Do Prahy zavítali chovatelé fríských koní

Praha -  Koně, které používali římští legionáři nebo rytíři během křížových výprav, jsou o víkendu k vidění v Praze na Střeleckém ostrově. Jde o plemeno fríského koně, který má mezi odborníky přezdívku černá barokní perla. Lidi tak mají jedinečnou možnost poznat toto temperamentní plemeno, které má na svém dvoře i holandská královna Beatrix.

Mohutní koně s dlouhou vlnitou hřívou a hustým ohonem, to vše výhradně v černé barvě - takové jsou hlavní charakteristiky fríských koní. „Jak už z toho názvu plyne: Fríský kůň - Friesland. Friesland je část severního Holandska, kde má kůň původ,“ vysvětluje organizátor setkání chovatelů tohoto koně a předseda organizace chovatelů, majitelů a příznivců plemene fríský kůň CSFHO Viktor Smetana.

Svod koní, tedy přehlídka výsledků práce chovatelů za uplynulý rok, se z Kladrub nad Labem letos přesunul do Prahy. Jeho součástí byla i soutěž krásy. „Sledujeme, jestli má kůň hezkou hlavu, dlouhý ocas, správnou barvu, pěkné nohy a také jak se pohybuje,“ objasňuje některá kritéria hodnocení komisař Baude de Boer. „Vyvrcholením bude zítřejší vyhlášení šampióna celého svodu, tzn. nejlepší kobyla a nejlepší hřebec si to rozdají, kdo bude tím šampiónem,“ láká návštěvníky Viktor Smetana.

V programu nechyběly ani jezdecké ukázky a aukce. Zájemci si tak mohli fríského koně rovnou odvézt domů. Připravených ale museli mít několik desítek tisíc korun. „Můžete koupit fríského koně za šedesát, sedmdesát tisíc, ale třeba jeden z koní, který je tady a je dovezený z Holandska, tak jeho cena se pohybuje někde kolem milionu eur,“ upozorňuje chovatel koní Jan Vávra.

Frísové, kteří patří k velmi starým plemenům koní, se dnes používají hlavně k zápřahu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Hasiči už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Na místě v neděli pracuje šest jednotek, které nadále zkrápějí proudy vody trosky budovy. Limitující je pro ně bezpečnostní vzdálenost, kterou jim určil statik. Blíže k místu se tak zatím dostat nemohou, řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Lokalita je stále ohraničena páskami, o zpřístupnění některých ulic se bude jednat v pondělí dopoledne, doplnil mluvčí.
před 42 mminutami

VideoPřibývá vloupání do rodinných domů, v létě zloději cíli i na byty

Od začátku roku evidují policisté skoro 760 vniknutí do rodinných domů, nejvíc ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Praze letos stoupl jejich počet meziročně o 44 procent. Policie vyzývá k důkladnějšímu zabezpečení domů zvlášť teď v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Také majitelům radí, jak navodit dojem, že je dům stále obývaný – třeba automatickým spínačem světel. Zatímco rodinné domy bývají terčem zlodějů celoročně, o letních prázdninách se více zajímají také o byty. Důvodem je podle policistů menší pohyb v budovách i mnohdy horší zabezpečení.
před 3 hhodinami

Situace u hořící budovy ve Zlíně se oproti pátku výrazně zlepšila

Hasiči ve Zlíně i nadále zasahují u požáru budovy v někdejším baťovském továrním areálu, v sobotu vpodvečer díky příznivému vývoji situace snížili stupeň požárního poplachu z druhého na první. Nyní na místě pracují čtyři desítky hasičů, kteří trosky budovy ochlazují, řekl večer jejich mluvčí Pavel Řezníček. Budova číslo 34 s jedenácti nadzemními podlažími začala hořet ve čtvrtek, část z ní se zřítila. Lokalita je nadále ohraničena páskami a střeží ji policisté.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoPražské MHD pomáhají opravy zvládat i obousměrné „kachny“

Na řadě míst v hlavním městě aktuálně kvůli různým opravám pomáhají takzvané kachny. Jsou to tramvaje čtyřicet let staré, ale pro provoz v tuzemské metropoli klíčové. Umí totiž jezdit oběma směry. Výhody spojené s obousměrností využívá dopravní podnik například na dolním konci Vinohradské ulice. Trať je tady kvůli napojování kolejí směrem k Václavskému náměstí dočasně slepá. Stejně jako ta v Libuši nebo na Pankráci. Stále populární je tento model tramvaje v Sarajevu nebo Pchjongjangu.
před 14 hhodinami

VideoRodinný film je vyznáním lásky nezávislé filmařině, říkají Baconovi

Hororovou komedii Rodinný film doprovodila do Varů také rodinná delegace: Kevin Bacon, jeho manželka Kyra Sedgwicková a děti Travis a Sosie Baconovi. Všichni mají co do činění s filmařinou. Tři z nich poskytli České televizi rozhovor o tom, jak jde dohromady tvůrčí práce a příbuzenstvo. „Přišlo nám krásné ukázat rodinu, která se společně snaží natočit film,“ říkají Baconovi k nápadu na komediální horor. Zamýšleli ho prý jako „milostný dopis nezávislé filmařině“.
před 15 hhodinami

Zaniklá obec za Tachovsku ožívá vzpomínkami a lidovou slavností

Starými příběhy a vzpomínkami na obyvatele i zvyky z české a německé strany hranice ožívá o tomto víkendu v Českém lese zaniklá obec Pavlův Studenec. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky bývalé obce, letní kino, besedy a výstavy. Poprvé po 81 letech se vrátila také stará lidová slavnost Schaa-Feier. Akce trvá do neděle.
před 18 hhodinami

V Českých Budějovicích hořela propojka plynu, jeden člověk se zranil

Na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích v sobotu ráno hořela propojka plynu v zemi. Na místě se zranil jeden člověk. Policisté a hasiči uzavřeli okolí a evakuovali dva domy. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, sdělil odpoledne mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Požár ve Zlíně policie prověřuje, má podezření na spáchání trestného činu

Rozsáhlý požár výškové budovy v centru Zlína policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí za něj pět let. Hasiči v noci na pátek požár lokalizovali a mají jej pod kontrolou. Zároveň snížili stupeň požárního poplachu z nejvyššího, čtvrtého na druhý. Hasební práce pokračují. Požářiště by hasiči chtěli předat majiteli v pondělí. Podle statika již nebude možné budovu zachránit. Buď spadne sama, nebo bude muset být zdemolovaná. Při požáru se nikdo nezranil, příčina zatím není známá, stejně jako výše způsobených škod.
10. 7. 2026Aktualizováno10. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.