Pastýřka a kominíček natočili večerníček na pražských střechách a na jeden záběr

Nahrávám video
Zákulisí příprav na natáčení pohádky Pastýřka a kominíček
Zdroj: ČT24

Večerníček letos slaví padesát pět let na obrazovce. Česká televize odvysílá jako dárek pro děti i rodiče k tomuto výročí filmovou pohádku Pastýřka a kominíček. Příběh podle Hanse Christiana Andersena načetl Jiří Lábus a natáčel se na jeden záběr na pražských střechách. Pastýřku hraje Tereza Ramba, další role zastali artisté a tanečníci. Pastýřku a kominíčka odvysílají ČT:D a ČT2 poslední srpnový den v 18:45, tedy v čase tradičního večerníčka.

Andersenova pohádka je příběhem dvou porcelánových postaviček, které se do sebe zamilují. Její filmová adaptace vychází z projektu Film Naživo režiséra Viktora Tauše, který natáčí  vybraná divadelní představení v netradičních prostorech. Vždy na jednu kameru a v přímém přenosu do desítek kin bez dalších repríz. 

„Pastýřku a kominíčka zamýšlíme jako pohlazení dětem na cestu zpět do škol. Andersenova pohádka se zde však také stává oslavou živé kultury a projevem touhy po možnosti jejího návratu domů, do divadel,“ podotýká Tauš.

Na pozadí Pražského hradu

„Rozhodli jsme se vytvořit jedno monumentální spektakulární představení Pastýřky a kominíčka, které se odehrává na pozadí Pražského hradu. V divadlech se používají kulisy, které navozují, že se příběh odehrává třeba v Paříži. My žádné malovat nemusíme. Zasadíme Andersenovu pohádku, stejně jako obrázek Jiřího Trnky, přímo na pražské střechy,“ uvedl před natáčením spoluautor projektu Ondřej Kobza. 

Spolu s Terezou Rambou jako pastýřkou příběh pohybem vypráví také soubory Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a Dekkadancers, na klavír hraje virtuos Ivo Kahánek. Pohádkou provede Jiří Lábus.

Česká televize připravuje do vysílání i další nové večerníčkové příběhy. Například na podzim se děti mohou těšit na Honzu a beránka, který v sobě spojuje výtvarný projev Josefa Lady a klasickou pohádkovou postavu českého Honzy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události pondělí 27. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 27. dubna 2026.
27. 4. 2026Aktualizováno27. 4. 2026

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali veřejnoprávní média či Turkovy výroky

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali financování veřejnoprávních médií, výroky vládního zmocněnce Filipa Turka (za Motoristy), zprovoznění ropovodu Družba a doživotní zákaz prodeje cigaret mladým Britům. Pozvání přijali hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, matematik Karel Janeček, diplomat a bývalý ministr Karel Kühnl, komentátor Lidových novin Petr Kamberský a šéfredaktorka Bold News Alice Mikulášová. Diskusi moderovala Jana Fabianová.
27. 4. 2026

SOUHRN: Zásadní události neděle 26. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy neděle 26. dubna 2026.
26. 4. 2026

Rozpočet pro ČT a ČRo může oproti návrhu nového financování ještě vzrůst, řekl Klempíř

Úpravy v návrhu zákona o médiích veřejné služby by se mohly týkat i částek, s kterými se počítá pro rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), připustil v Nedělní debatě ČT ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Je to otázka diskuse,“ řekl s odkazem na připomínkové řízení k návrhu. Text dokumentu byl odborníky i veřejností široce kritizován pro neúplnost. Klempíř odmítl, že by návrh byl paskvilem, a prohlásil, že vznikl v právním oddělení ministerstva kultury. Rozhovor s šéfem resortu vedl moderátor Lukáš Dolanský.
26. 4. 2026
Načítání...