Doprava v centru Olomouce se vrátila do normálu, ale jenom na čtyři dny. V pondělí začne další omezení

V centru Olomouce se ve čtvrtek pro automobilovou dopravu otevřel nový most, který se v Komenského ulici stavěl dva roky. Doprava v centru se však opět zkomplikuje v pondělí, kdy se uzavře vedlejší most na Masarykově třídě, po kterém jezdí i tramvaje. Ty tak do centra města nebudou jezdit dva roky, než se postaví nový most. Práce probíhají v rámci protipovodňových úprav.

Most v Komenského ulici v centru Olomouce Povodí Moravy uzavřelo na jaře 2018. Dělníci původní most zbourali a postavili nový. Částečně se otevřel už na konci loňského roku, projíždět jím však mohly jenom autobusy MHD a vozidla Integrovaného záchranného systému. 

Od čtvrtka mohou mostem projíždět i ostatní vozidla, úlevu to však řidičům přinese jenom na několik dní. Už v pondělí se totiž uzavře vedlejší most na Masarykově třídě. I ten dělníci zbourají a následně postaví nový. Práce by měly probíhat další dva roky. 

Po dobu stavby Masarykovou třídou mezi vlakovým nádražím a centrem města tak neprojedou žádná vozidla, dokonce ani tramvaje MHD. Centrum tak na dva roky přijde o ekologickou hromadnou dopravu, všechny tramvajové linky budou odkloněny.

Po jedné koleji to nepůjde

Město původně zvažovalo, že by tramvajová doprava zůstala zachována i během oprav mostu. Nejdříve by se zbourala jenom polovina mostu a postavila znovu, tramvaje by tak mohly projíždět vždy po jedné koleji. Tato varianta se ale nakonec ukázala jako nereálná z technických důvodů. 

Ve hře je však možnost, že tramvaje do centra by mohly jezdit z druhé strany od náměstí Národních hrdinů. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) by na Žižkově náměstí vybudoval takzvanou úvrať a úsek by tak obsluhovaly oboustranné tramvaje. Úsek Hlavní nádraží – Žižkovo náměstí by nebyl obsluhován. 

(Síť tramvajové dopravy v Olomouci. Červeně označený úsek bude po dobu oprav pro tramvaje uzavřen. Zelenou trasu by mohly obsluhovat oboustranné tramvaje.)

Tramvaje budou muset počkat na opravu ulice 8. května

Oboustranné tramvaje na trase Náměstí hrdinů – Žižkovo náměstí však nebudou jezdit hned. Prací na mostě i tramvajové výluky totiž využilo město, které 15. března zahájí opravu ulice 8. května. Tramvaje by tak mohly začít zajíždět do centra až po dokončení prací. 

Opravu ulice 8. května v centru města si vyžaduje zejména špatný stav tramvajové trati. Oprava se ale týká celého prostoru ulice včetně inženýrských sítí od křižovatky ulic Pekařská, Zámečnická a Opletalova, až po zaústění ulice do náměstí Národních hrdinů. Oprava bude stát 75 milionů korun a skončit by měla v listopadu tohoto roku. 

Ulice 8. května v Olomouci (pohled z ulice Palackého)
Zdroj: ČT24/Marek Vrlák

Další dva roky komplikované dopravy

Dva roky museli řidiči kvůli pracím na mostě v Komenského ulici využívat při cestě do centra Olomouce objízdné trasy. Od pondělí je čekají další dva roky objížděk, využít budou moci už zmíněný nový most v Komenského ulici, nebo mohou jet do centra od nádraží přes třídu Kosmonautů kolem Tržnice. 

Právě přes třídu Kosmonautů budou podle mluvčí DPMO Martiny Krčové od pondělí vedeny také všechny tramvajové linky, které běžně jezdí od vlakového nádraží směrem do centra. Dopravu přes centrum bude zajišťovat náhradní autobusová linka X2, tramvajová linka 6 nebude provozována vůbec. Podrobnosti zveřejnil DPMO na svých webových stránkách

Uzavírku město využije i na další dvě investiční akce

Kromě oprav ulice 8. května bude zároveň s protipovodňovými úpravami probíhat i oprava dalších dvou mostů v centru Olomouce – přes řeku Bystřici a Mlýnský potok. „Tyto rekonstrukce by město tak jako tak muselo brzy uskutečnit, jejich spojení do stejného termínu s protipovodňovými opatřeními je tak výhodné,“ řekl náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

Budování protipovodňových opatření za téměř 800 milionů korun je podle primátora Mirka Žbánka (ANO) velmi náročnou, ale důležitou akcí. „Budeme stejně jako v době stavby mostu v Komenského ulici veškeré práce bedlivě sledovat a maximálně tlačit na to, aby negativní vlivy na Olomoučany byly co nejmenší,“ doplnil. Podrobnosti o stavbě město zveřejnilo na svém webu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při pádu armádního vrtulníku zemřela vojačka

Na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zřítil armádní vrtulník Venom s pěti vojáky na palubě, uvedla po poledni na síti X armáda. Jeden člověk při pádu zemřel, náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč později sdělil, že šlo o ženu. Dalších sedm lidí záchranáři ošetřili a převezli je do nemocnic v Brně, Jihlavě a Třebíči. K nehodě došlo při návratu z výcvikového letu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Při havárii vodovodního potrubí v Kroměříži utrpěli zranění dva lidé

Při havárii, k níž došlo během opravy vodovodního potrubí v Kroměříži, utrpěli ve čtvrtek po poledni zranění dva lidé, řekla policejní mluvčí Šárka Trnková. Jeden byl převezen na urgentní příjem, druhý má méně vážné zranění, uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Veronika Slaměnová. Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž na webu uvedla, že šlo o havárii vodovodního řadu, která si ve větší části města na nezbytně nutnou dobu vyžádala přerušení dodávky pitné vody.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Račí mor ohrožuje původní druhy. Přenést ho může i mokrý podběrák

Ve Svinenském potoce na jihu Čech se potvrdil račí mor, který je pro původní druhy raků zpravidla smrtelný. Ochránci přírody proto apelují na veřejnost, aby dodržovala bezpečnostní pravidla. Nákazu mohou nevědomky přenášet lidé například na mokrém rybářském vybavení. Nebo dobře myšlenou záchranou raka přesunem do jiného toku.
před 7 hhodinami

VideoSečteno: Královéhradecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 9. července se věnoval Královéhradeckému kraji.
před 7 hhodinami

U Chýnova se srazil vlak s autem, několik lidí se zranilo

U Chýnova na Táborsku se ve čtvrtek po poledni srazil osobní vlak s nákladním autem. Jeden člověk utrpěl těžké zranění, další tři lehká až středně těžká zranění. Srážka způsobila škodu 6,1 milionu korun. Železnice mezi Jihlavou a Táborem zůstává kvůli havárii neprůjezdná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zbytek vyhořelé budovy ve Zlíně se neodkladně zbourá

Stavební úřad vydal rozhodnutí o neodkladném odstranění zbylé části vyhořelé a zčásti zřícené výškové budovy v bývalém baťovském areálu v centru Zlína. Zlínská radnice to ve čtvrtek oznámila na Facebooku. Hasiči zlikvidovali rozsáhlý požár objektu po dvou týdnech ve středu odpoledne.
před 10 hhodinami

Nafta už je dražší skoro o pět korun

Průměrná cena pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu, po jehož část ještě platila státní cenová regulace, opět zvýšila. Více zdražila nafta. Od pondělí čerpací stanice stanovují ceny opět volně a litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 aktuálně prodávají v průměru za 42,04 koruny, před týdnem byl o 1,8 koruny levnější. Diesel od té doby zdražil o 4,67 koruny na litr na průměrných 42,24 koruny. Plyne to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 14 hhodinami

Zapomenuté prameny by mohly přilákat turisty na méně známá místa

Výzkumníci Institutu lázeňství a balneologie monitorují více než pět desítek nevyužívaných a volně přístupných pramenů v Karlovarském kraji. Dosavadní údaje o jejich složení a stavu jsou desítky let staré. Aktuální poznatky mohou přispět k ochraně přírodních zdrojů a zároveň motivovat turisty k poznávání méně známých míst. Jedním z cílů projektu je také snížit návštěvnický tlak na nejznámější lokality.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.