn. red.) jsem dostal informaci o tom, že byla podána druhá stížnost na průběh voleb, a nejsem schopen teď říct, v jakých termínech se s nimi vypořádá soud,“ nastínil Bělica.

Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo ANO s 35 mandáty v zastupitelstvu. Druhé skončilo uskupení Starostové a Osobnosti pro kraj s jedenácti křesly, třetí je SPOLU MSK s deseti zastupiteli. Čtvrtá koalice Stačilo! má pět mandátů a pátá koalice SPD, Trikolora a PRO čtyři zastupitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X. Později policie uvedla, že pyrotechnik našel při prohlídce bytu v panelovém domě zřejmě zábavní pyrotechniku domácí výroby.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 15 hhodinami

Lidé ve Višňové na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Lidé ve Višňové na Příbramsku v pátečním referendu odmítli případnou výstavbu větrné elektrárny nebo elektráren na území obce. Proti záměru se vyslovilo 172 z 272 voličů, jimž byly vydány hlasovací lístky. Souhlasilo s ní naopak 90 lidí, část hlasů byla neplatná. Referendum je platné a závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 21 hhodinami

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
5. 6. 2026
Načítání...