Česko podle výstrahy zasáhne v noci silný vítr

Celé Česko zasáhne v pátek a v sobotu silný vítr, na horách může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy téměř síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na horách se navíc mohou v sobotu tvořit závěje a sněhové jazyky.

„Již v pátek večer začne zesilovat v západní polovině Čech jihozápadní vítr a měnit se na západní až severozápadní, s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách kolem 110 kilometrů za hodinu,“ oznámili pracovníci ČHMÚ.

„Po půlnoci na sobotu začne vítr zesilovat i na ostatním území, i zde očekáváme podobné hodnoty nárazů větru s výjimkou části Českomoravské vrchoviny a Moravy, kde budou nárazy severozápadního větru i v nižších a středních polohách dosahovat 70 až 90 kilometrů za hodinu,“ uvedl ČHMÚ.

V západní polovině Čech má začít vítr slábnout v sobotu po poledni, kdežto na ostatním území Česka až později odpoledne a večer.

Výstraha před silným větrem platí už od pátečních 20:00 do sobotních 13:00 pro celý Karlovarský a Plzeňský kraj, většinu Ústeckého kraje a západní části Středočeského a Jihočeského kraje. Od 01:00 v sobotu už platí výstraha pro celé Česko. Kromě dříve zmíněných regionů na západě Čech výstraha končí v sobotu v 19:00.

Silničáři kvůli očekávanému zhoršení počasí uzavřou pro nákladní dopravu od půlnoci z pátku na sobotu silnici první třídy 10 od Tanvaldu na Harrachov a dále pak v úseku k hraničnímu přechodu s Polskem. Uzavírka pro auta nad 3,5 tuny bude po celou sobotu, tedy až do 23:59. Na webu policie o tom informoval její mluvčí Vojtěch Robovský.

Sněhové jazyky a závěje

Meteorologové varují, že kvůli větru mohou padat stromy a větve, což pak může způsobit problémy na silnicích nebo v dodávkách elektřiny. Vítr pak může také působit potíže při řízení aut. ČHMÚ proto doporučuje omezit vycházení a jízdy autem a sledovat meteorologické a dopravní zpravodajství. Lidé by také měli upevnit volně položené věci venku a zajistit okna.

V souvislosti se silnějším větrem a sněžením očekává ČHMÚ v sobotu zejména v horských oblastech na severozápadě, severu a severovýchodě země tvorbu sněhových jazyků a v části Jizerských hor a v Krkonoších i závějí. Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí od noci na sobotu až do sobotních 20:00.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Po slunném začátku týdne se prudce ochladí

Během tohoto týdne se počasí v Česku prudce změní, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Začátkem týdne bude jasno a až osmnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se ale zatáhne a denní teploty klesnou skoro k nule. V pátek bude přes den pouze jeden až šest stupňů nad nulou. Už od středy se objeví přeháňky a později může i v nižších polohách sněžit.
před 18 hhodinami

Změny klimatu ohrožují antické památky. Snažíme se poučit z minulosti, říká řecká vědkyně

Místo, kde ve starověku probíhaly olympijské hry, je v současné době ohrožené rovnou několika způsoby, na něž má vliv klimatická změna. Podle řecké historičky Sophie Zoumbakiové se dá poučit z toho, co se tam dělo v průběhu uplynulých tří tisíc let. Klíčoví jsou podle ní přitom vždy lidé, řekla v rozhovoru pro Českou televizi.
21. 3. 2026

USA zažívají vlnu veder. V Arizoně naměřili 43 stupňů

Západ Spojených států se potýká s vlnou veder, v Kalifornii a Arizoně padají teplotní rekordy. Arizonská obec Martinez Lake ve čtvrtek naměřila 43 stupňů Celsia, což je ve Spojených státech nový březnový rekord, uvedla podle stanice NBC News Národní meteorologická služba (NWS).
20. 3. 2026

O víkendu se ochladí, na horách může sněžit

Během víkendu se v Česku mírně ochladí a bude pršet. V noci může i mrznout a ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Zatímco předchozí víkend se nejvyšší denní teploty v Česku pohybovaly až kolem 18 stupňů Celsia, nyní bude v sobotu většinou maximálně deset stupňů. Jen na jihu Moravy by mohlo být až 12 stupňů. V neděli se pak teploty dostanou nejvýše na 13 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
19. 3. 2026

USA v půlce března zažijí nevídané červnové počasí

Takový březen zatím Spojené státy nezažily. Pokud se vyplní předpovědi na nejbližší dny, padnou nejen březnové, ale zřejmě i dubnové teplotní rekordy.
17. 3. 2026

V týdnu bude panovat náladové počasí, tvrdí meteorologové

V nadcházejícím týdnu čeká Česko proměnlivé počasí. Týden začal zataženou oblohou a na horách sněžením, od středy se vyjasní a teploty vyšplhají až k 15 stupňům Celsia, pátek pak přinese další mraky a také sníh, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Z následujících čtyř týdnů se teploty začnou dostávat opět do nadprůměrných hodnot až během první dubnové dekády. Srážkově bude období od poloviny března do 12. dubna pravděpodobně průměrné, uvedli meteorologové v měsíčním výhledu.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
16. 3. 2026

Déšť jako zbraň. Vojenská meteorologie je pro moderní války zásadní

Vliv meteorologie na vojenské konflikty je zásadní, ale veřejností mnohdy podceňovaný. Přitom bez špičkové předpovědi počasí se nedá žádný moderní konflikt vyhrát.
13. 3. 2026
Načítání...